Studia w Łodzi | co po studiach

Studia w Łodzi | co po studiach

Studia w Łodzi | co po studiach

Studia w Łodzi | GDZIE CZEKA PRACA W MIEŚCIE

Prawdopodobnie, pytanie: „Co dalej?” jest najczęściej zadawanym przez studentów i absolwentów szkół wyższych. Po zakończeniu nauki i odebraniu upragnionego dyplomu młoda osoba staje przed wyborami, życiowymi decyzjami i nierzadko spędzają one sen z powiek. „Zostać?” „Wyjechać?” niczym anioł i diabeł z filmów animowanych podpowiadają wyjście z sytuacji. Na szczęście film animowany to nie rzeczywistość, a dla tych, którzy postanowią zostać w Łodzi możliwości dobrego zatrudnienia nie powinno zabraknąć. Łódź jako przykład miasta kreatywnego, wyciąga rękę do młodych, ambitnych i pełnych energii.

 

A CO PO STUDIACH?

Pamiętaj, że wszystko, co zdołasz zgromadzić na studiach, cały Twój dorobek i bagaż doświadczeń to cenny skarb – dla Ciebie i dla Twojego przyszłego pracodawcy. W trakcie studiów możesz podjąć wyzwanie i uczestniczyć w praktykach i stażach w różnych łódzkich firmach, w ten sposób poznając kulturę pracy w międzynarodowym środowisku. Łódzcy pracodawcy chętnie nawiązują współpracę z przyszłymi pracownikami. Możesz też pomyśleć o pracy twórczej na własny rachunek…

 

…to miasto daje nieskończone możliwości.

 

Łódź, trzecia największa metropolia w Polsce, przeszła w ciągu ostatnich 25 lat znaczącą przemianę na płaszczyźnie ekonomicznej, urbanistycznej oraz społecznej, która szła w parze ze zmianami zachodzącymi również w całym kraju. Z jednego z największych ośrodków przemysłu włókienniczego w Europie, Łódź przekształciła się w centrum nowoczesnych usług dla biznesu oraz nowych technologii. Dzięki swojej korzystnej lokalizacji w centrum kraju, a tym samym całego regionu Europy Środkowo – Wschodniej, na skrzyżowaniu kluczowych dróg europejskiej sieci transportowej łączących najważniejsze miasta w Europie i Polsce, Łódź oraz jej najbliższe zaplecze stały się jednym z najważniejszych ośrodków logistycznych w Europie.

Powyższe zmiany mogą być rozpatrywane nie tylko w kategoriach ekonomicznych czy biznesowych: ta dogłębna transformacja dotyczy również społeczeństwa i poziomu życia mieszkańców miasta. Jest to ściśle związane z ewolucją rynku pracy czy rewitalizacją pojedynczych budynków i całych historycznych centralnych obszarów, z których Łódź od dawna słynie. Wiele pofabrycznych obiektów już zostało przekształconych w piękne biurowce oraz obiekty usługowe i mieszkaniowe, przy tym powstają liczne nowoczesne inwestycje podkreślające wielkomiejskość Łodzi.

 

Projekt Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) całkowicie przekształcił sposób postrzegania miasta, dzięki czemu Łódź staje się jednym z czołowych, nowoczesnych polskich miast. Jest to transformacja o niespotykanej skali, w samym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie zmodernizowanego dworca Łódź Fabryczna. Po zakończeniu całego projektu Nowe Centrum Łodzi zaoferuje najnowocześniejszą przestrzeń usługową, biurową oraz mieszkaniową, połączoną
z obiektami rozrywkowymi i edukacyjnymi oraz węzłem transportowym. NCŁ jest jednym
z najważniejszych projektów centrotwórczej transformacji w Europie, dzięki czemu Śródmieście Łodzi będzie coraz bardziej atrakcyjne, zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Na początku projekt zakładał rewitalizację dwóch obiektów – dworca Łódź Fabryczna oraz elektrociepłowni EC1, a ostatecznie został rozszerzony do obszaru 100 hektarów w samych sercu miasta. Jest to ambitny projekt obrazujący połączenie historii Łodzi z nowoczesną wizją przestrzeni miejskiej.

 

Łódź została wybrana na gospodarza międzynarodowej wystawy poświęconej zielonemu rozwojowi miast i rewitalizacji Horticultural Expo 2024 pod tytułem “Natura miasta”, po wystawach w Pekinie i Amsterdamie. Będzie ono trwało prawie pół roku a liczba odwiedzających może przekroczyć nawet 4 miliony osób. To wydarzenie jest dla Łodzi niepowtarzalną okazją do zaprezentowania się i promowania jako przyjaznego miasta, w którym panują dobre warunki do życia. Jedną z głównych planowanych inwestycji związanych z tym wydarzeniem jest park centralny, który obejmie trzy istniejące już, ale zmodernizowane i powiększone parki.

