Uczelnie we Wrocławiu

Uczelnie we Wrocławiu

Uczelnie we Wrocławiu

10.12.2022

Uczelnie we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 130 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.
 
Politechnika Wrocławska zajęła piąte miejsce w ogólnym rankingu najlepszych uczelni w Polsce,  a drugie wśród technicznych. Ustąpiła nieznacznie tylko Politechnice Warszawskiej. Program uczelni skupia się na utworzeniu dobrze wykwalifikowanej kadry technicznej, która nie będzie bać się eksperymentów i wdrażania nowych technologii. 
Ponad 30 tysięcy studentów kształci się na 40 kierunkach. Do wyboru, są kierunki „tradycyjne”: tworzące trzon Politechniki — informatyka, budownictwo, automatyka i inne, podobne. Wśród nich jest specjalny kierunek, Zarządzanie w Neisse University, realizowany w ramach współpracy z Politechniką Wrocławską, Wyższą Szkołą Techniczną w Zittau/Görlitz i Uniwersytetem Technicznym w Libercu. W trakcie tych studiów będziesz mieć okazję poznania 3 szkół (co roku zmienia się miejsce pobytu). Co prawda językiem wykładowym jest angielski, ale to także świetna okazja do nauczenia się czeskiego lub niemieckiego. Maturzystów, którzy wahają się z wyborem uczelni do Politechniki Wrocławskiej może skłonić fakt, że uczelnia zorganizowała program „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”. Najlepsi maja szansę uzyskać stypendium już na pierwszym roku a ich postępy w dalszych latach są nadzorowane przez opiekuna naukowego (tzw. „tutora”). 
Inną ważną uczelnią we Wrocławiu jest Uniwersytet Wrocławski, jedna z najstarszych uczelni w mieście. Tradycja przekłada się na jakość kształcenia — UWr zajął siódme miejsce w rankingu najlepszych uczelni w Polsce w 2014 roku. Kandydaci na studia mogą wybrać kierunki na 10 wydziałach (Biotechnologii, Chemii, Filologiczny, Fizyki i Astronomii, Matematyki i Informatyki, Nauk Biologicznych, Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Nauk Społecznych, Prawa, Administracji i Ekonomii) oraz na Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska, które prowadzi interdyscyplinarne studia z ochrony środowiska. Działalność na Uniwersytecie nie musi się jednak kończyć na realizowaniu programu nauczania. Można również uczestniczyć w Kołach Naukowych; na UWr każdy wydział ma co najmniej jedno koło, a wszystkie zamieniają zwykłe studiowanie w prawdziwą pasję. Oprócz kół warto zainteresować się działalnością w organizacjach studenckich, na przykład w Studenckim Klubie Esperantystów „Auroro”, Klubie Żeglarskim albo Telewizji Uniwersyteckiej. Przy uczelni działa wiele organizacji: m in. Dolnośląski Festiwal Nauki, Fundacja dla Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Konfucjusza oraz jednostki badawcze: Międzyuczelniane Centrum Biotechnologii Agregatów Lipidowych, Międzyuczelniana Pracownia Balistyki i Mechanoskopii Sądowej. Można w nich wszechstronnie się rozwijać, uczęszczać na wszelakie kursy, organizować imprezy kulturalne i naukowe.
 
 
 
uczelnie we wrocławiu
 
 
Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy jest kolejną świetną uczelnią — w rankingach zajął trzecie miejsce wśród uczelni rolniczych. Uniwersytet umożliwia kandydatom podjęcie studiów na 20 kierunkach prowadzonych przez 5 wydziałów (Biologii i Ochrony Środowiska, Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Medycyny Weterynaryjnej, Nauk o Żywności oraz Przyrodniczo-Technologiczny). Wśród nich jest weterynaria, czyli jedyny kierunek, który realizowany jest na pięcioletnich studiach magisterskich. Studenckie życie na uczelni kręci się wokół kół naukowych i grup twórczych (chóru uczelnianego i Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Jedliniok”). Oprócz nich zrzeszają się również dawcy krwi i pasjonaci sportu (sekcje AZS-u), kina, teatru, tańca towarzyskiego a nawet gier planszowych! Ci, którzy chcieliby podjąć częściowe studia za granicą, mogą skorzystać z oferty programu Erasmus (uczelnia ma aż 100 partnerów!) albo CEEPUS.
Osoby zainteresowane ekonomią i innymi naukami społecznymi powinny przejrzeć ofertę Uniwersytetu Ekonomicznego. Składa się on z czterech wydziałów (Inżynieryjno-Ekonomicznego, Nauk Ekonomicznych, Zarządzania, Informatyki i Finansów, Ekonomii, Zarządzania i Turystyki), które prowadzą kierunki takie jak: ekonomia, zarządzanie, europeistyka, finanse i rachunkowość i inne.
Przy uniwersytecie działają organizacje studenckie (NZS, ZSP), także te, które zrzeszają zainteresowanych handlem, ekonomią i polityką: AEGEE, AIESEC, Studenckie Forum Business Centre Club. Wewnątrz uczelni prowadzi badania nad biznesem i gospodarką sześć centrów naukowych. 
Ci, którzy wiążą swoją przyszłość z medycyną mogą podjąć naukę na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich. Kształci ona szeroko pojęty personel medyczny: lekarzy, pielęgniarki, położne, farmaceutów, fizjoterapeutów itp. Oprócz tego typu studiów, można wybrać również bardziej interdyscyplinarne: zdrowie publiczne, dietetykę lub analitykę medyczną. Jako student tego uniwersytetu możesz angażować się w koła naukowe, kluby studenckie (m. in. klub żeglarski, chór akademicki) i stowarzyszenia: Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii czy Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.
 
