Studia humanistyczne Poznań

Studia humanistyczne Poznań

Studia humanistyczne Poznań

Największy wybór studiów

humanistycznych w Poznaniu

Odkryj kierunki humanistyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

31.01.2023

Studia humanistyczne Poznań | woj. wielkopolskie

Studia humanistyczne w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia)  i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia humanistyczne Poznań
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia humanistyczne w Poznaniu

Studia humanistyczne w Poznaniu to szeroki wachlarz kierunków. Kierunki te umożliwiają pozyskanie wiedzy o człowieku, kulturze, filozofii, komunikacji, konfliktach, czy zmianach zachodzących w społeczeństwie. Dzięki studiom można nauczyć się między innymi jak zarządzać relacjami interpersonalnymi, diagnozować różnego typu procesy społeczne, krytycznie patrzeć na zjawiska kultury, realizować badania społeczne, prowadzić negocjacje.

Najpopularniejsze kierunki humanistyczne w Poznaniu: Filozofia, Socjologia, Etnologia, Kulturoznawstwo.

Współczesne studia humanistyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunkach humanistycznych w Poznaniu: finanse i zarządzanie usługami społecznymikomunikacja społeczna, komunikacja międzykulturowa
 

Praca po studiach humanistycznych

Absolwenci studiów humanistycznych znajdują zatrudnienie między innymi w ośrodkach badania opinii publicznej, samorządach lokalnych, instytucjach kultury, agencjach reklamowych, organizacjach pozarządowych, mediach.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Poznaniu na popularnych stanowiskach związanych z wykształceniem humanistycznym wahają się od 3000 zł do 5500 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia humanistyczne w Poznaniu w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, filozofia, historia sztuki, język obcy nowożytny.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

STUDIA HUMANISTYCZNE W POZNANIU - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Archeologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Balkan studies stacjonarne II stopnia
Filologia klasyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Filozofia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Groznawstwo stacjonarne I stopnia
Humanistyka w szkole - polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie stacjonarne II stopnia
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo stacjonarne I stopnia
Kognitywistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Komunikacja europejska stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kulturoznawstwo stacjonarne I stopnia, II stopnia
Liberal arts and sciences stacjonarne I stopnia
Literatura powszechna stacjonarne II stopnia
Master of digital entrepreneurship stacjonarne II stopnia
Media interaktywne i widowiska stacjonarne II stopnia
Polacy i niemcy w europie stacjonarne II stopnia
Politologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Polityka społeczna stacjonarne I stopnia
Polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie stacjonarne I stopnia, II stopnia
Projektowanie kultury stacjonarne I stopnia, II stopnia
Socjologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Stosunki międzynarodowe stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Studia o polsce stacjonarne I stopnia
Sztuka pisania stacjonarne II stopnia
Wiedza o teatrze stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są studia humanistyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Kierunki humanistyczne:

POLITYKA SPOŁECZNA

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HUMANISTYCZNE W POZNANIU

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia humanistyczne w Poznaniu

W zależności od wybranego kierunku studiów należy zdać dominujące w kwalifikacji przedmioty na maturze - im lepsze wyniki z egzaminu dojrzałości, tym większe szanse na osiągnięcie sukcesu! Na pewno nie rezygnujcie z przedmiotów takich jak język polski i język obcy - to przedmioty wymagane praktycznie w każdej rekrutacji na studia.

Bez dobrych wyników z podstaw, nawet i 100%-wy wynik z dodatkowego przedmiotu rozszerzonego Was nie uratuje. Tak więc zabierajcie się do nauki, a przed decyzją o złożeniu papierów na dany kierunek, sprawdźcie, jakie komisja rekrutacyjna stawia przed Wami wymagania.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia humanistyczne niestacjonarne w Poznaniu

Mówiąc o niestacjonarnych studiach humanistycznych w Poznaniu należy przyznać, że mają one istotną wadę: nie jest ich zbyt wiele. Niestety, osoby pragnące kształcić się w innej formie niż dzienna nie mają specjalnego wyboru kierunków kształcenia. Z czego to wynika? Być może z faktu, iż studia humanistyczne nie są tak mocno oblegane jak niegdyś. Ich przestrzeń jest duża, interesująca i różnorodna.

