Dziś, kiedy ludzie przywiązują szczególną uwagę do wyglądu, nawet najmniejszy detal ma ogromne znaczenie. W dobie Internetu, możemy czerpać inspiracje ze światowych wybiegów mody, gwiazd czy nawet innych kultur. To, jak wyglądamy, determinuje postrzeganie nas przez innych – wiele elementów garderoby, kiedyś uważane za niestosowne, teraz nikogo nie dziwi.
Świat mody jest tak bardzo obszerny, że konieczni są w nim nauczyciele – mistrzowie. Coraz częściej bowiem, ten kierunek studiów ma swoich odbiorców – wizja dobrze płatnej i ciekawej pracy, jest dla wielu młodych ludzi kluczowa. Nowe koncepty, wizje i artyzm – to tylko niektóre pojęcia, którymi można określać wzornictwo.
Nieograniczone połączenia i spojrzenie na świat mody, pobudza tylko wyobraźnię młodych adeptów tego kierunku. Uczelnie więc, dobierając swoje programy, kładą nacisk na profesjonalizm i otwartość na sztukę. Większość artystycznych szkół wyższych w Polsce jest nastawiona na kształcenie interdyscyplinarne. Tak samo jest w Poznaniu.
Program studiów i przedmioty
Program studiów na kierunku wzornictwo w Poznaniu jest tak przygotowany, by absolwent po ukończeniu szkoły wyższej miał elementarną wiedzę z jej zakresu. Po opuszczeniu murów uczelni, absolwent nie powinien mieć trudności ze znalezieniem pracy w swoim kierunku – wiedza, którą student zdobędzie, będzie ugruntowywała jego pozycję na rynku pracy.
Należy w tym miejscu powiedzieć, że studia te są interdyscyplinarne, co oznacza, że student nie tylko będzie poznawał tajniki krawiectwa, materiałów i wzorów, ale także dowie się o historii sztuki, filozofii czy malarstwie. Po studiach, wiedza ta powinna być uporządkowana i dawać w młodym człowieku poczucie profesjonalizmu.
W programie studiów na kierunku kosmetologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Historia ubioru
-
Projektowanie ubioru
-
Podstawy plastycznego kształtowania form
-
Realizacje akcesoriów
-
Akcent plastyczny w projektowaniu
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Student tego kierunku powinien odznaczać się niezwykłą wrażliwością i poczuciem estetyki. W trakcie studiów, będzie to element nieodzowny, by móc tworzyć i projektować własne dzieła. Ponadto, dobrze byłoby, gdyby kandydat na te studia interesował się modą – wiedział, jakie standardy w modzie obowiązywały kiedyś, a jakie teraz.
Ważne jest także, by maszyna do szycia nie była mu obca, a małe obróbki krawieckie były dla niego przyjemnością, a nie wyzwaniem. Pomocna będzie także ponadprzeciętna wyobraźnia – często w historii bywały takie przypadki, że to, co dla ludzi współczesnych było czymś nowym i niezrozumiałym, później było odbierane jako pewna norma.
Studia artystyczne w Poznaniu są interdyscyplinarne, co oznacza, że można podzielić je na dwa uzupełniające się bloki zajęć. Pierwszy – ten kierunkowy, to taki, w którym student będzie mógł oddać się własnej wyobraźni, pogłębi posiadaną już wiedzę oraz podeprze i rozwinie zdolności artystyczne. Drugi – ten bardziej techniczny, to nauka fachu krawieckiego. Kandydat na te studia musi interesować się nie tylko najnowszymi trendami, ale pamiętać o historii mody, a także być otwarty na nowości.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student tego kierunku dowie się jak pracować z materiałem i formą, jak zaprojektować i zrealizować swój pomysł. Będzie także wiedział, czym jest perspektywa i głębia. Nieodzowną częścią tych studiów będzie historia sztuki, a wraz z nią wiedza o zmieniających się standardach modowych, kontekstów czy charakterystycznych dla danego okresu dziedzin sztuki.
Student pozna techniki i technologie, ułatwiające pracę projektanta, oraz umożliwiające mu oddanie artystycznego wyrazu swoim dziełom. Ponadto, słuchacz tego kierunku pozna światowej sławy twórców, najsłynniejszych artystów, a przede wszystkim ich trendy i kierunki w sztuce.
Umiejętności
Dzięki tym studiom, absolwent będzie potrafił tworzyć swoje własne kompozycje modowe i artystyczne, a wiedzę uzyskaną w trakcie kształcenia, będzie umiał wykorzystać w praktyce. Studia nauczą go działać nieszablonowo, myśleć w sposób niestandardowy.
Student tego kierunku będzie wiedział, jak pracować autonomicznie, potrafiąc podejmować samodzielne decyzje. Nie przeszkodzi mu to jednak w ewentualnej pracy w zespole profesjonalistów i dzielić się swoimi doświadczeniami artystycznymi.
Kompetencje społeczne
Absolwent wzornictwa, mimo ukończonych studiów będzie miał świadomość konieczności ciągłego uczenia się i dokształcania. Studia pokażą mu drogę, która jedynie da mu początek do samodzielnego rozwinięcia skrzydeł.
Uzyskana wiedza, będzie przepustką do kariery projektanta mody, a zebrane informacje, będą mogły być dalej wykorzystywane w procesie twórczym i projektowym. Ponadto, absolwent wzornictwa będzie wiedział jak zorganizować sobie pracę, by ta był jak najbardziej wydajna, nie zakłócając przy tym swoich zasobów emocjonalnych, wyobraźni i intuicji.