Stypendia Miasta Łodzi

Stypendia Miasta Łodzi

Stypendia Miasta Łodzi

Studia w Łodzi | Czyli liczysz się TY!

Nie od dzisiaj mawia się, że do odważnych świat należy. Naturalnie, jest w tych słowach sporo racji, choć współczesność nakazuje nieco zmienić tę maksymę: do specjalistów świat należy! Prawdziwi fachowcy, wykształceni i ambitni powinni zwracać na siebie uwagę pracodawców, a na polskiej mapie istnieje miasto, które najmocniej sygnalizuje postawę bycia w centrum wydarzeń. Skoro centrum, to na myśl może przychodzić wyłącznie jedno miasto – Łódź. Miasto w centralnej części kraju stanowi przykład na to, że za rozwojem stoją nie tylko plany rewitalizacyjne, projekty budowlane, czy pomysły urbanistyczne. Fundamentem przeobrażeń są ludzie, przede wszystkim ci, którzy odbierają dobre wykształcenie i na jego podstawie budują swoje plany na przyszłość.

Łódź jest miastem, którego charakter można porównać do murali, które zdobią liczne budynki. Kolorowe, różnorodne, ale także będące tematem dyskusji. Niejeden absolwent prowadzi wewnętrzną polemikę, zastanawiając się nad pozostaniem, bądź wyjazdem do innego miejsca. Prawdą jest, że istnieją dziedziny i umiejętności, na które jest większy popyt, a rynek nie przyjmie wszystkich z otwartymi ramionami. Ale taka tendencja dotyczy wszystkich polskich miast. Różnica polega na tym, że Łódź daje przestrzeń rozwoju także tym, którzy nie wykształcili się w najmodniejszych dyscyplinach, oferując im możliwości realizowania własnych pomysłów na biznes.

 

MŁODZI W ŁODZI czyli młodzi mają taniej

Każdy chciałby być młodszy i dotyczy to również miejskiej materii. Z młodością idą w parze: energia, kreatywność, siła, odwaga- a nawet jeśli są one stłumione, to istnieją sposoby na to, aby wydobyć je na pierwszy plan. Łódź zabiega o to, aby stawać się coraz młodszym miastem, stąd jednym ze sposobów na to jest program „Młodzi w Łodzi”. „Młodzi w Łodzi” to szeroki projekt, który powstał w celu zachęcania młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z miastem centralnej Polski. Istotą programu jest wspieranie rozwoju karier zawodowych łódzkich studentów, a także zapewnianie lokalnym przedsiębiorcom i potencjalnym inwestorom wysoko wykwalifikowanych kadr. Miasto wraz z największymi uczelniami oraz pracodawcami realizuje projekt, na który składają się staże, praktyki, programy stypendialne, konkursy, warsztaty, czy szkolenia, a warto zaznaczyć, że nie jest to sto procent oferowanych przez program elementów. Jedną ze sztandarowych inicjatyw projektu „Młodzi w Łodzi” jest unikatowy w skali kraju program stypendialny, który bazuje na fundowanych przez pracodawców stypendiach. Obejmują one kierunki kształcenia, których absolwenci najczęściej poszukiwani są przez lokalne firmy, jak również polegają na dofinansowywaniu domów studenta dla osób spoza z regionu łódzkiego oraz dofinansowywaniu dodatkowych kursów – językowych oraz programowania.

