Architektura wnętrz - Wrocław

Architektura wnętrz - Wrocław

Architektura wnętrz - Wrocław

Studia we Wrocławiu

architektura wnętrz

Odkryj kierunek architektura wnętrz we Wrocławiu i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Architektura wnętrz studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek

O architektach wnętrz mówi się, że są to inżynierowie z duszami artystów. Nie jest to charakterystyka pozbawiona prawdy, każda osoba bowiem, która wykonuje ten trudny zawód, musi oprócz posiadania umysłu estetycznego, wykorzystywać nieustannie w swojej pracy zdobycze nauk ścisłych. Architekci wnętrz nie tylko aranżują przestrzenie budynków, lecz także wiedzą, którą ścianę można przesunąć, którą zburzyć, co ma niezwykłe znaczenie podczas nadzoru budowlanego.

Współcześnie coraz częściej zależy nam, by nasze mieszkania odzwierciedlały nie tylko pasje, ale także nasze charaktery, czy styl życia. Niektórzy preferują minimalizm, inni – styl eklektyczny. Jedyną osobą, która może pomóc nam podczas aranżacji wnętrza, jest właśnie osoba, która ukończyła prestiżowe studia na kierunku architektura wnętrz. Jeżeli czujesz zatem, że kochasz design, od zawsze rwą ci ręce urządzania wnętrz, kochasz przemeblowania, dysponujesz wysoko rozwiniętymi zdolnościami plastycznymi i dodatkowo nauki ścisłe nie są ci obce, to studia na tym kierunku będą dla ciebie stworzone.


Program kształcenia i gdzie studiować

Uczelnie we Wrocławiu kształcą jedynie najlepszych specjalistów, więc swojej przygody z architekturą wnętrz nie możesz rozpocząć w każdym dowolnie wybranym ośrodku akademickim. Studia architektoniczne o profilu artystycznym możesz rozpocząć we Wrocławiu na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz na Wyższej Szkole Humanistycznej. Programy nauczania na obu tych uczelniach mogą się nieznacznie od siebie różnić, więc przed dokonaniem wyboru zastanów się, która z tych ofert jest ci bliższa.

Studia na kierunku architektura wnętrz mają wyjątkowo rozbudowaną siatkę przedmiotów. Pasjonaci tej dyscypliny muszą nieustannie kształcić i rozwijać swoje zdolności plastyczne oraz wzbogacać swoją wiedzę z zakresu matematyki i fizyki budowlanej. Na studentów czekają zatem zajęcia z malarstwa i rzeźby o profilu architektonicznym. Przyszli architekci wnętrz poznawać będą różnego rodzaju projektowania – architektoniczne, konceptualne, wnętrz mieszkaniowych itd. Studenci będą również nieustannie wzbogacać swoją wiedzę teoretyczną z zakresu np. historii sztuki, która pozwoli na głębsze i bardziej świadome zrozumienie tej dyscypliny.


Praca po studiach

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak architektura wnętrz cieszą się od wielu lat niegasnącą popularnością wśród abiturientów szkół średnich. Tak duże zainteresowanie przekłada się znacznie na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Przyszli architekci wnętrz nie muszą się martwić o pracę, jeżeli tylko ich studiom towarzyszy pasja, zaangażowanie i chęć nieustającego rozwoju. Podstawowe miejsca pracy architekta wnętrz to biura projektowe oraz architektoniczne, które świadczą kompleksowe usługi związane nie tylko z budową, lecz także aranżacją różnego typu wnętrz – mieszkalnych, biurowych, użytkowych.

Osoby, które kończą architekturę wnętrz, mogą również podejmować twórczą współpracę z teatrami, agencjami reklamowymi oraz wszędzie tam, gdzie potrzebni są profesjonaliści, zajmujący się budową scenografii i aranżacją przestrzeni. Architekci wnętrz przygotowani są także do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Taki krok pozwoli na realizację własnych planów i projektów.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek architektura wnętrz we Wrocławiu?