Pojawiają się nowe dyscypliny i specjalności, a i tak humanistyczny obszar kształcenia nie może powiększyć swojej dostępności. Najwyraźniej widać tę tendencję w uczelniach publicznych. Lista oferowanych kierunków jest bardzo długa, ale zanim odnajdzie się taki, który prowadzony jest w trybie niestacjonarnym minie dużo czasu. Co jeszcze jest charakterystyczne i na co zwrócić uwagę?

Istnieją humanistyczne kierunki, które można realizować w formie niestacjonarnej, aczkolwiek wyłącznie na drugim stopniu. Zaletą takich kierunków jest to, iż proponują specjalistyczne przygotowanie do konkretnego obszaru zawodowego, z pominięciem zagadnień ogólnych. Ale i tak nie jest ich zbyt dużo i nikt nie dostanie zawrotów głowy z powodu trudności w podjęciu decyzji.

czytaj dalej studia humanistyczne niestacjonarne (zaoczne) w Poznaniu

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W POZNANIU POLECANE DLA CIEBIE

KIERUNKI HUMANISTYCZNE W POZNANIU

Rozwiń

STUDIA HUMANISTYCZNE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

B
E
I
K
M
N
P
R
W

Jak wyglądają studia humanistyczne w Poznaniu?

Studia humanistyczne w Poznaniu? No, no.. nie bez powodu Uniwersytet dostał imię po naszym romantyku, ideologu Adamie Mickiewiczu! Głębokie tradycje naukowe młodego dość Uniwersytetu, niechaj Was nie zmylą. Poznań cieszy się sporym poparciem środowisk humanistycznych. Prowadzone tu zajęcia niejednokrotnie odbiegają od standardowych: i co dalej mamy w tym wierszu! 

Studia humanistyczne to studia rozmyślań, rozważań, analiz, teorii, poszukiwania sensu. Z pewnością nie są to studia dla każdego i nie każdy sobie z nimi poradzi. To kolejny mit studencki - humanistą jest ten, kto idzie na łatwiznę. Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Mając takiego rodzaju motywację donikąd zajdziecie z dyplomem studiów humanistycznych. Humanizm wymaga refleksji, zadawania pytań, ciekawości świata i otwartości.

Podstawą nauk humanistycznych jest logika, czyli matematyka, systemy zero-jedynkowe. To chyba coś znaczy, czyż nie? Studia humanistyczne to trudna droga, wyboista, wymagająca stałego trenowania charakteru i ćwiczenia postawy niebagatelnej. Humaniści są odpowiedzialni za tworzenie dyskursu politycznego, mentalnego, psychicznego. Kondycja ludzka i troska o nią - to główna kwestia rozważań humanistycznych.

Troszczenie się o byt, to podstawowe zadanie humanistów, realizowane w różnoraki sposób - czy to poprzez animację wydarzeń, rozpoczynanie dyskusji o ważnych osobach, zjawiskach, podejmowanie debaty, jak i analityka społeczna i archiwizacja danych, zbiór informacji o życiu ludzi - to zadania prawdziwych humanistów, którzy dzięki studiom zdobywają szeroki kontekst niezbędny do podejmowania działań.

Studia humanistyczne w Poznaniu wymagają nie lada chęci i samozaparcia do ich ukończenia, a i wpływają wbrew powszechnym opiniom, na zdobycie cenionych umiejętności i szerokiej wiedzy. To humaniści zdają sobie sprawę jak zarządzać komunikacją, jak prowadzić mediacje, negocjacje, jak pomagać innym.

 

Studia humanistyczne w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Jeżeli myślisz o rozpoczęciu studiów humanistycznych w Poznaniu, staniesz przed wyborem jednego z kierunków pierwszego stopnia. Twoja edukacja będzie trwała trzy lata i zostanie zwieńczona uzyskaniem tytułu licencjata, potwierdzającego posiadanie wyższego wykształcenia.