 
uczelnie wrocławskie
 
 
Jedyną szkołą wojskową we Wrocławiu jest Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Powstała on w 2002 roku z połączenia szkół oficerskich z Wrocławia, Poznania i Torunia. Uczelnia to przygotowuje kadry dowódcze i prowadzi badania w zakresie wojskowości i nauk technicznych. Spośród kierunków możemy wybrać studia wojskowe (zarządzanie albo inżynieria bezpieczeństwa) i cywilne (bezpieczeństwo narodowe, inżynieria bezpieczeństwa, zarządzanie). Studia oficerskie trwają 4 lata i są bezpłatne, a koszty zakwaterowania i umundurowania ponosi państwo. Studenci dostają  miesięczne uposażenie. Inne kierunki zazwyczaj trwają 3 lata (oprócz inżynierii bezpieczeństw — 7 semestrów).
We Wrocławiu ma siedzibę również Akademia Wychowania Fizycznego. Ponad 4 tysiące studentów kształci się tutaj na sześciu kierunkach: wychowaniu fizycznym, turystyce i rekreacji, fizjoterapii, kosmetologii, terapii zajęciowej oraz sporcie. Szczególnie warte uwagi są unikalne specjalności, jak: sport paraolimpijski, odnowa biologiczna w sporcie, hipoterapia, techniki relaksacyjne w rekreacji czy edukacja fizyczna w późnej dorosłości. Oprócz tego AWF kształci trenerów, instruktorów w wielu dyscyplinach sportowych (od piłki nożnej i siatkowej po strzelectwo sportowe). Studenci wrocławskiego AWF-u mogą korzystać z różnych obiektów sportowo-dydaktycznych: Przystani Sportów Wodnych w Olejnicy, hali sportowej, stadionu lekkoatletycznego, krytej pływalni, kortów i hali tenisowej.
W mieście znajdują się uczelnie artystyczne: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego. ASP składa się z czterech wydziałów: Malarstwa i Rzeźby, Grafiki i Sztuki Mediów, Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Ceramiki i Szkła. Prowadzą one między innymi malarstwo, rzeźbę, mediację sztuki, grafikę, scenografię, sztukę i wzornictwo ceramiki. Studenci swoje zainteresowania mogą rozwijać w czterech kołach naukowych (Animacji i Gier Wideo, Ceramicznym Kole Naukowym, PDF-ie oraz Kole Filmowym). 
Akademia Muzyczna we Wrocławiu kształci wokalistów, instrumentalistów, dyrygentów, specjalistów od muzyki kościelnej, ale też w zakresach edukacji muzycznej i prowadzenia zespołów. 
 
 
(DCH)

Komentarze (1)

oedsw odpowiedz

Drodzy Państwo, z tego miejsca zapraszam do zapoznania się z ofertą studiów w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. W naszej ofercie mamy studia I stonia (licencjackie oraz inżynierskie), II stopnia (magisterskie), podyplomowe, doktoranckie oraz w języku angielskim. Więcej informacji na temat naszej oferty oraz warunki rekrutacji dostępne są na naszej stronie: dlakandydata.dsw.edu.pl Warto wiedzieć, że aplikując do 30 maja można liczyć na zniżkę w czesnym w kwocie 600 zł. Zapraszam! W razie pytań służę pomocą Pozdrawiam, Online Ekspert Dolnośląskiej Szkoły Wyższej