„Mamo! Będę lekarzem!” Ilu z nas nie marzyło o tym zawodzie będąc dziećmi? Ludzie, od zarania dziejów czuli respekt i poważanie, dla wszystkich w tym fachu. Prestiż, nieodzownie łączący się z tym zawodem oraz wiedza, którą znają tylko nieliczni, bez wątpienia są czynnikami, wpływającymi na wybór młodych adeptów kierunku lekarskiego.
Któż z nas przecież, nie chciałby cieszyć się ogólnym szacunkiem i społecznym zaufaniem? Bycie lekarzem to niejednokrotnie misja i brzemię, z którym trzeba żyć do końca swoich dni. W tym miejscu należy podkreślić, że od samego początku drogi młodego lekarza nie jest łatwo, a im dalsza droga, tym bardziej kręta i wyboista. Bowiem po zakończeniu kierunku lekarskiego, należy wybrać specjalizację, w której przyszły profesjonalista będzie chciał się kształcić.
Oczywiście, mimo niełatwej drogi do kariery lekarza należy pamiętać, że zawsze warto nieść pomoc innym. Skrupulatne studiowanie medycyny w Poznaniu, otworzyć może wiele możliwości pracy w prestiżowych ośrodkach zdrowia i klinikach – często poza granicami naszego kraju. Wszystko zależy od zaangażowania i marzeń studenta.
Program studiów i przedmioty
Medyczna uczelnia w Poznaniu tak przygotowała swój program, by przysposobić swoich przyszłych absolwentów do profesjonalnej opieki nad pacjentem. Wiedza zdobyta podczas studiów, ma umożliwić absolwentom kierunku lekarskiego zdobycie jak najlepszej pracy w ośrodkach zdrowia.
Należy także pamiętać, że nauka na wydziale lekarskim wiąże się z ciągłym pogłębianiem wiedzy, a egzaminy mają wysoko postawioną poprzeczkę. Na studiach lekarskich nie można być przeciętnym – uczelnie stawiają na ludzi wybitnych. Tylko w ten sposób można zdobyć naprawdę rzetelne wykształcenie.
Przykładowe przedmioty na kierunku lekarskim:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Biorąc pod uwagę, że studia lekarskie to naprawdę „ciężki kawałek chleba”, najlepszym kandydatem na ten kierunek będzie osoba lubiąca się uczyć i poprawiać własne wyniki. Dążąca do perfekcji. Nie zrażająca się nawet w momentach kryzysowych. Ponadto, przyszły student medycyny powinien mieć w sobie ciekawość świata oraz otwartość. Otwartość nie tylko na wiedzę, ale także na innych.
Empatia w tym zawodzie jest kluczowym elementem – pacjenci nie zawsze są w dobrej kondycji fizycznej lub psychicznej. Lekarza potrzebują osoby młode i te starsze – wysportowane i niedołężne. Dlatego otwartość i empatia to cechy niemal najważniejsze. Dobry kandydat na te studia nie może bać się krwi i igieł, ponieważ w późniejszym, wykonywanym przez niego zawodzie, będą to instrumenty jego pracy. Musi zatem być odporny na takie widoki.
Najważniejsze – młody lekarz powinien doskonale radzić sobie ze stresem. Niejednokrotnie precyzja może uratować komuś życie, a trzęsące się ręce mogą tylko sprawę utrudnić. W popularnych filmach i serialach o tematyce lekarskiej często ukazana jest właśnie ta kwestia – nawet najlepsi miewają gorsze dni, dlatego ważne jest by zachować balans między pracą a życiem prywatnym.
Kandydat na lekarza musi lubić biologię i chemię, oraz orientować się w najnowszych trendach związanych z tym kierunkiem. Pogłębiając swoją wiedzę, lekarze doskonalą swój warsztat, dzięki czemu ufają im coraz to szersze grona pacjentów.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student podejmujący naukę na wydziale lekarskim w Poznaniu pozna budowę, mechanizmy i funkcjonowanie organizmu zdrowego oraz możliwe jego zaburzenia – zarówno w kontekście budowy, jak i funkcjonowania.
Dowie się jakie są choroby na poziomie jednostki, grupy społecznej oraz populacji, a także zaznajomi się z ich diagnostyką i leczeniem na poziomie lekarza ogólnego. Student pozna najnowocześniejsze metody oraz technologie, wykorzystywane do diagnostyki i leczenia pacjentów.
Nauczy się też, jak w sposób właściwy zadawać pytania, by w sposób najbardziej profesjonalny przeprowadzać wywiad z pacjentem. Będzie wiedział, jak filtrować informacje od pacjenta, by w jak najbardziej możliwy sposób wydać krytyczną ocenę istotnych informacji dla kwestii klinicznych i naukowych oraz wiedzieć jak je rozwiązać.
Umiejętności
Student medycyny będzie pracował w zakresie swoich kompetencji, w pełni wykorzystując zdobytą wiedzę i umiejętności uzyskane w trakcie studiów. Dowie się, jakie są zasady bezpieczeństwa panujące w miejscu pracy, chroniąc siebie, pozostałych członków zespołu oraz pacjentów i ich bliskich.
Nie zrazi się brakiem komfortu – będzie potrafił pracować w każdych warunkach, a pomoc innym będzie determinować jego zachowanie, nie zważając na warunki społeczne, społeczne lub kulturowe. Absolwent medycyny, będzie gotowy do pomocy ludziom z chorobami ostrymi i przewlekłymi, a także w różnym stanie zdrowia i kondycji fizycznej oraz psychicznej.
Ponadto, po uzyskaniu odpowiednich informacji w ramach wywiadu, dowie się jak zapobiegać stanom nagłym, a także ustali priorytety niezbędne, by stworzyć plan diagnozy i działania, przeciwdziałając nawrotom stanu zagrożenia.
Kompetencje społeczne
Absolwent tego kierunku będzie gotowy do pracy w zespole profesjonalistów, często interdyscyplinarnym, zarówno pod nadzorem, a także jako lider. Będzie odznaczał się wysoką kulturą osobistą, pamiętając o kodeksie etyki lekarskiej, nie nadwyrężając przy tym zaufania pacjentów.
Będzie miał w sobie chęć ciągłego zdobywania wiedzy i umiejętności zawodowych, korzystając przy tym z dobry praktyk medycznych. Będzie także czuł na sobie odpowiedzialność za postawione diagnozy oraz prognozy leczenia, decyzje, będzie podejmował z rozwagą.