Absolwenci szkół średnich, którzy marzą o tym, by rozpocząć studia na kierunku architektura wnętrz, muszą mieć świadomość, że czeka ich bardzo intensywny proces rekrutacji. W przypadku tego kierunku musisz podejść do sprawdzianu wstępnego, egzamin dojrzałości bowiem nie uwzględnia wszystkich twoich predyspozycji, niezbędnych do rozpoczęcia kształcenia na tym kierunku. Oczywiście wyniki na maturze są równie ważne, szczególny nacisk musisz położyć na przygotowania z egzaminu z matematyki. Sprawdzian wstępny na jedną z wrocławskich uczelni będzie obejmować przegląd twojego portfolio, ponieważ tylko ono jest w stanie poświadczyć predyspozycje do wykonywania w przyszłości zawodu architekta wnętrz.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Harmonogram rekrutacji +

Myślisz o studiach w Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz? Zapoznaj się zatem doskonale z harmonogramem rekrutacji, by w przyszłości żaden z terminów nie był dla ciebie zaskoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że dokładne zapoznanie się z harmonogramem rekrutacji powinno być jedną z najważniejszych rzeczy, jakie wykonują kandydaci na studia. Przyszli studenci najpierw rejestrują się na internetowych platformach rekrutacyjnych, które zostały przygotowane przez uczelnie. Mogą tego dokonywać jeszcze przed ogłoszeniem wyników maturalnych, ponieważ już na przełomie kwietnia oraz maja.

Studia na kierunku architektura wnętrz są znacznie bardziej wymagające od innych kierunków, ponieważ osoby nimi zainteresowane, muszą przystąpić także do egzaminów wstępnych. Tuż po ogłoszeniu wyników matur, czyli w lipcu, kandydaci dowiadują się, czy zakwalifikowali się do dalszego etapu rekrutacji. Ma on formę sprawdzianu praktycznych umiejętności z zakresu rysunku oraz wyobraźni przestrzennej. Odbywa się on na ogół w połowie lipca. Dopiero zsumowanie punktów z matur i tego egzaminu określa, czy dana osoba dostała się na studia w Wrocławiuna kierunku architektura wnętrz.

Uczelnie w Wrocławiu bardzo często otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Tak dzieje się również w przypadku architektury wnętrz. Dodatkowe etapy rekrutacji odbywają się w sierpniu oraz we wrześniu, trzeba mieć jednaj świadomość, że na ten prestiżowy kierunek dostają się wyłącznie najlepsi i najbardziej uzdolnieni abiturienci szkół średnich.

Dokumenty rekrutacyjne +

Kiedy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, musisz pamiętać, że terminowe dostarczenie niezbędnych dokumentów do dziekanatu stanowi bardzo ważny krok w procedurze rekrutacyjnej. Powinien wziąć to pod uwagę każdy z kandydatów na studia wyższe. Odpowiednie dokumenty trzeba dostarczyć na ogół już po ogłoszeniu list osób przyjętych na studia. Jeżeli ten krok zostanie przez ciebie pominięty, to zostaniesz skreślony z listy zakwalifikowanych kandydatów. Zorientuj się odpowiednio wcześnie, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz zawsze na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Trzon tych dokumentów jest jednak na ogół bardzo podobny i muszą się pośród nich znaleźć obowiązkowo:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj również o tym, by sprawdzić, czy w przypadku rekrutacji na studia na kierunku architektura wnętrz nie musisz odpowiednio wcześnie dostarczyć portfolio z twoim dorobkiem artystycznym.

Opłaty rekrutacyjne +

To bardzo ważny etap kwalifikacji, ponieważ opłaty rekrutacyjne w Polsce mają charakter obowiązkowy i musisz ich dokonać, gdy aplikujesz na wybraną przez siebie uczelnię. Opłaty za studia w Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz będą wyższe niż w przypadku innych kierunków, ponieważ obejmują jeszcze dodatkowo egzamin wstępny (a w tym część udostępnionych materiałów), więc wahają się na ogół od około 100 do 150 zł. Opłaty rekrutacyjne możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj jednak, by dokonać je odpowiednio wcześnie i potwierdzenie przelewu dostarczyć do dziekanatu uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku architektura wnętrz mają profil zarówno ścisły, jak i artystyczny, więc plastyczne umiejętności studentów zostaną sprawdzone przede wszystkim podczas egzaminów wstępnych. Oczywiście by do nich przystąpić, trzeba posiadać świadectwo maturalne z pozytywnymi wynikami z egzaminów. Oprócz podstawowych przedmiotów możesz zastanowić się, które z dodatkowych przedmiotów warto zdawać na poziomie rozszerzonym, by ułatwić sobie naukę w przyszłości – może to być matematyka, fizyka, czy nawet historia sztuki.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Wszystkie uczelnie w Wrocławiu mają wewnętrzne przeliczniki punktów kwalifikacyjnych – zapoznaj się z ich szczegółami na stronach internetowych ośrodków akademickich. Warto pamiętać jednak, że zawsze w procesie rekrutacji najwyżej punktowane są przedmioty zgodne z wymogami kwalifikacji na dany kierunek. Oprócz tego znacznie wyżej cenione są te przedmioty, które zdawane były przez maturzystów na poziomie rozszerzonym. W przypadku studiów na kierunku architektura wnętrz liczą się także wyniki, jakie kandydaci otrzymali podczas egzaminów wstępnych. Wyniki z matur i egzaminów wstępnych zostaną ze sobą zsumowane.

