Doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych - studia podyplomowe w Trójmieście

Doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych - studia podyplomowe w Trójmieście

Doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych - studia podyplomowe w Trójmieście
Dodaj do ulubionych

Doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych - studia podyplomowe w Trójmieście

Studia na kierunku doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej oraz online (hybrydowo).

Studia na kierunku  doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych skierowane są do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy pragną doskonalić swoje kompetencje w zakresie pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Program odpowiada na wyzwania edukacji inkluzyjnej oraz pozwala na rozwijanie umiejętności dostosowywania procesu nauczania do różnorodnych potrzeb i możliwości uczniów. Celem studiów jest przygotowanie nauczycieli do efektywnego prowadzenia zajęć edukacyjnych w klasach zróżnicowanych pod względem rozwojowym i edukacyjnym. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne do rozpoznawania indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, a także tworzenia i realizacji programów edukacyjnych dostosowanych do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE).

Ukończenie tych studiów podyplomowych otwiera szerokie możliwości pracy w obszarze edukacji i wsparcia uczniów o różnorodnych potrzebach. Absolwenci zyskują kwalifikacje, które umożliwiają zatrudnienie w wielu instytucjach edukacyjnych i organizacjach wspierających edukację włączającą.

 

Jakie wymagania rekrutacyjne?

Studia w Trójmieście na tym kierunku przeznaczone są dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na pierwszeństwo przyjęcia może wpływać zróżnicowane doświadczenie zawodowe kandydata oraz kolejność zgłoszeń.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Jak wyglądają studia na kierunku doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych?

Studia podyplomowe w Trójmieście na tym kierunku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby równoważyć wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Składają się z kilku modułów tematycznych, m.in. psychologii rozwojowej i edukacyjnej, pedagogiki specjalnej i edukacji włączającej, metodyki pracy z uczniami z SPE.

W programie uwzględniono też praktyczne warsztaty, w ramach których uczestnicy przygotowują scenariusze zajęć dostosowanych do potrzeb uczniów w klasach integracyjnych i ogólnodostępnych. Prowadzone są też ćwiczenia praktyczne z diagnozowania potrzeb edukacyjnych i tworzenia indywidualnych planów nauczania.

Studia obejmują też obowiązkowe praktyki zawodowe w placówkach edukacyjnych. Praktyki te mają na celu zdobycie doświadczenia w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz praktyczne zastosowanie wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie studiów.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią analizować trudności w nauce, identyfikować mocne strony i obszary wymagające wsparcia. Dopasowują programy do indywidualnych możliwości ucznia. Rozpoznają też przyczyny trudności w funkcjonowaniu uczniów w klasie.

Projektują lekcje, które uwzględniają różnorodność w klasie (np. uczniowie z dysleksją, ADHD, zespołem Aspergera). Wykorzystują też gry dydaktyczne, pracę zespołową i interaktywne narzędzia edukacyjne.

Tworzą pozytywne środowisko w klasie, wspierając integrację. Rozwijają empatię i zrozumienie dla uczniów o zróżnicowanych możliwościach i potrzebach. Prowadzą także rozmowy i konsultacje w celu wspólnego wspierania rozwoju dziecka.

 

Ile trwają studia na kierunku doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych?

Studia na kierunku doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych trwają 1 rok (studia podyplomowe).

 

Jaka praca po studiach na kierunku doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych

Absolwenci mogą pracować jako nauczyciele w klasach integracyjnych, którzy zajmują się prowadzeniem zajęć dostosowanych do uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych. W roli nauczycieli wspomagających będą wspierać głównego nauczyciela w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE).

Mogą także pracować w szkołach specjalnych, gdzie będą prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami intelektualnymi, fizycznymi, sensorycznymi czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych

  • nauczyciel w klasach integracyjnych,
  • nauczyciel wspomagający,
  • koordynator do spraw edukacji włączającej,
  • specjalista do spraw diagnozy i wsparcia edukacyjnego,
  • konsultant edukacyjny,
  • trener i szkoleniowiec.

Dzięki zdobytym kwalifikacjom absolwenci tych studiów podyplomowych stają się cenionymi specjalistami w zakresie pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach, co zwiększa ich atrakcyjność na rynku pracy i otwiera wiele ścieżek zawodowych.

 

Komentarze (0)