 

Kierunek kreatywnego myślenia w gospodarce wymusza poszukiwanie kolejnych inwestorów
z dziedzin opartych na innowacyjności i nowoczesnych technologiach. Przedstawicielami sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz nowych technologii w Łodzi są globalne firmy takie jak: Accenture, Cybercom, Clariant Services, Fujitsu technology Solutions, DXC Technology , Ericsson, Harman Connected Services, Infosys, McCormick EMEA Shared Services Center, Philips, TomTom, UPS, Nordea Bank czy Whirlpool Corporation. Szacuje się, że zatrudnienie w sektorach usług dla biznesu przekroczy w 2020 roku 300 tysięcy (ABSL 2017). Co więcej, m.in. dzięki inwestycjom wielu producentów urządzeń elektronicznych takich jak Bosch, Indesit czy Dell oraz potentatów przemysłowych takich jak ABB, Amcor, Procter&Gamble czy Barry Callebaut Manufacturing Polska, w Łodzi świetnie rozwija się przemysł i produkcja. Łódzki sektor logistyczny reprezentowany jest przez międzynarodowe koncerny takie jak: Arvato, BSH, DHL Express, Castorama, Sonoco, Media Expert, Spedimex, Leroy Merlin, Corning Cable Systems.

 

Dzięki nowym inwestycjom i programom, z roku na rok powstają nowe miejsca pracy, tworzone przez polskie i międzynarodowe firmy. Ze względu na swoją wielkość (prawie 700 000 mieszkańców), miasto zapewnia dostęp do pracowników, co jest szczególnie istotne dla procesów rekrutacyjnych firm rozważających wejście na rynek łódzki. Kolejną przewagą miasta jest jakość środowiska akademickiego oraz ścisła współpraca szkół wyższych oraz samorządu z biznesem, co jest kluczowe dla odpowiedniego przygotowania studentów do przyszłej pracy. Co więcej, obecnie około 75 000 studentów uczy się w Łodzi, dzięki czemu miasto co roku dostarcza wykwalifikowanej kadry na rynek pracy.

 

Warto też wspomnieć o łódzkim Bionanoparku, w którym to krzyżują się drogi nauki i biznesu. To miejsce, gdzie wykorzystuje się olbrzymi potencjał łódzkich firm, uczelni i wsparcie samorządu. Bionanopark jest parkiem naukowo-technologicznym z atrakcyjną ofertą badawczą, inwestycyjną oraz inkubacyjną skierowaną do firm i instytucji działających w obszarze zaawansowanych technologii.

 

studia w Łodzi

 

LOKALE DLA KREATYWNYCH

Miasto stawia na przedsiębiorczość, pomysłowość i energię łodzian. Ci, którzy mają niebanalny pomysł na własną działalność mogą wziąć udział w konkursie o atrakcyjne lokale użytkowe. „Lokale dla kreatywnych” przeznaczone są na prowadzenie działalności handlowej lub usługowej, designerskiej i artystycznej. Mogą to być galerie sztuki, butiki, księgarnie i antykwariaty, kawiarnie, lokum dla firm projektowych i pracowni. Ich lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, bo niemal w sercu miasta, na Piotrkowskiej i w okolicy. Atrakcyjne wizerunkowo centrum Łodzi – niczym Notting Hill – staje się domem dla kreatywnego biznesu, który buduje strategiczną markę miasta.

Efekty już są. Przy ulicy Piotrkowskiej 17 powstała np. klubokawiarnia z antykwariatem „Niebostan”. Pod tym samym adresem swój lokal otworzyła rodzinna firma „Re:Meble”. Dzięki pomysłowości oraz niezwykłym umiejętnością projektantów z Piotrkowskiej 17 niechciane starocie zyskują nową formę i stają się niezwykle oryginalnym elementem wystroju wnętrz. „City Bum Bum”, czyli muzyczna, afrykańska wioska w centrum miasta jest pierwszą profesjonalną szkołą bębniarską w Polsce i funkcjonuje w jednym z „lokali dla kreatywnych” przy ulicy Sienkiewicza.
Ta nietypowa instytucja zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem warsztatów muzycznych z perkusji zachodnioafrykańskiej oraz kursów tańca afro. Mieszczące się przy Piotrkowskiej 118 „Surindustrialle” to niespotykana galerio-kawiarnia, w której większość eksponatów, będących unikatowymi dziełami metaloplastyki, wystawiona jest na sprzedaż. Przy ulicy Próchnika 5 otworzono salon sukni ślubnych „Exclusive Style”, a w pasażu Leona Schillera - „Lokal”, który w tygodniu pełni funkcję restauracji serwującej regionalne specjały w nowych odsłonach, zaś w weekendowe wieczory to pofabryczne wnętrze zmienia się w przestrzeń imprez i kulturalnych atrakcji.

 

W oparciu o ogromny potencjał kreatywnej, atrakcyjnej biznesowo i inwestycyjnie Łodzi to miasto, w którym warto studiować, pracować, żyć oraz związać z nim swoją przyszłość zawodową
i osobistą. Wykorzystaj to! Studia to Twój czas – zaplanuj go najlepiej jak tylko możesz.

 

 

Komentarze (0)