Wielu z nas chodząc do szkoły nie docenia swoich nauczycieli. Zmienia się to z czasem, kiedy to po latach wspominamy z rozrzewnieniem swoje czasy młodości, szkoły, pierwszych miłości. Wspominamy także swoich pedagogów, którzy wcześniej byli dla nas srodzy i wymagający. z czasem okazuje się, że wszelkie ich działania były po to, by wykształcić nas jak najlepiej, przekazując niezbędną wiedzę na temat wykładanego przedmiotu, a także przygotowując nas do dorosłego życia.
No właśnie – nikt z nas będąc uczniem nie zastanawia się, jaką drogę należy przejść, by zostać pedagogiem. Co dokładnie należy zrobić, by uczyć w szkole, w przedszkolu lub żłobku? Na to pytanie odpowiadają krakowskie uczelnie wyższe, mając w swojej ofercie pedagogikę. Czego dokładnie nauczy się student tego kierunku? Co zrobić by być dobrym pedagogiem? Jak wypracować w młodych ludziach szacunek do siebie i przekazywanego tematu?
Na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedź studiując w Krakowie. Miasto to, jest atrakcyjne nie tylko ze względu na kierunek studiów, ale także jest dobrym miejscem dla przyszłego studenta, ponieważ może zaoferować wiele miejsc rozrywki, nauki i kultury.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student na tym kierunku dowie się jaka jest specyfika pedagogiki oraz jakie zajmuje miejsce na tle innych nauk. Będzie także posiadał uporządkowaną wiedzę na temat różnych dyscyplin pedagogiki, a także terminologii, teorię i metodykę. student będzie wiedział, jak przeprowadzić badania służące diagnozie jednostki, rodziny bądź grupy społecznej.
Student pozna współczesne i tradycyjne nurty pedagogiki, zrozumie również ich historyczne i kulturowe uwarunkowania. W trakcie studiów, słuchacz pozna wybrane koncepcje człowieka, stanowiące podstawy działalności pedagogicznej. W ramach studiów pogłębi swoją wiedzę na temat rozwoju człowieka, tak ważnego dla procesu wychowania i kształcenia.
Umiejętności
Student nauczy się rozpoznawać i oceniać sytuację, a także stosować wybrany strategie wychowawcze w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. W toku nauczania pozna niezbędne pojęcia teoretyczne, by analizować ludzkie zachowania, diagnozować je i prognozować sytuacje, mogące nastać po ze stosowanej diagnozie.
Student będzie doskonale posługiwał się wiedzą interdyscyplinarną, z zakresu nauki o człowieku, by w wyniku własnych obserwacji i doświadczeń mógł pomagać w przyszłości swoim pacjentom. Studia nauczą go wyrażania własnej opinii, pomysłów i sugestii, bez obawy o zdanie innych.
Kompetencje społeczne
Absolwent pedagogiki będzie zdawał sobie sprawę z konieczności ciągłego przyswajania wiedzy, a także będzie posiadał przekonanie o wartości nauk pedagogicznych. Absolwent będzie świadomy własnych mocnych i słabszych stron, wykorzystując je w przyszłej pracy jako zalety pomocne w terapii z pacjentem. Po zakończeniu studiów, absolwent pedagogiki bardzo dobrze poradzi sobie w pracy jako jednostka.
Pracując w grupie, będzie wiedział, jak budować więzi i zdobywać nowe przyjaźnie. Jako przyszły specjalista będzie gotowy do przejęcia odpowiedzialności za własne decyzje, a swoich podopiecznych będzie traktował z szacunkiem oraz według zasad etyki zawodowej.
Program studiów i przedmioty
Krakowskie uczelnie wyższe tak przygotowały swoje programy studiów, by każdy absolwent tego kierunku miał niezbędną wiedzę i umiejętności do podjęcia przyszłej pracy w szkole lub innej placówce oświatowej. Należy w tym miejscu powiedzieć, że w Krakowie znajduje się uniwersytet poświęcony tylko i wyłącznie temu kierunkowi, czyli Uniwersytet Pedagogiczny.
Kształcąc się tam można poznać tajniki pracy pedagoga, jego obowiązki i specjalizacje. Ponadto, oferta naukowa uniwersytetów wyższych zawiera w sobie elementy psychologii, socjologii i nauk o człowieku. Śmiało można więc stwierdzić, że jest to dziedzina interdyscyplinarna w kontekście człowieka, jego wychowania i rozwoju.