W dobie rozwiniętego przemysłu, transportu, podróżowania i po prostu życia, ludzkość trochę zapomniała o planecie. Ciągły wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery, wpływa niezwykle niekorzystnie na naturę, urbanizacja wspomaga wycinkę drzew, a nasze codzienne wybory (nawet te proste, w sklepie) oddziałują negatywnie na Ziemię.
Wszystkie te działania, doprowadziły do sytuacji, w której musimy ponownie zadbać o naszą planetę, ograniczyć produkcję plastiku, zamienić samochody spalinowe na elektryczne oraz wprowadzić ekologiczne rozwiązania do naszego życia. Na szczęście, trend eko ma tendencję wzrostową i nawet największe korporacje świata, takie jak Google czy McDonald’s, stawiają ekologię na pierwszym miejscu.
Coraz częściej, zwykły Kowalski zaczyna segregować śmieci, a zwykłą plastikową słomkę zamienia na papierową lub metalową. Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi, że nawet małe działania mają olbrzymi wpływ na środowisko. Dlatego studia na kierunku ochrona środowiska, przeżywają prawdziwe oblężenie. Kandydaci na uczelnie wyższe rozumiejąc potrzeby planety, wybierają ten kierunek, by jak najlepiej chronić to, co najważniejsze – Ziemię.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student na kierunku ochrona środowiska dowie się jak opisywać i scharakteryzować zjawiska zachodzące w przyrodzie, biorąc pod uwagę aspekty biologiczne, chemiczne i fizyczne. Pozna, jak analizować i rozwiązywać problemy w zakresie ochrony środowiska oraz ma ogólną wiedzę o istotach żywych, ich funkcji i relacjach. Wie czym jest geologia, geomorfologia oraz gleboznawstwo.
Student ochrony środowiska ma także dużą wiedzę na temat potencjału przyrody, a w trakcie studiów poznaje teorię z zakresu podstawowych metod, narzędzi i technik, służących jej ochronie i kształtowaniu. Wie także, czym są podstawowe materiały wykorzystywane przy rozwiązywaniu prostych zadań inżynierskich. Zna się także na ekonomii i gospodarce, wpływającej na uwarunkowania w przyrodzie.
Umiejętności
Po studiach na kierunku ochrona środowiska, słuchacz będzie wiedział jak w sposób odpowiedni wykorzystywać uzyskaną wiedzę. Ponadto, ze zrozumieniem będzie wykorzystywał bazy danych, będzie potrafił też dokonywać ich interpretacji oraz wyciągać z nich wnioski. Dowie się, jak przygotować standardowe pismo, poświęcone ochronie przyrody, w języku polskim i obcym. Absolwent tego kierunku, będzie umiał pracować w grupie, ale również poradzi sobie jako jednostka.
Nie poprzestanie na pozyskanej wiedzy – doskonale zda sobie sprawę, że należy pogłębiać wiedzę, a po studiach, będzie uczestniczył w szkoleniach i seminariach poświęconych ochronie środowiska. Absolwent ochrony środowiska będzie trafnie dokonywał analizy ekonomicznej z zakresu tematu swoich studiów, oraz będzie wiedział jak racjonalnie gospodarować jej zasobami.
Kompetencje społeczne
Po opuszczeniu murów swojej uczelni, student ochrony środowiska będzie znał ograniczenia swojej wiedzy, a także nie poprzestanie na dotychczasowej nauce. Będzie pogłębiał swoją wiedzę. Później, uświadomi sobie, jak duża odpowiedzialność na nim spoczywa, a wszelkie decyzje, będzie podejmował z rozwagą, po uprzedniej analizie. Jako inżynier ochrony środowiska, będzie wiedział jak myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Program studiów i przedmioty
Program studiów na ochronie środowiska w Poznaniu jest tak skonstruowany, aby absolwent po zakończeniu studiów miał pełną wiedzę o ich przedmiocie. Były student będzie profesjonalny w swoim działaniu, a wszelkie decyzje podejmowane w ramach swojej pracy, będzie podejmował w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie.
Ponadto, przygotowany program studiów rozwinie w nim pewność siebie, co ułatwi późniejszą pracę. Problemy otaczającego środowiska nie będą dla niego przeszkodą – będzie w sposób racjonalny radził sobie z przeszkodami. W trakcie praktycznych zajęć terenowych, student dowie się jak rozpoznawać zanieczyszczenie wód, gleby i powietrza w określonym stopniu oraz będzie znał ich interpretację.
Dzięki studiom, słuchacz pozna metody eliminacji lub ograniczania szkodliwej działalności człowieka – pozna rodzaje energii odnawialnej, sposoby radzenia sobie z odpadami oraz redukcją smogu w atmosferze.
Przykładowe przedmioty na kierunku ochrona środowiska:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydat, zastanawiający się, czy te studia są dla niego, musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy lubię przyrodę? Czy los zwierząt zagrożonych wyginięciem nie jest mi obojętny? Czy chciałbym przeciwdziałać szkodliwej działalności człowieka w zakresie ochrony środowiska?
Jeśli na powyższe pytania kandydat odpowiedział twierdząco, kierunek ten może być doskonałym wyborem! Dobrze jest także, by przyszły student lubił chemię i biologię – w oparciu o te przedmioty realizowany jest późniejszy program nauczania adeptów ochrony środowiska.