Olimpiady oraz konkursy +

Studia na kierunku architektura wnętrz wymagają wielu uzdolnień plastycznych, więc możesz je zaprezentować przykładowo podczas Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyki. Wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej to bardzo interesująca propozycja dla osób, których wiedza oraz umiejętności znacznie wykraczają poza mury szkoły średniej. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku studiów artystycznych nie mają one aż takiego znaczenia, ponieważ predyspozycje kandydatów zostaną bardzo wyraźnie określone podczas egzaminów wstępnych.

KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W MIEŚCIE WROCŁAWIU

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu?

Studenci architektury wnętrz mogą się kształcić w trybie stacjonarnym lub zaocznym. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które sprawia, że większość osób zdolnych i zainteresowanych ma szansę na dalszy rozwój intelektualny. Uczelnie we Wrocławiu dostosowują zatem swoją ofertę edukacyjną do potrzeb studentów. Studia we Wrocławiu stacjonarne cieszą się największą popularnością, ponieważ mają postać regularnych spotkań, podczas których pasjonaci architektury wnętrz zgłębiają wspólnie także zagadnienia teoretyczne. Studia zaoczne są z kolei rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dalszym rozwoju intelektualnym, ale z różnych przyczyn nie mogą uczęszczać na zajęcia w tygodniu. Kształcenie niestacjonarne odbywa się podczas weekendowych zjazdów naukowych, należy jednak pamiętać, że są to studia płatne.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci architektury wnętrz muszą mieć świadomość, że czeka ich bardzo intensywny czas nauki. Przyszli abiturienci tego kierunku muszą dysponować rozległą wiedzą z zakresu sztuki, projektowania oraz przedmiotów ścisłych. Tylko takie interdyscyplinarne podejście do nauki pozwoli na wykształcenie najlepszych specjalistów w przyszłości. Przedmioty, z jakimi stykać się będą studenci architektury wnętrz, to przykładowo:

 • malarstwo i rzeźba architektoniczne;
 • geometria wykreślania;
 • budownictwo;
 • konstrukcje budowlane;
 • czy elementy konserwacji zabytków.

 

Oczywiście w pracy przyszłego architekta wnętrz najważniejsze jest kształcenie praktycznych umiejętności związanych z projektowaniem i aranżacją wnętrz. Studenci będą zatem uczestniczyć w zajęciach z zakresu:

 • projektowania wnętrz mieszkalnych;
 • projektowania elementów wyposażenia wnętrz;
 • projektowania mebla;
 • kolor we wnętrzu itd.

 

Studenci architektury wnętrz podczas swojego kształcenia zetkną się z wieloma wyzwaniami. To studia stworzone dla pasjonatów, którzy wiedzą, jak swoje zainteresowania przekuć w praktyczny zawód. Oczywiście przyszli architekci wnętrz podczas cyklu kształcenia nieustannie będą dbać o rozwój swojego zmysłu estetycznego, który pozwoli na twórczą i profesjonalną pracę.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WNĘTRZ WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

ARCHITEKTURA WNĘTRZ WROCŁAW STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu?

Ile trwają studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu?

Studia architektoniczne na kierunku architektura wnętrz zaliczają się do najpopularniejszego dwustopniowego grona. Studenci swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają od studiów pierwszego stopnia, które trwają sześć semestrów. Te trzy lata kształcenia pozwalają na wykształcenie podstawowych umiejętności, niezbędnych w pracy architekta wnętrz. Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z obroną pracy dyplomowej i otrzymaniem tytułu licencjata. Warto jednak pamiętać, że studia pierwszego stopnia nie dają jeszcze wszystkich uprawnień zawodowych.

