Informatyka - Poznań

Informatyka - Poznań

Informatyka - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

informatyka 

Odkryj kierunek informatyka w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Informatyka studia Poznań | woj. wielkopolskie

Ludzie nie potrafią wyobrazić sobie życia bez prądu, telefonów komórkowych, samochodów. Podobnie myślą o Informatyce. Nawet najtwardsi przedstawiciele mówiący, że ta dziedzina nie jest im do szczęścia potrzebna i wcale z niej nie korzystają, prawdopodobnie kłamią, gdyż otacza nas ona niemal z każdej strony i wpływa na nasze życie.

I wpływać będzie. Rozwój cywilizacji, postęp technologiczny, a nawet techniczny rozwój muzyki sprawiają, że zdanie mówiące o tym, że każdego roku liczba kandydatów na studia informatyczne jest duża, brzmi jak półprawda, a nawet nieśmieszny żart. Dlaczego? Ponieważ kierunek Informatyka od wielu lat zajmuje miejsce na podium w rankingach popularności kierunków studiów i powiedzieć, że jest na nią dużo chętnych, to jak nic nie powiedzieć.

 

Czego się nauczysz na studiach

Studia informatyczne to zgłębienie zagadnień z wielu dziedzin i obszarów, na przykład technologii wytwarzania oprogramowania, czy bezpieczeństwa systemów informatycznych. Każdy student otrzymuje drogowskazy, którymi może kierować się ku swojej karierze zawodowej.

Tymi drogowskazami są specjalności, których w stolicy Wielkopolski nie brakuje. Internet przedmiotów, Gry i technologie internetowe, Inteligentne systemy wspomagania decyzji, Mikrosystemy informatyczne – to tylko część szerokiej oferty dydaktycznej, która czeka na poznańskich studentów.

Warto zaznaczyć, że kierunek Informatyka w Poznaniu zakłada także konglomeraty z innymi naukami, owocem których może być, na przykład, Bioinformatyka, której celem jest nauczenie zastosowania metod informatycznych do rozwiązywania problemów wynikających ze złożoności systemów biologicznych.

 

Dla kogo te studia

Oczywistym faktem jest, że żaden kierunek studiów, choćby był najbardziej uniwersalny ze wszystkich, nie trafi w gusta każdego z przyszłych studentów poprzez odpowiedzenie na jego zainteresowania i oczekiwania względem przyszłego zawodu. Podobnie jest ze studiami na kierunku Informatyka w Poznaniu.

Jesteś zainteresowany podjęciem tych studiów, ale nie jesteś pewien, czy będą one dla ciebie odpowiednie? Spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania, a być może wówczas nabierzesz pewności.

Od zawsze lubiłeś matematykę, a rozwiązywanie skomplikowanych problemów logicznych przychodziło ci z ogromną łatwością? W wolnych chwilach lubisz zgłębiać informację na temat komputerów i najnowszych technologii informatycznych? Uważasz, że Informatyka to kierunek przyszłości, po którym można zdobyć prestiżowy i dobrze płatny zawód? Jeśli tak, to nie musisz się już dłużej wahać – Informatyka z pewnością okaż się najlepszym z możliwych wyborów dla ciebie.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE INFORMATYKA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku informatyka i ekonometria

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Informatyka w Poznaniu?

Proces kwalifikacyjny zakłada konkurs świadectw, w którym należy pochwalić się jak najlepszą oceną z matematyki. Warto także przyłożyć się do nauki języka angielskiego, gdyż traktowany jest niemal jako język ojczysty każdego informatyka. Dla pewności, należy jeszcze sprawdzić system kwalifikacji, gdyż może on się różnić w zależności od wybranej uczelni.
 
Wymagania na kierunek Informatyka w Poznaniu są niemałe, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi: podstawy techniki cyfrowej, programowanie obiektowe, optymalizacja kombinatoryczna, inżynieria oprogramowania, systemy wbudowane, sztuczna inteligencja.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia
Collegium Da Vinci Collegium Da Vinci Termin rekrutacji I stopnia:
od 03.02.2020
do 30.09.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 03.02.2020
do 30.09.2020
Dowiedz się więcej
Politechnika Poznańska Politechnika Poznańska Termin rekrutacji I stopnia:
od 15.06.2020
do 12.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 15.06.2020
do 12.08.2020
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 15.05.2020
do 14.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 15.05.2020
do 17.07.2020
Dowiedz się więcej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.06.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.06.2020
Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 25.03.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 25.03.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Ceny za pierwszy rok studiów na kierunku INFORMATYKA (2020/2021)

