Studia w Krakowie na kierunku pielęgniarstwo możesz rozpocząć tylko na studiach stacjonarnych, czyli dziennych. Oznacza to w praktyce, że twojej nauce towarzyszyć będą regularne spotkania na wykładach i ćwiczeniach praktycznych w tracie trwania tygodnia. Studia pielęgniarskie wiążą się z bardzo dużym zaangażowaniem i wymagają ogromnych nakładów pracy, więc nauka w trybie zaocznym mijałaby się z celem, ponieważ studenci nie byliby w stanie opanować wszystkich partii skomplikowanego materiału. Zatem jeżeli marzysz o rozpoczęciu studiów w Krakowie, to musisz być gotowy na nie małe poświęcenie, które w przyszłości zaowocuje atrakcyjnym zatrudnieniem.
1. Dla kogo ten kierunek
Pielęgniarstwo to jeden z tych kierunków studiów, który wymaga ogromnego zaangażowania i wiedzy z zakresu nauk medycznych. Czasami zdarza się, że zapominamy, jak jest to ważny i potrzebny zawód, ponieważ bez niego medycyna nie mogłaby się rozwijać tak prężnie. Jeżeli pokusilibyśmy się o jakąś definicję pielęgniarstwa, to okaże się, że można je rozumieć jako czynności związane z pielęgnacją i opieka nad chorymi, które mają bardzo rozbudowany charakter.
Pielęgniarstwo to jeden z tych zawodów, który cechuje bardzo długa historia, jednak współczesny rozwój medycyny sprawia, że pielęgniarze muszą wciąż doskonalić swoje umiejętności.Zatem dziś pielęgniarka nie roztacza tylko opieki nad pacjentem, lecz także zajmuje się wieloma specjalistycznymi czynnościami medycznymi. To zawód, który wymaga zaangażowania i pasji. Jeżeli zatem myślisz o rozpoczęciu studiów na kierunku pielęgniarstwo, to musisz dysponować dużą wiedzą z zakresu biologii i chemii. Oprócz kwalifikacji ważne są także w tym zawodzie empatia i otwartość na innych ludzi. Te elementy uchronią cię przed wypaleniem zawodowym.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pielęgniarstwo w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia pielęgniarskie w Krakowie możesz rozpocząć na dwóch uczelniach. Wybór ośrodków akademickich nie jest duży, ale to pokazuje, jak bardzo prestiżowy jest to kierunek. Swoją przygodę z pielęgniarstwem możesz zacząć oczywiście na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego albo na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Programy tych uczelni mogą się nieznacznie różnić, jednak ich podstawową i najważniejszą ideą jest wykształcenie najwyższej klasy specjalistów, którzy będą wzbudzać społeczne zaufanie.
Zatem przygotuj się na bardzo intensywny czas nauki. Podczas swojej edukacji zapoznasz się z przedmiotami, które można podzielić na kilka podstawowych bloków. Będą to zajęcia związane z podstawowymi naukami medycznymi i naukami socjologicznymi, które są niezwykle ważne podczas kontaktu z pacjentem. Oprócz tego podstawę kształcenia stanowić będą zagadnienia odnoszące się do specjalistycznej opieki zdrowotnej. Także studia w Krakowie na kierunku pielęgniarstwo to nie lada wyzwanie, któremu sprostać mogą tylko najlepsi.
4. Praca po studiach
Osoby, które kończą studia medyczne, nie powinny się martwić o perspektywy swojego przyszłego zatrudnienia. Absolwenci pielęgniarstwa mogą z powodzeniem zasilić personel medyczny szpitali oraz specjalistycznych klinik leczniczych. Przyszli pielęgniarze mogą rozpocząć także pracę w różnego rodzaju ambulatoriach i podstawowych jednostkach ochrony zdrowia – zarówno tych w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Umiejętności pielęgniarzy krakowskich uczelni sprawiają, że mogą oni uczestniczyć w procesie ochrony zdrowia, diagnozy, leczenia, czy rekonwalescencji pacjentów.
Absolwenci tego typu studiów przygotowani są do wspierania wszystkich zachowań prozdrowotnych, mających na celu wspieranie ochrony zdrowia. Uczelnie w Krakowskie uczelnie oferują także międzynarodowy model kształcenia, który sprawia, że przyszłą karierę zawodową można rozpocząć także poza granicami Polski, co rozciąga przed absolwentami tych studiów wiele świetlanych perspektyw.
5. Program studiów i przedmioty
Musisz mieć świadomość, jak wygląda program studiów na kierunku pielęgniarstwo. Ma on bardzo rozbudowany charakter, ponieważ współcześnie pielęgniarz to osoba, która dysponuje wieloma specjalistycznymi kwalifikacjami. Przedmioty, z którymi zapoznają się studenci pielęgniarstwa, można podzielić na kilka podstawowych bloków kształcenia. Dwa pierwsze obejmują podstawowe zagadnienia związane z naukami medycznymi i socjologicznymi. Zatem wszyscy studenci będą dogłębnie zapoznawać się z:
To oczywiście tylko przykładowe przedmioty podstawowe, bez których niemożliwe byłoby zgłębienie specjalistycznych zagadnień i kwalifikacji, wchodzących w zakres obowiązków pielęgniarzy. W ramach kształcenia specjalistycznego studenci będą uczęszczać na zajęcia i wykłady związane z różnego rodzaju typami pielęgniarstwa. Będzie to zatem przykładowo:
-
choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne;
-
chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne;
-
geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne;
-
opieka paliatywna;
-
czy ratownictwo medyczne.
Absolwenci studiów na kierunku pielęgniarstwo stanowią tę grupę zawodową, która wiąże się z bardzo dużym zaufaniem społecznym. Zatem wiedza i kwalifikacje osób po studiach pielęgniarskich muszą być naprawdę rozległe. To one powinny stanowić podstawę każdego działania praktycznego. Oprócz tego pielęgniarze powinni dysponować szeregiem kompetencji miękkich związanych ze sprawną komunikacją z pacjentem, jego najbliższym otoczeniem i resztą personelu medycznego. Każda osoba, która decyduje się podjąć studia na kierunku pielęgniarstwo, powinna pamiętać, że jest to jeden z tych nielicznych kierunków studiów ściśle związany z powołaniem.