Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku zrównoważony rozwój i środowisko to studia licencjackie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata. Specyfika studiów zależy od wyboru ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.
Opis kierunku
Studia w Rzeszowie na kierunku zrównoważony rozwój i środowisko łączą wiedzę z zakresu ekologii, ekonomii, nauk społecznych i technologii. Ich celem jest wykształcenie specjalistów zdolnych do projektowania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, które wspierają rozwój gospodarczy z ochroną środowiska naturalnego. Kształcenie przygotowuje do podejmowania wyzwań związanych z globalnymi problemami, takimi jak zmiany klimatyczne, ochrona zasobów naturalnych czy zarządzanie energią. Studenci rozwijają umiejętności z zarządzania projektami proekologicznymi i analizowania wpływu działalności gospodarczej na środowisko. Zajęcia obejmują też kształcenie w obszarze wdrażania nowoczesnych technologii zrównoważonych w przemyśle, energetyce i urbanistyce.
Praca po studiach
Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy w wielu zawodach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mogą pracować w sektorze publicznym, prywatnym, organizacjach pozarządowych oraz w instytucjach międzynarodowych. Odnajdą się w roli specjalistów do spraw ochrony środowiska lub eksperci do spraw polityki klimatycznej, którzy opracowują strategię adaptacji do zmian klimatycznych.
Rekrutacja na studia w Rzeszowie na tym kierunku uwzględnia wyniki na maturze m.in. z języka obcego nowożytnego, geografii, biologii.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kierunki studiów w Rzeszowie związane z tą dziedziną łączą teorię z praktyką. Program obejmuje zagadnienia z ekologii, ekonomii, zarządzania i technologii środowiskowych. Celem jest przygotowanie studentów do projektowania i wdrażania rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska i równowadze między rozwojem gospodarczym a ekologią.
Studia te skupiają się na podstawach zrównoważonego rozwoju, ekologii i technologii środowiskowych. W trakcie dalszych semestrów rozwijana jest zaawansowana wiedza i umiejętności, umożliwiając specjalizację w wybranych obszarach, takich jak zrównoważone zarządzanie biznesem czy zrównoważony agrobiznes i ekoinnowacje.
Praktyczne zajęcia w formie ćwiczeń umożliwiają uczestnikom naukę przeprowadzania analiz środowiskowych, projektowania rozwiązań technologicznych i pracę z danymi. Warsztaty skupiają się z kolei na problemach praktycznych, takich jak tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju dla firm lub miast.
Studia na kierunku zrównoważony rozwój i środowisko możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Uczelnie w Rzeszowie dzięki licznym zajęciom praktycznym umożliwiają uczestnikom zdobycie umiejętności związanych z przetwarzaniem i interpretowaniem dotyczących emisji, zużycia zasobów czy efektywności energetycznej.
Absolwenci potrafią opracowywać strategie dla firm, miast czy regionów w zakresie ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania zasobów. Projektują systemy minimalizujące odpady i zwiększające recykling.
Projektują i optymalizują systemy solarne, wiatrowe i geotermalne. Wykorzystują w tym celu nowoczesne technologie do monitorowania jakości powietrza, wody i gleby. Opracowują też raporty zgodności i wdrażają standardy zarządzania środowiskowego.
Studia na kierunku zrównoważony rozwój i środowisko trwają 3 lata (studia licencjackie).
Absolwenci tego kierunku są cenieni na rynku pracy zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu mogą pracować w obszarach ochrony środowiska, zarządzania zasobami, polityki klimatycznej, a także w sektorze przemysłowym i usługowym.
Odnajdą się jako specjaliści do spraw ochrony środowiska czy koordynatorzy do spraw zrównoważonego rozwoju. Zajmą się opracowywaniem i wdrażaniem polityk proekologicznych na poziomie lokalnym lub krajowym.
W roli audytorów środowiskowych będą prowadzić audyty zgodności z normami środowiskowymi. Znajdą pracę także jako konsultanci do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym, którzy świadczą doradztwo w zakresie redukcji odpadów i recyklingu.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku zrównoważony rozwój i środowisko
Absolwenci są przygotowani do pracy w wielu branżach, w których istotne jest podejście proekologiczne i zrównoważony rozwój. Mają szansę na rozwój kariery w dynamicznie rozwijających się sektorach związanych z ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii i gospodarką obiegu zamkniętego.