Osoby chcące kontynuować kształcenie zdecydują się na dwuletnie studia magisterskie drugiego stopnia, których charakter będzie spójny ze specyfiką ukończonych studiów licencjackich lub aplikują na dowolny kierunek podyplomowy.

Celem zwiększenia komfortu przyszłych i aktualnych studentów, wybrane poznańskie uczelnie umożliwiły podjęcie kształcenia w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Jeśli zależy ci na systematycznym poszerzaniu kompetencji podczas zajęć i wykładów odbywających się pięć dni roboczych w tygodniu, to studia dzienne okażą się strzałem w dziesiątkę. Jeśli natomiast należysz do grona osób, które z dowolnych powodów wolałyby uczyć się jedynie w weekendy, zapoznaj się z ofertą niestacjonarnych studiów humanistycznych w Poznaniu.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów humanistycznych w Poznaniu

Ośrodki kształcenia wyższego w Poznaniu, które zdecydowały się na poszerzenie swojej oferty programowej o kierunki humanistyczne, oferują przyszłym kandydatom szerokie spektrum wyboru jeśli chodzi o różnorodność kierunków.

Właśnie tutaj zdobędziesz szeroką wiedzę filozoficzną, która bez wątpienia poszerzy twoje horyzonty i wpłynie na światopogląd, zapoznasz się z socjologicznymi uwarunkowaniami zachowań i odczuć ludzi w poszczególnych sytuacjach społecznych, posiądziesz cenioną na współczesnym rynku pracy wiedzę kognitywistyczną lub zgłębisz tajniki skutecznej komunikacji europejskiej. Chcąc zgłębić bardziej unikalny komplet wiedzy i umiejętności, wybierzesz kulturoznawstwo, wiedzę o teatrze lub filologię- filologię klasyczną.

Wysoka jakość kształcenia, z którą zetkniesz się podejmując wybrany kierunek humanistyczny na jednym z dwóch poznańskich Uniwersytetów, sprawi, że będziesz mógł liczyć na wiele perspektyw zawodowych zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku pracy.

 

Popularne kierunki studiów humanistycznych

 • Filozofia
 • Komunikacja europejska
 • Socjologia
 • Polityka społeczna
 • Kulturoznawstwo
 • Kognitywistyka
 • Politologia
 • Wiedza o teatrze
 • Archeologia
 • Filologia – filologia klasyczna

kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki humanistyczne w Poznaniu?

Każdy, kto choć raz uczestniczył w procesie planowania swojego kształcenia wyższego lub był jego świadkiem wie, że na decyzji w kwestii wyboru kierunku studiów się nie kończy. Równie istotne, a dla niektórych nawet bardziej, staje się postanowienie, gdzie studiować humanistyczne kierunki. Jeśli zdecydujesz się na związanie akademickiej przyszłości z Poznaniem, będziesz miał do wyboru dwa Uniwersytety.

Pierwszy z nich, czyli Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, posiada w swoim programie znaczną większość atrakcyjnych kierunków humanistycznych, począwszy od klasycznej filologii, dzięki której poznasz zagadnienia lingwistyczne z obszaru greki i łaciny, przez interesującą archeologię, umożliwiającą zyskanie uprawnień do prowadzenia działań wykopaliskowych, na komunikacji europejskiej skończywszy.

Słynny UAM ponadto oferuje możliwość podjęcia wielu ciekawych studiów podyplomowych. Jeśli wybierzesz poznański Uniwersytet Ekonomiczny, będziesz mógł rozpocząć bądź kontynuować politykę społeczną.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki humanistyczne w Poznaniu

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 
Jakie kierunki humanistyczne w Poznaniu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Kierunki humanistyczne są bardzo chętnie podejmowane przez szerokie grono osób zainteresowanych poznawaniem kultury, sztuki, dziedzin filologicznych czy historią naszej cywilizacji. Nie ulega wątpliwości, że warto dokonać takiego wyboru w kwestii kształcenia wyższego, aby pasja wynikająca z poszerzania wiedzy na interesujące cię tematy szła w parze z atrakcyjnymi możliwościami zawodowymi.