 

MIASTO TALENTÓW

Byłoby lekkim przeinaczeniem, gdybyśmy skupiali uwagę wyłącznie na tych, którzy już za chwilę wejdą na drogę zawodową. Łódź jest miastem, które pragnie przyciągać także tych, którzy dopiero będą rozpoczynać swoją edukację na łódzkich uczelniach wyższych. Nie od dzisiaj wiadomo, że Łódź uchodzi za jedno z najważniejszych miejsc na akademickiej mapie kraju, a kto wie czy nie zasługuje na miano stolicy studentów. Właśnie dlatego, w ramach omawianego programu funkcjonuje inicjatywa o nazwie „Mia100 Talentów”. Na jej podstawie uczniowie oraz studenci łódzkich szkół wyższych mogą uzyskać zniżki na produkty oraz usługi oferowane przez partnerów, czyli szkoły językowe, szkoły nauki jazdy, teatry, lokale gastronomiczne, kluby fitness, szkoły tańca, czy centra rozrywki. Inicjatywa ta jest najlepszym przykładem na to, że studia to nie tylko proces kształcenia, ale coś znacznie więcej. Studia w Łodzi to także zabawa, rozwijanie umiejętności poza uczelniami, rozwijanie zainteresowań, ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu, czy też po prostu najlepszy okres życia, pozbawiony schematów. Miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, tworząc wielowymiarową przestrzeń. Koncerty, wystawy, spektakle, wszelakiej maści wydarzenia nie stanowią palety egzystującej chwilowo, bądź sporadycznie. Specyficzny charakter miasta, którego ulicami wędrują prądy artystyczne, tworzy działania długofalowe, mające prowadzić do tego, że miasto już zawsze określane będzie mianem wyjątkowego, oryginalnego, takiego, w którym każdy odnajdzie swoje miejsce, niezależnie od dziedziny, którą się zajmie.

 

STYPENDIA MIASTA ŁODZI

Łódź, jak na miasto położone w sercu kraju przystało, odznacza się dużym udziałem w szeroko pojętym rozwoju i postępie. Aby rozwój ten był niepowstrzymany i przebiegał swoim tempem, uruchomiono kolejny program wspierający tych, którzy miastu są potrzebni. Stypendia Miasta Łodzi to program, którego najistotniejszym założeniem jest stworzenie warunków sprzyjających podejmowaniu nauki na kierunkach istotnych dla rozwoju miasta. Projekt działa niczym magnes. Ma za zadanie przyciągać zdolną, ambitną i pomysłową młodzież, również spoza łódzkiego regionu. Receptą na sukces jest połączenie energii i talentu tych osób z wysokiej jakości procesami kształcenia łódzkich szkół wyższych. Wynik dodawania może być tylko jeden. Łódzcy pracodawcy i potencjalni inwestorzy będą mieli pewność, że absolwenci uczelni, jak również beneficjenci programu to najwyższej jakości pracownicy, kierujący biznes w stronę przyszłości. Do niedawna Stypendia Miasta Łodzi skierowane były do najbardziej uzdolnionych i wyróżniających się studentów i doktorantów priorytetowych kierunków studiów. Obecnie o Stypendium Miasta Łodzi mogą ubiegać się także studenci pierwszego roku studiów stacjonarnych będący laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych i tematycznych.

Nie bez przyczyny w wyrazie „stypendium” zawarte jest słowo „ty”, gdyż Łódź jest miastem, które wyjątkowo stawia na rozwój indywidualności. A indywidualność może egzystować na różnych płaszczyznach. Warto podkreślać, że miasto w centralnej części kraju ulega procesowi zmian, co skutkuje nowymi przestrzeniami dla tych, którzy określają siebie mianem kreatywnych. Co ważne, pomysłowość nie dotyczy tylko jednej dyscypliny. Konglomerat stanowiący o charakterze miasta sprawia, że wszyscy ci, którzy mają w głowach interesujące pomysły mogą otrzymać wsparcie oraz pomocną dłoń do ich urzeczywistnienia.

Problemem, który nierzadko pojawia się w głowach studentów jest sposób ubiegania się o stypendia. Aby stworzyć najbardziej przejrzystą formę, ustanowiono proste, matematyczne działania: spełnione wymagania + wypełniony wniosek + zachowany termin (odnośnie Stypendium Miasta Łodzi); studia dzienne jednego z wybranych kierunków + średnia 4.0 z dwóch ostatnich semestrów + spełnione wymagania fundatora + wypełniony wniosek + zachowany termin (w przypadku „Młodzi w Łodzi”).