stacjonarne niestacjonarne
Collegium Da Vinci Collegium Da Vinci stacjonarne:
8160 zł
niestacjonarne:
8640 zł
Dowiedz się więcej
Politechnika Poznańska Politechnika Poznańska stacjonarne:
bezpłatne (limit: 210)
niestacjonarne:
4200 zł
Dowiedz się więcej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stacjonarne:
bezpłatne (limit: 150)
niestacjonarne:
5800 zł
Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu stacjonarne:
niestacjonarne:
6750 zł
Dowiedz się więcej

Źródło: Strony internetowe uczelni (02.07.2020)

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".

POPULARNE KIERUNKI INFORMATYCZNE W POZNANIU

Harmonogram rekrutacji +

Każdy przyszły student swoją przygodę z rekrutacją powinien rozpocząć od zapoznania się z harmonogramem rekrutacji. Odnajdzie w nim bowiem wszystkie niezbędne terminy związane z końcem rekrutacji, dokonywaniem opłat rekrutacyjnych, czy czasem składania dokumentów do dziekanatu. Wszystkie uczelnie w Poznaniu ustalają go indywidualnie, więc informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich w zakładkach rekrutacyjnych. Rekrutacja na studia przebiega jednak na każdej uczelni bardzo podobnie.

Maturzyści na studia na kierunku informatyka mogą rejestrować się już w maju za pośrednictwem platform internetowych. Liczy się jednak wyłącznie liczba uzyskanych punktów podczas egzaminów dojrzałości, a nie kolejność zgłoszeń. Pierwszy etap naboru zostaje zamknięty na ogół tuż po ogłoszeniu wyników maturalnych, czyli w lipcu.

Uczelnie w Poznaniu bardzo często otwierają także dodatkowy etap rekrutacji, który odbywa się na początku sierpnia. Dotyczy on również tych kierunków, na które nie zostały wypełnione limity miejsc podczas pierwszego etapu kwalifikacji na studia. Pamiętaj, że studia informatyczne cieszą się od wielu lat ogromną popularnością, więc na ogół uczelnie wychodzą naprzeciw oczekiwań maturzystów.

Dokumenty rekrutacyjne +

Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się wziąć udział w rekrutacji na studia, to do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni musisz złożyć zestaw podstawowych dokumentów. Każdy ośrodek akademicki indywidualnie ustala, co konkretnie musi się wśród nich znaleźć, lecz trzon pozostaje taki sam. Zapoznaj się z wymogami uczelni (informacje znajdziesz na stronach internetowych), a kompletując dokumenty szczególnie pamiętaj o:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
  • jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
  • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju umowy itd.

Pamiętaj, że dostarczane przez ciebie dokumenty powinny się na ogół znaleźć w teczce, która opisana będzie twoim imieniem i nazwiskiem.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne stanowią obligatoryjny punkt każdej rekrutacji na studia. Wahają się one w zależności od kierunku od 85 do 150 zł. Pamiętaj, że uczelnie prywatne wymagają także uiszczenia opłaty za tzw. „wpisowe”. Opłata rekrutacyjna może obejmować jeden lub pulę kierunków. Dokonasz jej za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Weź pod uwagę, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania, więc zrób go odpowiednio wcześnie, a potwierdzenie wpłaty przedłóż w dziekanacie wybranej uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Przedmioty, które otworzą ci drogę do studiów informatycznych, to przede wszystkim: matematyka, informatyka, czy nawet fizyka oraz chemia. Zastanów się, które z nich warto zdawać na poziomie rozszerzonym. Pamiętaj, że studia w Poznaniu na kierunku informatyka od wielu lat cieszą się bardzo dużą popularnością i mimo wielu otwartych miejsc, szansę na studia mają i tak najlepsi abiturienci szkół średnich.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Z przelicznikiem punktów kwalifikacyjnych musi zapoznać się każdy kandydat na studia wyższe. To od niego zależy bowiem, ile punktów ostatecznie zostanie przyznanych w procesie rekrutacji. Każda uczelnia ustala swój indywidualny przelicznik, informacji na jego temat szukaj na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Pamiętaj, że uwzględnia on przede wszystkim przedmioty wyróżnione w kwalifikacji na dany kierunek oraz poziom, na jakim były zdawane.