Dlatego tak wiele osób zastanawia się, jakie kierunki humanistyczne, oferowane przez poznańskie uczelnie, wybrać, aby mieć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę w zawodzie. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem kierunków humanistycznych w Poznaniu jest wiele, a każdy z nich stwarza konkretne perspektywy na przyszłość.

Zanim przystąpisz do aplikacji na jeden z interesujących cię kierunków humanistycznych w Poznaniu, zadbaj o właściwe przygotowanie. W tym celu dokładnie zapoznaj się z programem wybranych studiów. Analizując przedmioty obecne w siatce kształcenia możesz z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, w jakie kompetencje zostaniesz wyposażony. Nie zapomnij o zdobyciu opinii na temat kształcenia na danym kierunku. Najcenniejsze okażą się wypowiedzi absolwentów, którzy rozpoczęli już pracę w zawodzie.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Historyk
 • Filolog
 • Kognitywista
 • Archeolog
 • Nauczyciel
 • Wykładowca akademicki
 • Filozof
 • Socjolog
 • Polityk
 • Kulturoznawca
 • Historyk sztuki
 • Pisarz
 • Bibliotekoznawca
 • Edytor
 • Animator czasu wolnego

 

Poznańskie kierunki humanistyczne pozwolą ci rozwijać się w wielu obszarach zawodowych. Dzięki niektórym z nich zatrudnisz się w wybranych placówkach oświatowych, inne pozwolą ci na rozpoczęcie kariery niezależnego pisarza, edytora tekstów lub filozofia, jeszcze inne będą stanowić swego rodzaju przepustkę do zawodu związanego z animowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży czy badania sztuki czasów zamierzchłych.

Szerokie spektrum możliwości umożliwi ci wybór takiej propozycji kształcenia, która będzie zgodna z posiadanymi przez ciebie predyspozycjami oraz zainteresowaniami. Dowolny zawód wykonywany z pasją będzie źródłem zadowolenia, a to z kolei przyczyni się do podniesienia jakości twojego codziennego życia, a także wysokości przeciętnych zarobków.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Humanistyczne kierunki studiów w Poznaniu są oferowane przez dwie uczelnie wyższe – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Każdy z nich ma swój własny, unikalny program, który stanowi odpowiedź na potrzeby kandydatów o określonych zainteresowaniach. Wielu przyszłych studentów oraz osób myślących o kontynuowaniu nauki na studiach humanistycznych ma wątpliwości co do tego, jaką uczelnię wyższą wybrać, aby mieć szansę na optymalne zaplanowanie swojej przyszłości.

Podstawowym kryterium podczas podejmowania tej niezwykle istotnej decyzji jest najczęściej oferowany program kształcenia. Jeśli wiesz już, jaki kierunek humanistyczny chciałbyś studiować, wybierz tę uczelnię, która ci to umożliwi. Dla wielu nie bez znaczenia pozostaje tryb edukacji wyższej.

Niektóre kierunki humanistyczne są dostępne zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym, inne natomiast rozpoczniesz jedynie dziennie. Zanim aplikujesz na wybraną uczelnię, zapoznaj się z opiniami na jej temat, zbierz informacje od osób studiujących w Poznaniu oraz prześledź rankingi poznańskich uczelni wyższych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia humanistyczne w Poznaniu?

Czy warto iść na studia humanistyczne w Poznaniu? Pytanie to powinno mieć charakter retoryczny, ponieważ powiedzieć, że zdecydowanie warto rozwijać swoje zainteresowania oraz kształcić się w takim obszarze, który będzie przynosił wiele zadowolenia, to jak nic nie powiedzieć.

