W dobie mediów społecznościowych, ludzie chcieliby wyglądać jak najlepiej. Niejeden z nas zrobi wiele, by wyglądać korzystnie, nie tylko na zdjęciach ale także w życiu. Coraz częściej jesteśmy skłonni do wizyt w salonach urody, a medycyna estetyczna przestaje być dla nas tylko sloganem reklamowym. Miejsca, w których możemy poprawić urodę, rosną „jak grzyby po deszczu”, a zainteresowanie na tego rodzaju usługi wciąż rośnie.
Uczelnie wyższe wychodzą swoim kandydatom naprzeciw – w największych miastach w Polsce można studiować kierunek kosmetologia. Czym właściwie zajmuje się ta nauka? Poprawianiem urody, przywracaniem ładnego wyglądu po wypadkach, poprawianiem kondycji włosów, skóry oraz paznokci.
Ta niezwykle ekspansywna dziedzina wiedzy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży – kierunek kosmetologia jest wybierany coraz częściej przez kandydatów na studentów. Kosmetyczka to zawód cieszący się dużym zaufaniem społecznym, dlatego tak ważne jest przygotowanie merytoryczne. Tylko wykwalifikowani profesjonaliści są cenni na rynku pracy i mogą liczyć na wysokie zarobki.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student w trakcie kształcenia dowie się, jak zredukować defekty skórne oraz jak poprawić jej kondycję. Z biegiem semestrów nabierze wiedzy na temat chorób skórnych i alergii. Pozna, że to nauka interdyscyplinarna, łącząca w sobie elementy nauk medycznych podstawowych i klinicznych, paramedycznych, chemicznych i biologicznych.
Zaznajomi się z podstawami anatomii, histologii, fizjologii oraz mikrobiologii. Na zajęciach dowie się, z czego robione są kosmetyki, a nawet będzie próbował robić je według własnej receptury. Ponadto, student kosmetologii nauczy się jak poprawnie korzystać z najnowszych technologii, w kontekście medycyny estetycznej.
Kierunek ten łączy się z naukami o kulturze fizycznej – przyszły kosmetolog musi wiedzieć czym jest prawidłowa postawa ciała. Przyswoi także wiedzę z zakresu technologii medycznej – pozna najnowsze sprzęty wykorzystywane w gabinetach urody.
Umiejętności
Studia te pozwalają na przygotowanie profesjonalistów, wiedzących jak planować i wykonywać zabiegi regeneracyjne oraz pielęgnacyjne. Niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii oraz medycyny ogólnej. Profesjonalny kosmetolog, musi znać także biologię oraz chemię, w odniesieniu do medycyny estetycznej.
Specjalista, będzie potrafił przeprowadzać wywiad z pacjentem, by zlokalizować źródło problemu oraz udzielić niezbędnej pomocy. Absolwent dowie się, jak współpracować z lekarzami innych specjalizacji (m.in. z dermatologiem), jeśli na skórze pojawią się zmiany chorobowe.
Po studiach, słuchacz będzie potrafił posługiwać się wiedzą ogólną z zakresu nauk o zdrowiu oraz szczegółową – z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej oraz leczniczej. Nabierze także umiejętności z zakresu estetyki i makijażu, oraz receptur kosmetycznych. Będzie potrafił poprawnie wykonywać zabiegi kosmetyczne.
Kompetencje społeczne
Absolwent tego kierunku, będzie wiedział jak zorganizować sobie stanowisko pracy, oraz utworzyć niezbędny mu zespół lekarzy-specjalistów. Będzie rozumiał, jak ważne jest zdrowie, a także nie zaniknie w nim chęć pogłębiania wiedzy na tematy około kosmetyczne.
Po kosmetologii, student nabierze niezbędnej empatii, potrzebnej do pracy z pacjentami. Będzie także wiedział, jak odsługiwać sprzęt zaawansowany technologicznie, oraz jak go wykorzystywać w zabiegach estetycznych. Nauczy się także, jak prowadzić własną klinikę oraz co jest najbardziej potrzebne, by owa klinika dobrze prosperowała.
Program studiów i przedmioty
Władze uczelni wyższych we Wrocławiu doskonale zdają sobie sprawę z popularności tego kierunku wśród młodych ludzi, dlatego wychodzą potencjalnym kandydatom naprzeciw i proponują go w kilku szkołach wyższych. Można studiować ten kierunek w trybie stacjonarnym oraz zaocznym.
Natomiast, program studiów na kierunku kosmetologia, jest tak skonstruowany, by studenci po jego ukończeniu posiadali kompetencje i umiejętności do pracy w najlepszych klinikach medycyny estetycznej oraz salonach urody. Niezbędne przedmioty przygotują przyszłych kosmetologów do pracy z pacjentami, wykorzystując przy tym zarówno tradycyjne metody, jak i najnowsze technologie.
Jakie przedmioty są w programie studiów?
-
Histologia
-
Fizjologia i patofizjologia
-
Wizaż i stylizacja
-
Kosmetologia pielęgnacyjna
-
Dermatologia
-
Chemia kosmetyczna
-
Farmakologia
-
Fizjoterapia i masaż
-
Praktyka w zakresie kosmetyki
-
Ziołolecznictwo
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydat na kosmetologię powinien orientować się w najnowszych trendach, związanych z urodą oraz pielęgnacją. Musi być empatyczny – mieć podejście do każdego ze swoich pacjentów. Trzeba mieć także predyspozycje do działań okołomedycznych – nie bać się igieł oraz krwi. Dobry kosmetolog powinien mieć w sobie chęć pogłębiania wiedzy – na rynku pojawiają się coraz to nowe preparaty i technologie, ułatwiające pracę w salonie kosmetycznym. Zatem, trzeba być na bieżąco!
Dobrze jest, jeśli przyszły student kosmetologii interesuje się biologią i chemią. Ułatwi to przyswajanie wiedzy na tym kierunku. Oprócz tego, absolwent kosmetologii powinien być komunikatywny i kontaktowy, sprawiać, by wizyta w salonie była dla pacjenta przyjemnością.