Olimpiady oraz konkursy +

Jeżeli uwielbiasz przedmioty ścisłe, a nauka jest twoją pasją, to śmiało możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To ambitna propozycja dla najlepszych, warto ją jednak wziąć pod uwagę, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. Studia na kierunku informatyka mają profil ścisły, więc musisz pomyśleć o olimpiadach o tej tematyce. Rozważ:

  • Olimpiadę Matematyczną, Fizyczną, Chemiczną;
  • Olimpiadę Informatyczną;
  • Olimpiadę Wiedzy Technicznej;
  • czy nawet Olimpiadę Astronomiczną.

KIERUNKI INFORMATYCZNE W POZNANIU

grafika
Rozwiń

POPULARNE KIERUNKI INFORMATYCZNE NIESTACJONARNE W POZNANIU

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku Informatyka w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku Informatyka stawiają przede wszystkim na uposażenie studentów w rozległą, interdyscyplinarną wiedzę, dzięki której staną się ekspertami w uprawianej dziedzinie. Należy pamiętać, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, Informatyka to nie tylko godziny kodowania skomplikowanych programów i aplikacji.

Naukę rozpoczniesz od przypomnienia niezbędnych założeń matematycznych, które rozszerzysz o umiejętność wykonywania złożonych logarytmów, które na późniejszym etapie nauki przeniesiesz do odpowiednich programów komputerowych, tworząc innowacyjne aplikacje.

Zgłębisz umiejętności kodowania w kilku wybranych, najczęściej używanych przez dzisiejszych programistów językach oraz zrozumiesz istotę programowania w perspektywie przemysłowej produkcji wszelkiego rodzaju elektronicznych urządzeń użytkowych.

 

Program studiów i przedmioty

Podstawy grafiki pozwolą ci odkryć w sobie artystyczny potencjał lub nabrać pewności, że wolisz omijać tego rodzaju sztukę szerokim łukiem. Warsztatowe zajęcia z programowania pozwolą ci dokształcać się pod czujnym okiem wybitnych praktyków zgłębianej dziedziny oraz eliminować ewentualne błędy.

Część prac zaliczeniowych będzie wymagała od ciebie nawiązania skutecznej współpracy grupowej, co wzbogaci posiadane już kompetencje interpersonalne. Ponadto zdobędziesz potrzebną wiedzę na temat skryptów wykorzystywanych podczas tworzenia stron internetowych, dowiesz się jak za pomocą najprostszego pliku tekstowego zaprojektować własną stronę oraz w jaki sposób umieścić ją w sieci.

Nie bez znaczenia pozostanie szczegółowa nauka o budowie głównego narzędzia twojej przyszłej pracy, czyli komputera. Poznasz elektroniczne podzespoły, wchodzące w skład każdego sprzętu elektronicznego, dzięki czemu będziesz w stanie wykonywać nawet najbardziej skomplikowane naprawy uszkodzonych fizycznie części.

Dowiesz się w jaki sposób diagnozować problemy dotykające dany sprzęt komputerowy, zgłębisz istotę sieci komputerowych oraz internetowych, a przede wszystkim staniesz się świadomym użytkownikiem Internetu oraz komputera.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

INFORMATYKA POZNAŃ STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Informatyka w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Informatyka w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu charakteryzują się różnym czasem trwania, dlatego zanim aplikujesz na jakikolwiek z nich, powinieneś zapoznać się z regulaminem danej placówki edukacyjnej.

Studia na kierunku Informatyka w Poznaniu można podjąć w ramach studiów pierwszego stopnia, które w zależności od ustaleń uczelni, będą zwieńczone uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera.

Przyszli licencjaci zmierzą się z nauką trwającą trzy lata, natomiast zdobycie tytułu inżyniera będzie wymagało trzech i pół roku.

Studia magisterskie drugiego stopnia będą różniły się długością w zależności od posiadanego tytułu. Licencjaci poświęcą dwa lata, a inżynierowie półtora roku, aby w znacznym stopniu wzbogacić repertuar posiadanej wiedzy i umiejętności.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA POZNAŃ STUDIA I STOPNIA

INFORMATYKA POZNAŃ STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Informatyka w Poznaniu

Zanim przystąpisz na studia informatyczne w Poznaniupowinieneś zgłębić procedury rekrutacyjne, obowiązujące wybraną przez ciebie uczelnię. Dlatego warto, abyś zapoznał się ze szczegółową siatką studiów, ustaloną przez władzę każdej z poznańskich uczelni, które postanowiły zaoferować możliwość podjęcia studiów na tym kierunku.

