W trakcie studiowania architektury wnętrz studenci rozwijają swoje umiejętności graficzne oraz wiedzę, która umożliwi im późniejsze kształtowanie najbliższego otoczenia człowieka. Architekci wnętrz pogłębiają swoją wrażliwość artystyczną i szkolą zdolności techniczne. Absolwenci kierunku architektura wnętrz kompleksowo opracowują projekty wnętrz mieszkalnych – poznają ich użyteczność publiczną czy specjalne przeznaczenie.
1. Wiedza i umiejętności:
Absolwenci architektury wnętrz są przygotowani do podjęcia działalności twórczej w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz. Studenci tego kierunku szkolą swoje zdolności komunikacyjne – skutecznie współpracują z przedstawicielami innych branż technicznych, którzy biorą udział w procesie projektowym i wykonawczym.
Wiedza
Studenci architektury wnętrz poznają najważniejsze zagadnienia poświęcone m.in. architekturze czy urbanistyce. W trakcie teoretycznych zajęć oswajają się oni z powszechnymi na międzynarodowym rynku normami i zasadami, badając potrzeby współczesnych konsumentów. Architektura wnętrz pozwala studentom rozwinąć wiedzę w zakresie projektowania np.: pomieszczeń, wystaw, scenografii, mebli czy detalu. W tym celu poznają tajniki materiałoznawstwa oraz wpływ sztuk pięknych na aranżację wnętrz.
Absolwenci tego kierunku rozumieją funkcje użytkowe poszczególnych elementów przestrzeni człowieka i stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych czy ograniczeń ekologicznych, technicznych lub finansowych. Ponadto działają oni zgodnie z potrzebami indywidualnych klientów, prawidłowo interpretując ich oczekiwania.
Wiedza, którą mają absolwenci architektury wnętrz:
-
znają historię i teorię architektury, urbanistyki i sztuk pięknych
-
znają funkcje użytkowe poszczególnych elementów przestrzeni użytkowej człowieka
-
poprawnie gospodarują przestrzenią
-
kształtują przestrzeń wnętrza zgodnie z określonymi założeniami teoretycznymi
-
stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych
-
stosują się do ograniczeń ekologicznych, technicznych i finansowych
-
spełniają indywidualne oczekiwania klientów
Umiejętności
Student architektury wnętrz, który w trakcie nauki poznał teorie współczesnego designu oraz architektury, stosuje zasady obowiązujące w projektowaniu wnętrz mieszkalnych i wnętrz użyteczności publicznej. Prawidłowo dobiera elementy wyposażenia wnętrza, mając na uwadze ich funkcjonalny i estetyczny charakter. Studenci architektury wnętrz uczą się wykorzystywania technik i technologii wykorzystywanych w rozwiązaniach koncepcyjnych, a także samodzielnie tworzy i kreuje.
Praktyczne bloki zajęciowe poświęcone przedmiotom artystycznym pozwalają studentom tego kierunku rozwijać zdolności techniczne oraz zmysł estetyczny. Uczestnicy szkolą się w zakresie m.in. rysunku, malarstwa, grafiki komputerowej czy rzeźby. Ponadto studenci uczą się autoprezentacji i komunikacji z klientem oraz innymi członkami zespołu projektowego.
Umiejętności, które ma absolwent architektury wnętrz:
-
projektuje wnętrza mieszkalne oraz wnętrza użyteczności publicznej
-
dobiera elementy wyposażenia wnętrza, wykorzystując ich charakter funkcjonalny i estetyczny
-
samodzielnie tworzy i kreuje
-
wykorzystuje nowoczesne techniki i technologie w projektowaniu
-
tworzą m.in. rysunki techniczne, szkice, grafiki komputerowe, rzeźby
-
dokonują skutecznej autoprezentacji
-
prawidłowo komunikują się z klientami i innymi członkami zespołu projektowego
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich). Studia licencjackie trwają 3 lata, magisterskie – 2 lata. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne skierowane są do tych studentów, którym zależy na bezpośrednim kontakcie z prowadzącymi oraz innymi członkami grupy zajęciowej. Stacjonarni studenci częściej pracują w zespołach oraz realizują projekty pod okiem doświadczonych specjalistów. Ponadto nauka stacjonarna zachęca do aktywnego udziału w życiu uczelnianym – studenci mogą dołączać do kół naukowych lub organizacji studenckich.
Studia dzienne stacjonarne wymagają od studentów poświęcenia dużej ilości czasu na naukę na terenie uczelni. Ten trym może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studenci niestacjonarni bez problemu mogą połączyć swoje prywatne zajęcia ze studiowaniem. Tryb niestacjonarny skierowany jest w szczególności do tych studentów, którzy chcieliby w tygodniu podjąć pracę na pełnym etacie lub woleliby czas ten poświęcić innym czynnościom.
Niestacjonarna nauka wiąże się z ograniczonym kontaktem z wykładowcami i kolegami z grupy. Takie studiowanie wymaga od studentów systematycznej obecności oraz umiejętności samodzielnej pracy.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Program architektury wnętrz skupia się w szczególności na zagadnieniach związanych z projektowaniem użytkowej przestrzeni człowieka. W trakcie zajęć studenci poznają najważniejsze zagadnienia z zakresu m.in.: architektury, budownictwa czy urbanistyki. Studenci architektury wnętrz specjalizują się np. w aranżacji wnętrz lub projektowaniu architektury wnętrza. W programie tego kierunku przewidywane są przedmioty zarówno o technicznym charakterze, jak i artystycznym.
Przykładowe przedmioty na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu
-
zintegrowane branżowo projektowanie wnętrza
-
materiały i technologie
-
komputerowe wspomaganie projektowania
-
projektowanie mebli
-
projektowanie wystawiennicze
-
historia sztuki i kultury
Absolwenci tych studiów znają wpływ sztuki na projektowanie wnętrz oraz umiejętnie wykorzystują zasady stosowane w innych dziedzinach architektonicznych. Specjaliści architektury wnętrz umiejętnie projektują m.in. wystawy, meble i detale.
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Architekci wnętrz muszą wykazywać się wyjątkowym wyczuciem estetycznym. Kandydaci na ten kierunek powinni być uzdolnieni plastycznie i technicznie. Studenci architektury wnętrz nie mogą mieć problemów z liczeniem czy analitycznym myśleniem. Specjaliści tej dziedziny muszą być odpowiedzialni i doskonale zorganizowani. Cenieni na międzynarodowym rynku architekci wnętrz są kreatywni i otwarci, dążą ciągle do doskonalenia swoich zdolności. Dobrze, by kandydat na architekturę wnętrz interesował się designem i był komunikatywny. Studenci powinni szkolić także swoje zdolności językowe i informatyczne.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu:
-
wyczucie estetyczne
-
zdolności plastyczne i techniczne, zdolności językowe i informatyczne
-
umiejętność liczenia i analitycznego myślenia
-
odpowiedzialność, zorganizowanie
-
kreatywność, otwartość
-
komunikatywność