Ile zarabia się w Gdańsku?

Ile zarabia się w Gdańsku?

Ile zarabia się w Gdańsku?

Wyjeżdżając na studia do innego miasta, często musimy liczyć się z tym, że po zdobyciu dyplomu to właśnie tam, a nie w rodzinnych stronach, szukać będziemy pracy. Dobre zatrudnienie gwarantuje nam możliwość realizacji, rozwoju i spełniania własnych ambicji, ale, nie oszukujmy się, kwestie finansowe są równie ważne. Powszechnie wiadomo, że pieniądze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniędzy to nic. Jak więc sprawa zarobków kształtuje się w województwie pomorskim i jego stolicy? Jakie możliwości czekają na tych, którzy zdecydują się pracować w Gdańsku?

Średnie zarobki w województwie pomorskim wynosiły 4138 zł. Jest to trzeci wyniki w Polsce – po województwie mazowieckim (5156 zł) i śląskim (4166 zł). Takie optymistyczne dane zawarte zostały w Obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W samym Gdańsku przeciętne zarobki w branży przedsiębiorstw wyniosły 4749 zł. Stolica województw pomorskiego zajęła drugie miejsce w zestawieniu „Średnie wynagrodzenie brutto w miastach wojewódzkich". Wyprzedziła ją tylko Warszawa. To naprawdę dobry wynik!

A jak zarobki wyglądają w konkretnych branżach? Odpowiadając na to pytanie, posłużę się pojęciem mediany, które najlepiej nadaje się do obrazowego przdedstawiania takich danych. Wartość mediany wskazuje, że połowa wyników ma wartość poniżej wartości mediany, a druga połowa ma wartość powyżej wartości mediany. Przykładowo - jeżeli mediana zarobków wynosi 2000 zł, oznacza to, że 50% badanych zarabia więcej niż 2000 zł, a 50% mniej.
 
Po wyjaśnieniu kwestii teoretycznych możemy przejść do konkretnych liczb. Na najwyższe wynagrodzenia w województwie pomorskim mogły liczyć osoby zatrudnione w branży informatycznej – mediana ich zarobków wyniosła ponad 6500 zł. Około 5200 zł wynosiła mediana zarobków w branży bankowej. Mediana wynagrodzeń w sektorze telekomunikacyjnym, budowlanym oraz ubezpieczeniowym przekraczała 4000 PLN. Najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy służby zdrowia.
 
Niemały wpływ na przyszłe zarobki ma to, na jakiej uczelni zdobyliśmy wykształcenie. Jasno wskazują na to wyniki Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń, przeprowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak, zajmującą się analizą rynku pracy. W rankingu „Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto absolwentów o stażu nieprzekraczającym 1 roku (pierwsza praca)” Politechnika Gdańska uplasowała się na 6. miejscu, wyprzedzając takie uczelnie jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie czy Uniwersytet Jagielloński. Mediana zarobków absolwentów Politechniki Gdańskiej wyniosła 3064 zł. Słabiej wypadł Uniwersytet Gdański – uczelnia znalazła się na dwunastym miejscu rankingu z medianą zarobków wynoszącą 2500 zł.
 
Sytuacja zatrudnionych poprawia się wraz ze wzrostem długości stażu pracy. Mediana zarobków studentów Politechniki Gdańskiej z większym doświadczeniem wyniosła już bowiem 6300 zł brutto. Był to trzeci wyniki w skali kraju. Politechnikę Gdańską wyprzedziła tylko Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Politechnika Warszawska. Uniwersytet Gdański wylądował niestety na pechowym, trzynastym miejscu.
Dane te pokazują, że zarobki w Gdańsku kształtują się na naprawdę przyzwoitym poziomie, a dyplom Politechniki Gdańskiej otwiera nam drzwi do poważnej kariery i równie poważnych pieniędzy. Warto wziąć to wszystko  pod uwagę, wybierając miasto, w którym chcielibyśmy zdobywać wykształcenie.
 
 
 
 

Komentarze (0)