Świat gna do przodu a granice, kiedyś nie do przekroczenia, są na wyciagnięcie ręki. Globalna wioska, w której żyjemy to kosmopolityczny wszechświat, gdzie możemy przemieszczać się różnymi środkami transportu, nie zważając na ograniczenia. Język angielski, jest znany na całym świecie, a dzięki niemu można porozumiewać się niemal z każdym na globie.
Różnice kulturowe, kiedyś tak bardzo niezrozumiałe, dzisiaj bywają egzotyczną ciekawostką. Ten cały pęd świata, a wraz z nim ludzi na nim żyjących sprawia, że czasami trudno się odnaleźć wśród natłoku informacji, zdarzeń i komunikatów. Jest jednak dziedzina, która pomaga to wszystko usystematyzować oraz zrozumieć, przyciągając tym samym młodych ludzi.
Stosunki międzynarodowe – bo o nich mowa, otworzą okno na świat niejednemu studentowi, ułatwią zrozumienie niektórych mechanizmów, przepisów, a także reguł, które rządzą tym światem. Pozwolą na spojrzenie na wiele działań politycznych lub społecznych z innej perspektywy.
Program studiów i przedmioty
Poznańskie uczelnie wyższe, wychodząc swoim wychowankom naprzeciw, tak dobrały przedmioty na kierunku stosunki międzynarodowe, by przyszły absolwent opuszczając mury alma mater, był w pełni przygotowany do nowego zadania jakie stawia przed niż życie – pracy w swoim zawodzie. Kierunek ten, niezwykle rozbudowany, pozwala na poznanie zawiłości historycznych, w odniesieniu do czasów współczesnych.
Ponadto, student lubiący politykę oraz wiedzę o społeczeństwie, także doskonale odnajdzie się na tym kierunku. Program studiów jest tak dobrany, by wychowanek o wiedzy humanistycznej pogłębiał ją i rozszerzał, poszerzając przy tym także swoje horyzonty. Nie wszystko bowiem, czym „karmią nas” media, jest w stu procentach prawdą – istnieje wiele czynników, by o jednych informacjach mówić głośniej, a inne zostawić tylko wtajemniczonym.
O czym zatem dowie się student stosunków międzynarodowych w trakcie kształcenia? Jak z natłoku wielu informacji „powyciągać” te najważniejsze i najbardziej znaczące w kontekście historii i polityki międzynarodowej.
Przykładowe przedmioty na kierunku stosunki międzynarodowe:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Na kierunku tym doskonale poradzi sobie kandydat, który świetnie orientuje się w świecie informacji. Nie straszna mu polityka krajowa i zagraniczna – ba! – jest na bieżąco ze zmianami, jakie dzieją się w parlamencie, klubach partyjnych czy na sesjach samorządu lokalnego. Lubi poznawać struktury organizacji i środowisk rządzących.
Ma umysł humanistyczny – bardzo dobrze radzi sobie z językiem polskim i historią, nie boi się także wystąpień publicznych. Dobrze, by kandydat na te studia z uwagą śledził wiadomości z kraju i ze świata, wyrabiając sobie przy tym własną opinię na różne tematy. Nie bez znaczenia będzie także wiedza na tematy około gospodarcze – to przecież przez nie (albo dzięki nim), są kraje uznawane za przyjazne obywatelom, lub wręcz odwrotnie. Wiedza na te zagadnienia pomoże przyszłemu studentowi zrozumieć przedmiot studiowania.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student tego kierunku, w trakcie kształcenia pozna teorię, metodologię oraz terminologię charakterystyczną dla kierunków międzynarodowych. Dowie się, czym jest państwo i organizacje międzynarodowe, będzie wiedział jakie interakcje zachodzą między nimi.
Zrozumie także politykę, ekonomię, kwestie militarne i społeczne, na których opierają się struktury państwa. Ucząc się na tym kierunku, student będzie miał możliwość poznania historii państw, zachodzących w nich przemian i ustrojów oraz zachodzących między nimi relacji na przestrzeni wieków.
Umiejętności
Absolwent stosunków międzynarodowych, z łatwością powinien poradzić sobie z identyfikacją i interpretacją podstawowych zjawisk i procesów, zachodzących między państwami. Poznaną teorię będzie potrafił wykorzystać w praktyce, by analizować i prognozować bieżące wydarzenia w skali makro i mikro.
Po zakończeniu studiów, absolwent tego kierunku będzie poprawnie wykorzystywał poznaną terminologię oraz prezentować zdobytą wiedzę w formie wypowiedzi ustnej, pisemnej bądź multimedialnej. Po studiach, będzie potrafił pracować zarówno samodzielnie, ale także w grupie, kształtując i planując w ten sposób, swoją własną ścieżkę kariery.
Kompetencje społeczne
Po zakończeniu studiów, zdobyta wiedza da mu możliwość swobodnego poruszania się po znajomych mu tematach, związanych ze stosunkami międzynarodowymi. Absolwent będzie potrafił poddawać krytycznej analizie posiadaną wiedzę, jak również uznawać ją jako podstawę do rozwiązywania problemów i sporów.
Były student tego kierunku będzie miał w sobie chęć pogłębiania wiedzy i doszkalania się, by w jak najlepszym stopniu orientować się we współczesnych relacjach międzypaństwowych. Analiza ekonomiczna, społeczna i polityczna ułatwi mu w przyszłości zdobycie pracy w tym kierunku dając mu przy tym satysfakcję.