Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura wnętrz w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku architektura wnętrz uzależniony jest od wybranej uczelni i realizowanej specjalizacji. Efekty kształcenia są do siebie zbliżone, natomiast siatka zajęć może się różnić. Studenci uczęszczają na przedmioty z percepcji wzrokowej, ergonomii, koloru i przestrzeni, technik i technologii stosowanych w projektowaniu wnętrz.
Poszczególne zajęcia realizowane są zarówno w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych, jak i w terenie. Studenci mają okazję poznać zagadnienia związane z naukami technicznymi, budowlanymi, a także tymi związanymi z materiałami i technologią ich obróbek oraz ze sztukami pięknymi. Zapoznają się również z przepisami i procedurami techniczno-budowlanymi, ekonomiką projektowania, ze sposobami realizacji i użytkowania obiektu architektonicznego.
W programie studiów na kierunku Architektura wnętrz znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na studia architektoniczne w zakresie architektury wnętrz powinni interesować się trendami odnoszącymi się do wzornictwa, architektury, szeroko pojętego projektowania, aranżacją i wyposażeniem wnętrz.
Odnajdą się tutaj osoby, które chcą wykształcić praktyczne umiejętności warsztatowe z zakresu aranżacji wnętrz, a także chcą nabyć zdolności sprowadzające się do planowania i dekorowania wnętrz o różnym przeznaczeniu.
Adresaci kształcenia w tym zakresie powinni mieć predyspozycje manualne, a także talent graficzny, zwłaszcza w ramach rysunku technicznego. Osoby zainteresowane powinny odznaczać się wysokim poczuciem estetyki. Kandydaci powinni być także otwarci, nastawieni na pracę indywidualną i zespołową.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Kierunek architektura wnętrz w Poznaniu umożliwia zdobycie interdyscyplinarne wykształcenie, które obejmuje wiedzę, istotną w przypadku projektowania przestrzeni wystawienniczych oraz kształtowania obiektów architektonicznych. Poznasz zasady ergonomii, przepisy prawne i normy budowlane stosowane w architekturze wnętrz. Zgłębisz problematykę odnoszącą się do budownictwa, konstrukcji w architekturze oraz inne zagadnienia związane z infrastrukturą techniczną obiektu.
Studenci poznają narzędzia i metody, które są istotne w przypadku komputerowego wspomagania projektowania architektury wnętrz. Zgłębiają także wiedzę z zakresu historii architektury, architektury wnętrz i mebli, historii sztuk plastycznych oraz treści wiążące architekturę wnętrz z wiedzą odnoszącą się do psychofizjologii widzenia, anatomii, ergonomii. Poznają również współczesne tendencje projektowe oraz najważniejsze dokonania w obszarze architektury, architektury wnętrz oraz sztuk użytkowych.
Umiejętności
Studia architektoniczne umożliwiają nabycie potrzebnych do pracy umiejętności. Nauczysz się przeprowadzać analizę zagadnień projektowych przy zastosowaniu różnych metod i technik projektowania. Studenci potrafią formułować i realizować koncepcje projektowe, przeprowadzają także procesy projektowe odnoszące się do architektury wnętrz.
Zdobyta wiedza pozwoli Ci zaprojektować przestrzeń wystawienniczą oraz formę przestrzenną o określonej funkcji. Będziesz w stanie dobierać i stosować elementy warsztatu projektowego i korzystać przy tym z różnych narzędzi rysunkowych. Nauczysz się opracowywać dokumentację projektu za pomocą technik przekazu projektowego. Dowiesz się, jak wykorzystywać programy komputerowe, które wspomagają procesy projektowania. Będziesz stosował/a zasady ergonomii, przepisy prawne i normy budowlane w projektowaniu architektury wnętrz, a także w innych dyscyplinach projektowych.
Kompetencje społeczne
Studenci architektury wnętrz zdobywają szereg kompetencji społecznych, które mają znaczenie dla dalszego kształcenia oraz pracy zawodowej. Opanowują oni fachową terminologię odnoszącą się do architektury wnętrz i dziedzin jej pokrewnych. Potrafią podejmować decyzje projektowe, dzięki umiejętnościom analitycznym, interpretacyjnym, formułowania krytycznej argumentacji.
Studenci uczą się komunikować za pośrednictwem technik i narzędzi manualnych, technologii informacyjno-komunikacyjnych, które wspomagają proces projektowy. Potrafią pracować zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Mają świadomość nieustannego dokształcania się. Potrafią przedstawiać własne poglądy i przemyślenia na tematy społeczne, naukowe, etyczną, co ma przełożenie na pracę projektową i artystyczną. Przestrzegają zasad etyki zawodowej, stosują się do przepisów prawnych w zakresie ochrony własności intelektualnej.