Studia we Wrocławiu. Gdzie czeka praca?

Studia we Wrocławiu. Gdzie czeka praca?

Studia we Wrocławiu. Gdzie czeka praca?

Studia we Wrocławiu. Gdzie czeka praca?

Wrocław to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Kilkukrotnie odnotowywany był w rankingach „Najlepszych miast do życia”, a także zwyciężył w międzynarodowym konkursie „European Best Destination”. Co sprawia, że stolica Dolnego Śląska cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Architektura, klimat i charakter, oferta kulturalna, a także pozytywna energia wynikająca z tego, że wiele młodych osób wybiera to miasto jako swoje miejsce do życia i realizacji marzeń.

Wrocławski rynek pracy należy do największych w kraju i niczym magnes potrafi do siebie przyciągnąć. Naturalnie, jego rozmiar wytwarza dużą konkurencję, ale nie stanowi ona przeszkody dla tych, którzy posiadają dobre wykształcenie i pomysł na siebie. Wrocław od wielu lat należy do grona miast o najniższym bezrobociu. Czy można więc zakładać, że absolwenci szkół wyższych bez przeszkód znajdą zatrudnienie? Jeśli tak, to w jakich sektorach i branżach najłatwiej jest pracę otrzymać?

Studenci to bardzo zróżnicowana społeczność, choć wszystkim przyświeca cel zdobycia wykształcenia. Mówiąc żartobliwie, student studentowi nierówny, a wynika to z podejścia do procesu kształcenia, jak i efektów, jakie mają się z nim wiązać. Niektórzy, jeszcze przed otrzymaniem indeksu wiedzą w jakim kierunku poprowadzić swoją karierę na uczelni, jak i późniejszą, w przestrzeni zawodowej. Pozostali, nawet kilka lat potrafią bić się z myślami i co chwilę przekreślać zrodzone pomysły na rzecz kolejnych.

Co ważne, miasto nad Odrą ma propozycje dla jednych i drugich. Wrocław stanowi przestrzeń, w której łączą się różne elementy. Biznes i kariera, studia, nauka i nowoczesne badania, kultura, sztuka i historia, rozwój osobisty, wypoczynek. Taka mieszanka stanowi pewien przepis, dzięki któremu miasto od wielu lat znajduje się w czołówce wielu badań i ankiet. Według ich wyników, 90 % osób jest zadowolonych z wyboru uczelni w mieście, 88% poleca Wrocław jako miasto do życia, a 64% planuje w nim pozostać.

 

„Pokolenie W”

Wrocławskie uczelnie publiczne, przy wsparciu władz miasta zawiązały projekt, którego najważniejszym założeniem jest zachęcenie młodych ludzi do studiowania we Wrocławiu, a potem rozpoczęcia w nim kariery zawodowej. Chodzi o sygnał przekonujący o tym, że od wyboru miasta do nauki zależy bardzo wiele, nie tylko w zakresie szkoły wyższej. Jednym z elementów programu jest konkurs „Wrocław szuka talentów”, w którym nagrodą jest weekendowy pobyt w stolicy Dolnego Śląska z osobą towarzyszącą.

Takie działanie ma pokazać uczestnikom jak wiele do zaoferowania młodym ludziom ma miasto w każdym jego aspekcie, a także uczelnia, którą może wybrać na miejsce zdobycia wykształcenia na wielu kierunach studiów we Wrocławiu. Mówiąc o możliwościach miasta należy wspomnieć, że we Wrocławiu i jego okolicach działa ponad 200 międzynarodowych firm, takich jak: Google, Nokia, BSH, Volvo, HP, Credit Suisse, IBM, LG, BASF, Dolby, XEOS, Lufthansa, Ryanair, McKinsey&Company – a w ciągu ostatnich dziesięciu lat utworzyli oni blisko 100 000 miejsc pracy. Co jeszcze? Wrocław jest jednym z najważniejszych rynków dla usług biznesowych, zaopatrzenia IT i rozwoju oprogramowania w Polsce i Europie Środkowej.