Mówiąc o Stypendium Miasta Łodzi skierowanym do laureatów i finalistów olimpiad, można zaznaczyć, że wyboru stypendystów dokonuje specjalna komisja powołana przez Prezydenta Miasta Łodzi składająca się z przedstawicieli Miasta oraz łódzkich uczelni publicznych. Stypendia przyznawane są w zależności od środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w miejskim budżecie, przy czym maksymalna jego wysokość wynosi 1500 złotych miesięcznie.

Mówiąc o programie „Młodzi w Łodzi” warto wspomnieć, że komisje stypendialne wybrały już 224 studentów, którzy otrzymali stypendia w wysokości od 500 do 900 złotych brutto miesięcznie. Zwrot kosztów zakwaterowania w akademikach Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego otrzymało dotychczas 38 studentów, a z dodatkowych kursów językowych oraz kursów programowania skorzystało prawie 220 osób.

 

PRAKTYKUJ W ŁODZI

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w życiu najważniejsza jest praktyka. W Łodzi wiedzą o tym najlepiej, stąd przywiązują do niej olbrzymią wagę. „Praktykuj w Łodzi” to program płatnych staży wakacyjnych, w którym do tej pory uczestniczyło prawie 400 łódzkich firm, które zgłosiły ponad 1700 ofert płatnych wakacyjnych staży. Co ważne, ponad 80% stażystów otrzymało propozycje dalszej współpracy. Praktyka czyni mistrza. Dając wiarę tej zasadzie, każdy zainteresowany poszerzaniem wiedzy może przystąpić do inicjatywy „Twoja kariera w Twoich rękach”, czyli programie bezpłatnych szkoleń. W szkoleniach tych mogą uczestniczyć studenci łódzkich szkół wyższych, jak również absolwenci do dwunastu miesięcy od ukończenia kształcenia. Do tej pory zorganizowano ponad 550 szkoleń, w których wzięło udział 7750 osób. A jakie są to szkolenia? Zakres tematyczny jest bardzo szeroki, a pełna lista propozycji niezwykle długa. W przestrzeni merytorycznej znajdują się, między innymi: coaching osobisty, coaching kariery, zarządzanie czasem, budowanie marki własnej, sposoby efektywnego przekazywania informacji, tworzenie biznes planu własnej firmy i wiele innych.

Bezpłatne szkolenia, kursy, warsztaty dają umiejętności i wiedzę, ale także stanowią fundament własnych pomysłów. Idąc tym tropem, miasto Łódź organizowało konkurs – „Młodzi w Łodzi- Mam pomysł na biznes.”, który od niedawna funkcjonuje pod nazwą „Mam pomysł na Startup”. Konkurs ten ma na celu wyróżnienie i wsparcie realizacji najciekawszych biznesplanów przyszłych i obecnie funkcjonujących młodych łódzkich przedsiębiorców. Uczestnicy konkursu otrzymują możliwość udziału w bezpłatnych szkoleniach oraz indywidualnym doradztwie, a na najlepszych czekają nagrody finansowe, nagrody rzeczowe, kursy językowe, a nawet bezpłatna obsługa księgowa przyszłego przedsiębiorstwa. Dla potwierdzenia trafności konkursu należy podkreślić, że ponad 200 firm funkcjonuje dzięki tej inicjatywie.

 

LICZBY NIE KŁAMIĄ

Liczby nie kłamią. Dokładnie ukazują jak Łódź wspiera tych, którzy oddają jej swoją energię, pomysłowość i talent. To swoista wymiana, która procentuje i będzie procentować. Każdego roku coraz więcej młodych ludzi wchodzi na pokład, aby płynąć w kierunku wiedzy, rozwoju i kariery, zmieniając tym samym miasto i nadając mu nowych kolorów i powodów do dumy.

 

Komentarze (0)