Oferta kształcenia dwóch poznańskich uczelni wyższych, na których możesz kształcić się w obszarze humanistycznym, z pewnością odpowie na potrzeby osób myślących o doskonaleniu kompetencji językowych, poznawaniu kultury europejskiej, czy zgłębianiu innych, pokrewnych aspektów nauk humanistycznych.

Choć zdawać by się mogło, że współczesny rynek pracy oczekuje od znacznej większości potencjalnych pracowników dobrze rozwiniętych umiejętności ścisłych oraz medycznych, to niezaprzeczalnie istnieje i istnieć będzie wiele placówek oświatowych, kulturalnych, a nawet związanych z nauką, dla których wiedza humanistyczna z określonych dziedzin okaże się nieoceniona.

Oczywiście, jak w przypadku innych dziedzin kształcenia, istnieją sytuację, w których dana osoba nie powinna rozważać aplikacji na studia humanistyczne. Jeśli na przykład nie interesuje cię historia, poznawanie innych kultur, a twoje zainteresowania oscylują głównie wokół dziedzin ścisłych, zastanów się nad studiami z innego obszaru.

Czas kształcenia wyższego to nie tylko poszerzanie wiedzy i umiejętności zgodnych z programem edukacji wybranego kierunku, ale również integracja z osobami z roku, poznawanie rozmaitych miejsc zapewniających rozrywkę na mapie Poznania, a także poszukiwania atrakcyjnych miejsc do odbycia praktyk studenckich i staży zawodowych.

Na mapie tego wyjątkowego miasta odnajdziesz wiele ofert pracy, które rozważysz jeszcze podczas nauki na studiach, weźmiesz udział w licznych imprezach masowych, odwiedzisz puby, kluby, restauracje, kina, teatry, liczne galerie handlowe oraz cieszące oczy parki. Jak sam widzisz, zalet płynących z wyboru Poznania na miejsce kształcenia wyższego na dowolnym kierunku humanistycznym jest wiele. Być może warto podjąć naukę właśnie tam?

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach humanistycznych

To bodajże najciekawsza zakładka z opisu studiów humanistycznych! Humaniści z powołania znajdują dla siebie miejsce w różnego rodzaju przedsiębiorstwach - czy to marketingowych, agencjach reklamowych, domach mediowych, czy też w korporacjach sprzedających usługi, produkty - humaniści wiedzą na czym polega efektywna komunikacja, dlatego są cenionymi pracownikami dużych firm.

Wspierają procesy rekrutacyjne, jak i sprzedażowe. Szkolą, edukują, a także archiwizują dane. Absolwenci studiów humanistycznych to nauczyciele, tłumacze, pracownicy ośrodków kultury i instytucji państwowych zajmujących się ochroną dóbr.

To również autorzy scenariuszy, pisarze, poeci oraz muzycy. Bardzo często artyści potrzebują wiedzy, która ich uskrzydla, otwiera nowe drogi artystycznych poszukiwań. Równie dobrym miejscem zatrudnienia humanistów są agencje prasowe, czasopisma, magazyny, telewizja, jak i domy producenckie.

Humaniści, oprócz komunikacji, potrafią pisać, realizować liczne projekty, analizować. To dzięki wielorakim umiejętnościom są oni łakomym kąskiem dla pracodawców. O ile oczywiście zerwali z biernością swojej postawy niby humanistycznej i wzięli się do pracy jeszcze podczas studiów! Bo mit mitem, a zachowanie zachowaniem.

Wiele osób studiuje i bawi się studiami, nie biorąc pod uwagę przyszłych możliwości i nie interesując się swoim doświadczeniem. Warto wykorzystać ten czas studiów humanistycznych na praktyczne poszukiwanie - w jakiej pracy czuję się dobrze? co tak naprawdę lubię robić? Wykształcenie pozwoli Wam na wejście prawie do każdej dziedziny biznesowej - wystarczy chcieć i o to zawalczyć. Także znów wysnuwamy wniosek - humaniści sobie poradzą, o ile będą mądrze postępować od samego początku swojej kariery i zdobywania wiedzy. Warto zacząć już od drugiego roku studiów!

Komentarze (0)