Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku pedagogika w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Kształcenie na kierunku Pedagogika – studia I stopnia profil praktyczny trwa sześć semestrów (trzy lata) i kończy się napisaniem pracy dyplomowej (licencjackiej) oraz egzaminem dyplomowym. Absolwent kierunku Pedagogika dysponuje wiedzą z zakresu przedmiotów ogólnopedagogicznych, socjologii, psychologii oraz filozofii, które są niezbędne do funkcjonowania w obszarze tzw. społeczeństwa wiedzy.
Rozumie społeczno-kulturowy kontekst edukacji, potrafi projektować działania opiekuńcze i wychowawcze w zakresie skutecznego wspierania zarówno jednostek, jak i grup społecznych, a także posiada kompetencje społeczne pozwalające na prawidłowe i skuteczne funkcjonowanie na rynku pracy. Ze względu na praktyczny profil kształcenia obowiązuje 600 godzin praktyk zawodowych.
W programie studiów na kierunku Pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studia w Poznaniu w zakresie pedagogiki są przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć kompetencje pedagogiczne i wychowawcze, by w przyszłości wykonywać zawód z nimi związany. Jeśli chcesz pracować w obszarach działań edukacyjnych, to znaczy w instytucjach oświatowych, kulturalnych, profilaktyki społecznej, w organizacjach rządowych i pozarządowych, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.
Kandydaci na studia pedagogiczne powinni odznaczać się cierpliwością i empatią. Osoby, które wybierają się na pedagogikę, powinny cechować się otwartością i komunikatywnością, ponieważ tego typu studia wymagają pracy zespołowej i zaangażowania w działania społeczne. Jeśli interesuje Cię psychika człowieka oraz procesy kształtowania relacji człowieka ze środowiskiem społeczno-przyrodniczo-kulturowym, to poszczególne zajęcia pozwolą Ci zaspokoić Twoje aspiracje.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Kierunek pedagogika w Poznaniu realizowany jest w interdyscyplinarny sposób. Studenci zdobywają potrzebną wiedzę i umiejętności, które wykorzystują następnie w zawodzie. W trakcie realizowanych zajęć z pewnością zapoznasz się z funkcjonowaniem struktur społecznych i instytucji życia społecznego, a także dowiesz się, jakie zachodzą między nimi relacje zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa.
Poszczególne przedmioty pozwolą Ci zdobyć wiedzę o człowieku w kontekście twórcy kultury. Poznasz środowisko, w którym człowiek żyje oraz typy więzi społecznych i mechanizmy psychospołeczne, które mają znaczenie dla życia człowieka. Będziesz miał/a okazję zgłębiać problematykę odnoszącą się do procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego.
Poznasz metody i technologie informacyjne, które wykorzystywane są w badaniach z zakresu pedagogiki oraz nauk społecznych i humanistycznych. Zrozumiesz także zasady planowania własnego rozwoju osobistego i zawodowego oraz problematykę rozwoju uczestników procesów edukacyjnych będących w różnym wieku.
Umiejętności
Studenci pedagogiki zdobywają wszechstronne wykształcenie, które obejmuje także najważniejsze umiejętności. Umiejętnie dokonują obserwacji i analizy zjawisk oraz procesów społecznych. Wykształcają zdolności analityczne w przypadku interpretowania zjawisk społecznych, które mają znaczenie dla działalności pedagogicznej lub wspomagają pedagogiczną interwencję.
Rozwiniesz kompetencje językowe w zakresie języków obcych dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, jednocześnie będziesz posługiwał/a się językiem obcym specjalistycznym, zawodowym.
Nauczysz się budować relacje społeczne z innymi ludźmi, wykształcisz umiejętność pracy w zespole, jak również zdolności organizacyjne, które odnoszą się zwłaszcza do projektowania i podejmowania działań profesjonalnych. Absolwenci umiejętnie rozwiązują problemy zawodowe, gromadzą, przetwarzają i udostępniają informacje przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych.
Kompetencje społeczne
Studia pedagogiczne przygotują Cię do wykonywania zawodu zgodnego z Twoim wykształceniem. Studenci mają świadomość, że kierunek wymaga nieustannego dokształcania się. Zdobywają umiejętności badawcze oraz są w stanie określić priorytety zawodowe.
Potrafią zrozumieć znaczenie wiedzy z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, a także są w stanie krytycznie oceniać swoją wiedzę i opinie ekspertów, które mają wykorzystać do wykonania określonych zadań. Mają świadomość, że muszą postępować etycznie oraz dbają o bezpieczeństwo swoje i innych.
Absolwenci pedagogiki rozstrzygają problemy i dylematy odnoszące się do wykonywania zawodu, dbają również o dorobek i tradycje społeczne. Działają w przedsiębiorczy i profesjonalny sposób, a także inicjują działania na rzecz interesu publicznego.