Żeby dostać się na Informatykę w Poznaniu, większość uczelni w pierwszej kolejności pod uwagę bierze wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z matematyki oraz informatyki. Przedmiotami mającymi nieco mniejsze znaczenie, ale wciąż odgrywającymi poważną rolę w procesie rekrutacyjnym, będą: fizyka oraz język obcy nowożytny.

Kandydaci na studia drugiego stopnia na kierunku Informatyka w Poznaniu, powinni przyłożyć się do zdobywania jak najlepszych ocen kończących pierwszy etap studiów, gdyż to właśnie one wezmą udział w konkursie dyplomów, gdzie wyłonieni zostaną tylko najlepsi.

Informatyczne oraz matematyczne konkursy przedmiotowe mogą okazać się doskonałą przepustką do zasilenia grona studentów Informatyki bez konieczności wylewania siódmych potów na maturze. Laureaci i finaliści otrzymają bowiem stuprocentowy wynik odgórnie oraz zostaną zwolnieni z dodatkowej dawki stresu, spowodowanego niepewnością co do wyników maturalnych.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem, który przybliży cię do stania się doskonałym informatykiem w przyszłości, będzie wzięcie udziału w elektronicznej rejestracji kandydatów. Podążając za instrukcjami znajdującymi się na stronie internetowej wybranej uczelni, nie sposób się zgubić.

Należy jedynie pamiętać, aby wpisywane w odpowiednie miejsce formularza wyniki maturalne były zgodne z prawdą – kłamstwo ma krótkie nogi i może skutkować dyskwalifikacją z rekrutacji.

Kiedy ujrzysz swoje nazwisko na liście przyjętych na studia informatyczne w Poznaniu oraz zapragniesz od października wkroczyć w szeregi studentów wybranej uczelni, pozostanie ci już tylko zgromadzenie odpowiednich dokumentów, w skład których wejdą: świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, fotografia do legitymacji oraz formularz aplikacyjny.

zasady rekrutacji na studia

 

Jaka praca po studiach na kierunku Informatyka w Poznaniu?

Jaka praca po studiach na kierunku Informatyka w Poznaniu?

Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Informatyka w Poznaniu? Wszystko będzie zależało od osobistych przekonań i zainteresowań każdego z kandydatów, jednak jedno jest pewne – praca ta będzie dobrze płatna i zapewni absolwentom prestiż i poważanie społeczne.

Uczelnie w Poznaniuktóre gwarantują możliwość podjęcia studiów informatycznych, stawiają na wykształcenie kompetentnego grona przyszłych pracowników międzynarodowych korporacji informatycznych oraz zdolnych fachowców w dziedzinie programowania.

Wobec tego każdy z absolwentów znajdzie zatrudnienie jako projektant, twórca oprogramowania, kierownik i członek zespołów programistycznych, menedżer projektów informatycznych, analityk systemowy, wdrożeniowiec i operator złożonych systemów informatycznych i sieci komputerowych.

Jakie opinie mają studia na kierunku Informatyka w Poznaniu?

Podejmowanie decyzji odnośnie własnej przyszłości bywa niełatwe. Nawet jeśli wybrało się już kierunek kształcenia, to pozostaje pytanie, w którym mieście podjąć studia? Jeśli w orbicie Waszych zainteresowań znajduję się stolica Wielkopolski, warto zagaić pytanie: Jakie ma kierunek Informatyka w Poznaniu opinie?

 

Bartłomiej, student pierwszego roku Informatyki w Poznaniu, mówi:

„Studia w Poznaniu to świetna zabawa. Chociaż nie brzmi to poważnie, to naprawdę tak jest. Uczę się rzeczy, które mnie pasjonują. Poznaję rozwiązania, o których niejednokrotnie myślałem. Studiuję najfajniejszy kierunek na świecie w najfajniejszym mieście. Czy to nie brzmi jak dobra zabawa? Polecam każdemu takie studia. Polecam każdemu studiować w Poznaniu.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu


 

 

Komentarze (0)