O atrakcyjności regionu świadczy obecność wielu wykwalifikowanych fachowców i absolwentów, jakość kształcenia oraz wysoki poziom znajomości języków obcych. Duża liczba centrów badawczo- rozwojowych oraz silne sektory IT i finansów to punkty, które najmocniej rozświetlają mapę przestrzeni zawodowej. Co również warto zaznaczyć, cały Dolny Śląsk jest jednym z największych ośrodków produkcyjnych w kraju, który zatrudnia ponad 320 000 osób.

 

wrocław studia

 

Twoją nową pracę znajdzie ci… „Twoja nowa praca”!

Wrocławskie uczelnie należą do krajowej czołówki, a absolwenci stanowią niemałe grono specjalistów. Pierwszym krokiem do podjęcia zatrudnienia w konkretnym obszarze jest właśnie określenie swoich umiejętności, jak również wskazanie na branżę. Co istotne, w mieście można spotkać tych, którzy pracują dla innych, a dokładniej rzecz ujmując pracują, aby ktoś mógł otrzymać dobre zatrudnienie, zwłaszcza gdy napotyka pewne trudności.

„Twoja Nowa Praca – program Absolwent” to powstały w stolicy Dolnego Śląska projekt, który adresowany jest do studentów ostatniego roku studiów I i II stopnia oraz absolwentów, którzy ukończyli dany stopień studiów, lecz nie później niż dwa lata temu. Najistotniejszym założeniem projektu jest podniesienie poziomu zatrudnienia niepełnosprawnych absolwentów szkół wyższych poprzez zaplanowanie i wdrożenie indywidualnego planu kariery, podniesienie ich poziomu kwalifikacji oraz wprowadzenie na rynek pracy. Nad wszystkim czuwa grono psychologów, doradców zawodowych i trenerów.

 

Wrocław pracuje, bo koduje

Miasto oferuje wsparcie różnego rodzaju. Wyciąga pomocną dłoń także do tych, którzy chcieliby pracować w popularnym sektorze IT, lecz nie ukończyły studiów o profilu informatycznym. Tym właśnie zajmuje się program „Wrocław pracuje”, który jest częścią większego projektu o nazwie „Wrocław koduje”. Współtwórcami programu są firmy z branży IT, a jednym z jego elementów są szkolenia. Udział w projekcie ma pozwolić na szybkie przyswojenie potrzebnych umiejętności, a co się z tym wiąże ma sprawić, że każdy z uczestników stanie się potencjalnym kandydatem na pracownika.

 

Na Dolnym Śląsku górą Startupy!

Według szacunków 12% wszystkich polskich startupów wywodzi się z Wrocławia. Większość tworzy rozwiązania w takich obszarach, jak: e- commerce, komunikacja, zdrowie cyfrowe, oprogramowanie, analityka, technologia w edukacji, praca i HR. Miasto bardzo mocno wspiera tę przestrzeń, oferując biura coworkingowe, wirtualne biura, inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne i inne miejsca do rozpoczęcia działalności. Ponadto, organizowane są warsztaty, spotkania i konferencje, dzięki którym można pozyskać wiedzę, znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania oraz rozwiać wszelakie wątpliwości.

Jak już wspomnieliśmy, Wrocław potrafi przyciągnąć zarówno tych, którzy pragną zdobyć wysokiej jakości wykształcenie, jak również tych, którzy chcieliby znaleźć ciekawą pracę i zakotwiczyć w mieście na dłużej. We Wrocławiu znajdują się zakłady produkcyjne, centra badawcze, centra usług dla biznesu, centra dystrybucyjne. Wszystko w polskiej, jak i zagranicznej odsłonie.

Warto podkreślić, że wrocławianie należą do najbardziej zadowolonych ze swojej sytuacji na rynku pracy. Przydomek „polska dolina krzemowa” nie mógł przylgnąć do miasta przez przypadek. Wszelakie prognozy pokazują, że stolica Dolnego Śląska nastawi się na zatrudnianie osób do sektora IT, elektroniki, chemii, inżynierii mechanicznej, jak również farmaceutyki, motoryzacji i sektora spożywczego.

Czy tak będzie faktycznie, niełatwo ocenić; można być jednak pewnym tego, że wrocławski rynek pracy wciąż będzie sprzyjał specjalistom, menedżerom różnych specjalności, jak również pracownikom branży IT, na których zapotrzebowanie nie słabnie.

zobacz oferty pracy dla studentów

 

Komentarze (0)