Abiturienci architektury wnętrz swoją karierę zawodową mogą w pełni rozwinąć dopiero po ukończeniu dwuletnich studiów drugiego stopnia. To czas poszerzania kwalifikacji, systematyzowania wiedzy, rozwijania się w zupełnie nowych i jeszcze bardziej skomplikowanych obszarach związanych z architekturą wnętrz. Pasjonaci tej dyscypliny przygotowują się także do obrony najważniejszej pracy dyplomowej. Na zakończenie kształcenia na tym stopniu otrzymują tytuły magistrów i mogą podjąć pracę, która będzie odzwierciedlać ich kwalifikacje.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WNĘTRZ WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

ARCHITEKTURA WNĘTRZ WROCŁAW STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek architektura wnętrz we Wrocławiu?

Kierunki studiów takie jak architektura wnętrz przyciągają co roku wielu zainteresowanych, należy jednak od razu podkreślić, że szansę na kształcenie mają nieliczni. Osoby, które dostają się na studia na kierunku architektura wnętrz muszą dysponować niezwykłym talentem plastycznym i rozbudowanym zmysłem estetycznym. Zastanów się, czy jesteś w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, które nakładane są na studentów tego kierunku. By uniknąć rozczarowań w przyszłości, odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy uwielbiasz aranżować wnętrza?
 • Czy nauka przedmiotów ścisłych takich jak matematyka i fizyka nie stanowi dla ciebie problemu?
 • Czy twoje zdolności plastyczne wyróżniają się na tle innych?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz śmiało pomyśleć o wzięciu udziału w procedurze rekrutacyjnej na kierunek architektura wnętrz. Jednak zanim już znajdziesz się na liście osób przyjętych, musisz wziąć udział w procesie rekrutacji. Oprócz bardzo dobrych wyników uzyskanych podczas egzaminu dojrzałości musisz także dostarczyć portfolio, w którym znajdą się twoje najlepsze prace. To właśnie na podstawie twojego portfolio komisja rekrutacyjna oceni, czy twoje predyspozycje są wystarczające, by stać się jednym ze studentów tego prestiżowego i nobilitowanego kierunku.

Pamiętaj także o tym, by terminowo dokonać wszystkich opłat rekrutacyjnych. Oprócz tego, gdy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, pamiętaj, by dostarczyć do dziekanatu lub sekretariatu uczelni wymagane dokumenty. Będą to oczywiście skany dowodu, świadectwo maturalne oraz zdjęcia do legitymacji studenckiej. Nie zaniedbaj tego etapu, ponieważ twoja opieszałość może sprawić, że zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych na studia.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu?

Jaka praca po studiach na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu?

Osoby, które kończą kształcenie na studiach architektonicznych o profilu artystycznym, w ogóle nie powinny się martwić o przyszłe zatrudnienie. Dziś właściwie każdy z nas chce, by otaczały nas nie tylko piękne przedmioty, ale i wnętrza. Dbamy o wystrój domów, mieszkań, galerii handlowych, hoteli, miejsc pracy. Estetycznie i funkcjonalnie zagospodarowana przestrzeń jest gwarantem naszego dobrego samopoczucia. W praktyce oznacza to, że architekci wnętrz mają zawsze ręce pełne pracy, ponieważ to oni dbają o to, jak wygląda przestrzeń, w której funkcjonujemy.

Uczelnie we Wrocławiu kształcą jedynie najlepszych specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie w miejscach takich jak:

 • biura projektowe;
 • biura architektoniczne;
 • agencje reklamowe;
 • teatry;
 • agencje designerskie;
 • przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem mebli;
 • firmy budowlane itd.

 

To oczywiście najbardziej popularna ścieżka zawodowego rozwoju każdego architekta wnętrz. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju czasopismach i wydawnictwach, które zajmują się promocją designu i aranżacji wnętrz. Mogą oni tworzyć nie tylko scenografie, lecz także występować w roli ekspertów, którzy udzielają porad, jak pięknie i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń, która nas otacza.

Jakie opinie mają studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu?

Studia architektoniczne we Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz zarezerwowane są przede wszystkim dla osób z pasją.

Szymon, student architektury wnętrz, mówi:

Uwielbiam design i aranżowanie. Studia na tym kierunku spełniają wszystkie moje oczekiwania, ponieważ czuję, że moje pasje pozwolą mi na pracę w zawodzie, co współcześnie zdarza się bardzo rzadko. Polecam te studia każdemu, kto uwielbia sztukę, projektowanie i chce mieć przy tym gwarancję atrakcyjnej pracy w przyszłości.

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W MIEŚCIE WROCŁAWIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Komentarze (0)