Studia w Warszawie. Gdzie czeka praca na studentów i absolwentów?

Studia w Warszawie. Gdzie czeka praca na studentów i absolwentów?

Studia w Warszawie. Gdzie czeka praca na studentów i absolwentów?

Studia w Warszawie. Gdzie czeka praca na studentów i absolwentów?

Warszawa, największe miasto naszego kraju, działa na niektórych jak magnes. Optymiści widzą w niej przestrzeń do realizacji planów edukacyjnych, które staną się przedsionkiem karier zawodowych. Nie trzeba nikomu przypominać, że miasto stołeczne jest największym rynkiem pracy i właśnie tutaj działa najwięcej firm, reprezentujących niemal każdą branżę.

Czy oznacza to, że każdy może spełnić sen przypominający ten w amerykańskim wydaniu? Owszem, rzeczywistość rysuje się w jasnych kolorach, ale należy pamiętać o tym, że konkurencja na warszawskim rynku jest większa niż gdzie indziej.

Stwierdzenie, że studenci tworzą pewną mieszankę może być odebrane jako banalne, jednak jak najbardziej prawdziwe. Część z nich jeszcze przed przystąpieniem do nauki na pierwszym roku dobrze wie, jak poprowadzi swoją ścieżkę kształcenia i posiada plan jak doprowadzić ją do wymarzonej pracy.

Część po prostu idzie na studia, odsuwając myślenie o przyszłości na drugi plan. Niezależnie od podejścia, jedni i drudzy wybierając Warszawę otrzymują możliwość rozwoju, odebrania wysokiej jakości wykształcenia i dobrego startu w dorosłe życie. Stolice kraju zawsze przyciągają, bez względu na położenie geograficzne. Miasto z syrenką w herbie nie jest wyjątkiem.

 

warszawa studia

 

Warszawa jest miastem, które potwierdza pewien trend w popularności kierunków studiów w Warszawie, a także zawodów z nimi związanych. Informatyka, automatyka i robotyka, farmacja – ogólnie patrząc, największym powodzeniem cieszą się kierunki ścisłe i potwierdza to także lokalny rynek pracy. Ale czy oznacza to, że absolwenci innych kierunków nie mają czego szukać? Oczywiście, że nie. Jak już wspomnieliśmy, Warszawa to bardzo duża przestrzeń, zatem każdy ma szansę odnaleźć się w niej.

Warszawa, jak na stolicę kraju przystało, posiada duże ambicje i pragnie dorównać największym europejskim metropoliom. Dlatego realizowane są inwestycje, dzięki którym powstają miejsca pracy dla młodych i zdolnych. Na stołecznym rynku pracy najczęściej poszukiwani są między innymi analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, doradcy finansowi i inwestycyjni, inżynierowie budownictwa, programiści i administratorzy stron internetowych, kierownicy sprzedaży i przedstawiciele handlowi. Taki stan rzeczy to między innymi efekt tego, że miasto wciąż rośnie, przyciąga do siebie inwestorów, a wielkie korporacje otwierają swoje biura.

 

Warszawa stolicą startupów?

Warszawa, jako jedno z pierwszych miast w naszym kraju, zaczęła solidnie inwestować w przestrzeń startupów. Powstały cieszące się uznaniem inkubatory, takie jak: Centrum Przedsiębiorczości Smolna, czy Centrum Kreatywności Targowa. Miasto stołeczne zainicjowało pierwszy w kraju miejski program akceleracyjny finansowany ze środków samorządowych i nieprzerwanie prowadzi działalność na rzecz pomysłowych przedsiębiorców.

Co istotne, pojawiają się także konkursy, których uczestnicy otrzymują bezpłatne konsultacje z mentorami, czy dostęp do laboratoriów i zaplecza technicznego niezbędnego do opracowywania nowoczesnych technologii. Ponadto, w celu szerzenia wiedzy miasto organizuje spotkania warsztatowe, takie jak „Warszawa – miasto startupów”. W stolicy funkcjonują także inne projekty, mające na celu wspieranie przedsiębiorczości. Jest nim „Innowacyjna Warszawa 2020”.

Beneficjenci programu mogą liczyć na wsparcie w różnych formach; między innymi na budowy wspólnych systemów wymiany informacji, zakup i modernizację niezbędnego sprzętu, działania promocyjne, działania informacyjne, czy szkolenia.

 

Warszawski rynek pracy… a może supermarket?

Warszawa jak długa i szeroka może zaoferować bardzo wiele w obszarze zawodowym. To tutaj bije serce rodzimego biznesu, mediów, czy polityki. Pomimo znacznej konkurencji niemal w każdej dziedzinie, młodzi ludzie i tak bardzo często wybierają studia w Warszawie, choćby ze względu na wybór miejsc, w których można znaleźć zatrudnienie. Za przykład weźmy branżę medialną.

W Warszawie mieszczą się redakcje prawie wszystkich ogólnopolskich mediów; redakcje czasopism, stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych. Inny przykład? Niemała część absolwentów kierunków artystycznych również kieruje się do Warszawy, aby być bliżej istotnych wydarzeń, a także placówek, takich jak teatry, czy galerie sztuki, które na płaszczyźnie stolicy mogą gwarantować większy sukces niż w mniejszym mieście, pozbawionym otoczki rozgłosu.

Warszawa jako rynek pracy to przestrzeń bardzo ciekawa i intensywna. Ciekawa również z tego faktu, iż w stołecznym mieście zarobki są wyższe w porównaniu z resztą kraju. Mówiąc z przymrużeniem oka – coś za coś. Konkurencja na rynku jest duża, że aż można poczuć na plecach oddech osoby ubiegającej się o to samo stanowisko, ale w przypadku sukcesu można liczyć na dobre wynagrodzenie.

 

Praca jeszcze w trakcie studiów?

Mówiąc o pracy w stolicy warto także wspomnieć o tych, którzy postanowili zrobić sobie przerwę w nauce, na przykład poprzez urlop dziekański. Takie osoby mogą ubiegać się o płatny staż lub program szkoleniowy. Otrzymują one wynagrodzenie, niższe niż w przypadku pracy na etacie czy zleceniu, ale wciąż w warszawskich, dość wysokich standardach. Jakie płyną z tego korzyści? Będąc na stażu można się wiele nauczyć, bez nadmiernego ciężaru odpowiedzialności jak w przypadku pracy na etacie. To także dobry sposób na zdobycie doświadczenia, które jest jednym z wymogów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Prawdopodobnie istnieje wiele przepisów na sukces zawodowy, a przekładając je na stołeczny grunt nie można wykluczyć, że sprawdzą się lepiej niż w innych miastach. Co istotne, z każdym wykształceniem znalezienie zatrudnienia w stolicy jest możliwe. Warto czytać oferty pracy, brać udział w kursach, interesować się wybraną branżą, a szanse na zatrudnienie w każdym sektorze znacząco wzrosną.

zobacz oferty pracy dla studentów

 

Komentarze (0)