Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Informatyka w Poznaniu?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku informatyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, matematyka.
Proces kwalifikacyjny zakłada konkurs świadectw, w którym należy pochwalić się jak najlepszą oceną z matematyki. Warto także przyłożyć się do nauki języka angielskiego, gdyż traktowany jest niemal jako język ojczysty każdego informatyka. Dla pewności, należy jeszcze sprawdzić system kwalifikacji, gdyż może on się różnić w zależności od wybranej uczelni.
Wymagania na kierunek Informatyka w Poznaniu są niemałe, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi: podstawy techniki cyfrowej, programowanie obiektowe, optymalizacja kombinatoryczna, inżynieria oprogramowania, systemy wbudowane, sztuczna inteligencja.
Informatyka Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - przedmioty maturalne
W rekrutacji na kierunek informatyka w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 2023/2024 pod uwagę są brane dwa przedmioty maturalne. Kandydaci na ten kierunek studiów w tej uczelni wyższej muszą wykazać znajomością matematyki oraz jednego przedmiotu spośród: informatyka, chemia, fizyka lub fizyka i astronomia. dowiedz się więcej
Informatyka Politechnika Poznańska - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia na kierunku informatyka w Politechnice Poznańskiej w rekrutacji 2023/2024 muszą przedstawić wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Ponadto brany pod uwagę jest również wynik z maksymalnie dwóch dodatkowych przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka. Kandydaci na ten kierunek zamiast przedmiotu dodatkowego mogą przedstawić wynik z egzaminu zawodowego lub z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe kandydata. dowiedz się więcej
Rekrutacja na informatykę w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Poznaniu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Studenci kierunku informatyka nauczą się administrowania sieciami informatycznymi oraz programowania. Ponadto rozwiną zdolności z zakresu tworzenia grafiki komputerowej i baz danych, prowadzenia sklepów internetowych, czy projektowania stron internetowych, gier komputerowych i aplikacji mobilnych.
Informatyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia wybrana była przez ponad 36 tys. kandydatów. W Poznaniu najwięcej kandydatów (ponad 750 osób) chciało studiować informatykę w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Informatyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 40 tys. kandydatów (o 4616 więcej niż rok wcześniej).
Wśród poznańskich uczelni publicznych informatyka znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ponad 500 zgłoszeń) oraz na Politechnice Poznańskiej (ponad 1,8 tys. zgłoszeń)
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w zawodzie programisty, analityka komputerowego, projektanta stron internetowych i aplikacji mobilnych, czy grafika komputerowego. Ponadto mogą podjąć pracę w firmach informatycznych, wydawnictwach, bankowości oraz w zawodzie nauczyciela informatyki.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia uzależniony jest od wybranej uczelni. Przewidywane efekty edukacji w zakresie informatyki są zbliżone, ale siatki zajęć i propozycje specjalizacyjne mogą się różnić. Studenci uczęszczają na przedmioty obowiązkowe i fakultatywne, a także specjalnościowe, a wybór ścieżki kształcenia ma realny wpływ na dalszą drogę zawodową.
Studenci mają okazję opanować zagadnienia dotyczące sieci komputerowych, architektury systemów komputerowych, bazy danych, inżynierii oprogramowania. Studia informatyczne w Poznaniu umożliwiają zdobycie umiejętności programowania, pozwalają rozwijać zdolności graficznych, a także dają szansę, by nauczyć się projektowania stron WWW.
W programie studiów na kierunku Informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Informatyka to dziedzina studiów, która zajmuje się m.in. nauką o przetwarzaniu informacji za pomocą komputerów. Programy na studiach informatycznych obejmują szeroki zakres przedmiotów, takich jak np.: programowanie komputerowe, systemy operacyjne, bazy danych, algorytmy, sieci komputerowe, teoria grafów, sztuczna inteligencja, projektowanie oprogramowania, bezpieczeństwo informatyczne, matematyka dyskretna, analiza danych, inżynieria oprogramowania i wiele innych. Studenci mogą również uczyć się różnych języków programowania oraz zdobywać wiedzę z zakresu technologii webowych, baz danych, projektowania interfejsów użytkownika i innych.
W trakcie studiów informatycznych studenci mają możliwość rozwijać swoje umiejętności programistyczne, rozwiązywać problemy techniczne, projektować i tworzyć oprogramowanie, zarządzać projektami informatycznymi, a także zdobywać wiedzę z zakresu zarządzania technologią, komunikacji i biznesu. Mogą pracować na rzeczywistych projektach informatycznych, zarówno indywidualnie, jak i w zespołach, co pozwala im na zdobycie doświadczenia i praktycznego przygotowania do pracy w branży IT.
Studia informatyczne dają również możliwość specjalizacji w określonych obszarach, takich jak programowanie, analiza danych, inżynieria oprogramowania, bezpieczeństwo sieci, sztuczna inteligencja, gry komputerowe, e-commerce czy big data. Po ukończeniu studiów informatycznych absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie np. w różnorodnych dziedzinach, takich jak oprogramowanie, rozwijanie aplikacji, zarządzanie bazami danych, sieci komputerowe, bezpieczeństwo informatyczne, analiza danych, sztuczna inteligencja, projektowanie stron internetowych, gry komputerowe, konsulting IT, a także założyć własne firmy informatyczne lub pracować jako freelancerzy.
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Poznańskiej, jako specjalność na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Colledium Da Vinci w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku informatyka, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Poznańska oferuje 210 miejsc, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 100 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT, UAM oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 6800 zł do10200 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek informatyka - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Rekrutacja na poszczególne kierunku studiów odbywa się w ramach postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie listy rankingowej i w oparciu o określony limit miejsc.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska: 210
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 100
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Za studia stacjonarne w uczelniach publicznych nie trzeba płacić. Niestety studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są zazwyczaj płatne.
Informatyka studia w Poznaniu - ceny 2023
-
Collegium Da Vinci w Poznaniu – od 10200 zł
-
Politechnika Poznańska – 6800 zł
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 10000 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu – od 8600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Terminy poszczególnych etapów rekrutacji są indywidualne dla poszczególnych szkół wyższych. Informacje na temat wyników rekrutacji są publikowane w prywatnym profilu kandydata w systemie IRK lub ERK – kandydaci zostają poinformowani o tym, czy zakwalifikowali się na wybrane studia oraz ile punktów uzyskali w procesie rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – 12.07.2023
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 18.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Kandydaci na studia, którzy zostali przyjęci na wybrany kierunek, mogą złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych zazwyczaj bezpośrednio w siedzibie uczelni. Niektóre szkoły wyższe preferują jednak pośrednie formy przekazania niezbędnych dokumentów – np. za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani kandydaci zazwyczaj mają kilka dni na dostarczenie wymaganych dokumentów do wybranej uczelni – najczęściej mogą to robić tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci powinni zatem się pospieszyć! Spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może zakończyć się skreśleniem z listy osób, które zostały przyjęte na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – od 12.07.2023 do 17.07.2023
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – od 18.07.2023 do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności