Praktyki w Warszawie

Praktyki w Warszawie

Praktyki w Warszawie

Praktyki Warszawa

Chociaż akademickie biura karier zawodowych działające na warszawskich uczelniach podejmują różnorodne działania, aby zachęcić studentów do korzystania z oferowanych przez nie usług, to w dalszym ciągu Internet jest najpopularniejszym źródłem informacji o ofertach pracy, praktyk i staży. Dobrze wiemy, jak wygląda ten proces: włączamy komputer i wpisując w przeglądarkę hasła takie jak "praktyki Warszawa" czy "płatne staże dla studentów", mamy nadzieję znaleźć coś, co będzie idealnie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Przeglądając kolejne strony, znajdujemy ciągle te same oferty, które nie wzbudzają w nas zainteresowania. W rezultacie nudzimy się, denerwujemy, i przekonani, że w całym Internecie nie ma dla nas nic ciekawego, zamykamy z premedytacją okno przeglądarki.
 
Tymczasem okazuje się, że to właśnie ofertom, które właściwie nigdy nie znikają ze stron internetowych, powinniśmy przyjrzeć się bliżej. Należy odrzucić stereotypowe myślenie, które rozwija się dwutorowo. Pierwszy tor nazwijmy "przekonaniem o beznadziei oferty" - skoro ciągle wynajdujemy ogłoszenia tych samych firm, wydaje nam się, że pewnie nikt do nich nie aplikuje. Wobec tego możliwe, że nie są one warte także naszego zainteresowania. Drugi tor dotyczy "przekonania o byciu niewystarczająco dobrym" – z góry zakładamy, że i tak nie uda nam się dostać na staż w danej firmie. Takie myślenie wiąże się z faktem, że firmy, które prowadzą rekrutację ciągłą należą zwykle do największych w Polsce, w tym także tych zagranicznych, które swoje siedziby mają najczęściej w Warszawie. Możemy być niemal pewni, że przy każdej podjętej próbie poszukiwania praktyk czy staży natkniemy się na oferty firm takich jak Nestlé, PZU, PwC, Procter & Gamble, Deloitte, KPMG, Lidl, Samsung czy AMG.net. I to właśnie staże w takich firmach, dają największą możliwość rozwoju.

 

Praktyki w Warszawie - jakie przeszkody czekają na kandydatów?

Na drodze do podjęcia praktyk w jednej z wielkich firm o znanej marce stoją jeszcze dwie przeszkody, które paradoksalnie stawiają sobie sami studenci uczelni w warszawie – profil studiów oraz miejsce zamieszkania. Studentom często wydaje się, że zdobywane przez nich wykształcenie nie pokrywa się z obszarem działalności danej firmy. Natomiast rzeczywistość kształtuje się zupełnie inaczej. PwC to globalne przedsiębiorstwo świadczące usługi audytorskie i doradcze. Mimo to na stronie firmy w zakładce "kariera" możemy przeczytać: "W PwC wiemy, że do odniesienia sukcesu potrzebne są odpowiednie kompetencje, a nie określony kierunek studiów.
Spotkasz u nas Partnera z doktoratem z biologii molekularnej oraz Konsultanta działu audytu po filologii angielskiej". Takie samo stanowisko zajmuje firma AMG.net, która reprezentuje branżę informatyczną. – Z doświadczenia wiemy, że mogą się u nas odnaleźć studenci różnych specjalności – mówi Anna Starzycka, Konsultant ds. Personalnych. – Pracują u nas absolwenci chemii, logistyki, a nawet filozofii. Są to osoby, które charakteryzują się silnie rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi i interpersonalnymi.
Drugim czynnikiem, który skutecznie powstrzymuje studentów od aplikowania do wielkich firm o dominującym znaczeniu na rynku, jest ich lokalizacja. Na uprzywilejowanej pozycji są mieszkańcy Warszawy, bo to właśnie stolica oferuje największą ilość praktyk i staży.
Jednak letnie wakacje, które trwają nawet do czterech miesięcy, są znakomitą okazją do chwilowej zmiany miejsca zamieszkania i rozpoczęcia stażu, który może okazać się trampoliną do znalezienia wymarzonej, dobrze płatnej pracy. Obecnie wszystkie duże firmy oferują wyłącznie staże płatne, najczęściej trzymiesięczne, w pełnym wymiarze godzin. Trzy miesiące, podczas których stażysta zostanie wtajemniczony w funkcjonowanie firmy, będzie odpowiedzialny za określone zadania i podejmie współpracę z doświadczonymi pracownikami, to nieoceniona próba sił, która pozwoli na zdobycie nowych umiejętności i zorientowanie się, jak odnajdujemy się w nowej sytuacji zawodowej.

 

Praktyki w Warszawie - jak firmy rekrutują kandydatów?

Uczestnicząc w targach pracy, przeglądając ogłoszenia w Internecie, czy nawet przechadzając się po korytarzach swojego wydziału możemy zauważyć, że wiele firm podejmuje różnorodne starania, aby dotrzeć ze swoją ofertą pracy i praktyk do jak największej ilości studentów. Organizowane są dni otwarte, kursy i szkolenia oraz specjalne programy stażowe. Uczestnicy Dni Karier na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, czy Absolvent Talent Days – targów pracy skierowanych do studentów – mogli przekonać się, że duża część wystawców przyjechała specjalnie z Warszawy, aby zachęcić młodych ludzi do praktykowania w ich głównych siedzibach mieszczących się w stolicy.
W tym roku w dniach 1 lipca – 30 września odbędzie się 16. edycja Programu Praktyk Letnich pod nazwą Business Intership Program oraz Technology Engeenering Development Program organizowanych przez firmę Nestlé. W ramach praktyk studenci i absolwenci uczelni mają możliwość podjęcia pracy w Warszawie w działach takich jak Sprzedaż, Zarządzanie Kategorią, Kontrolling czy Rekrutacja, ale także w jednym z zakładów produkcyjnych (zlokalizowanych m.in.. w Rzeszowie, Nowej Wsi Wrocławskiej, Namysłowie, Kargowej i Kaliszu) w działach Rozwoju Nowych Produktów, Nestlé Continous Excellence czy Łańcucha Dostaw. W zeszłorocznej edycji wzięło udział 82 stażystów, którzy zostali wybrani z ponad 4400 zgłoszeń. – Mam nadzieję, że te trzy miesiące praktyk i zderzenie z rzeczywistością korporacyjną dużej firmy produkcyjnej pokazało Wam, jakie są wobec Was oczekiwania i co tu się tak naprawdę robi – mówiła podczas spotkania kończącego 15. edycję praktyk Agnieszka Wąsak, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich i Spraw Korporacyjnych.
Oprócz standardowych metod promocji niektóre firmy uciekają się do nietypowych rozwiązań, aby jeszcze bardziej przybliżyć się do swoich potencjalnych pracowników. Prężnie działające konta na portalach społecznościowych posiada już każda, nawet najpoważniejsza firma, jednak filmiki, na których możemy odbyć wirtualną wycieczkę po siedzibie firmy lub dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji, to działania niestandardowe. W taki sposób możemy dowiedzieć się więcej o firmie Deloitte, która razem z PwC, Ernst & Young oraz KPMG tworzy tzw. wielką czwórkę w zakresie usług doradczych i audytorskich.
Dzięki nagraniu możemy zobaczyć machającego nam zza biurka Dyrektora Działu HR, czy zwizualizować siebie na tarasie widokowym, na którym odpoczywamy w trakcie przerwy od realizacji ważnego projektu w warszawskiej siedzibie firmy. Natomiast świadomość, na czym będą polegały kolejne etapy rekrutacji, która w przypadku stażystów często wygląda tak samo jak w przypadku konkretnych stanowisk, zachęca do aplikowania do różnych działów Delloite. Bowiem tym, co często powstrzymuje studentów przed wysłaniem swojego CV do danej firmy, jest brak doświadczenia w procesach rekrutacyjnych i obawa przed nieznanym. Na stronie firmy znajdują się przykładowe testy analiz informacji słownych i danych liczbowych, z którymi kandydaci zetkną się podczas pierwszego etapu rekrutacji. Z zaskoczeniem możemy odkryć, że wcale nie są trudne.
– W PZU oferujemy ponad sto płatnych staży i praktyk w całej Polsce, jednak to właśnie Warszawa jest miastem, w którym znajdziemy najszerszy wachlarz ofert – mówi Łukasz Trzeszczkowski, Doradca ds. Marki Pracodawcy. – Oczywiście z racji tego, że jesteśmy branżą finansową, poszukujemy przede wszystkim studentów kierunków finansowych, ekonomicznych oraz matematyczno-statystycznych. Jednak tak naprawdę każdy znajdzie u nas coś dla siebie. W obszarach bardziej administracyjnych czy takich jak wsparcie sprzedaży, odnajdą się osoby po wszystkich kierunkach studiów. Biorąc pod uwagę fakt, że zajmujemy się także likwidacją szkód oraz rozwijamy biznes medyczny (PZU Zdrowie) znajdą u nas swoje miejsce studenci specjalności medycznych oraz technicznych. Mamy dwa typy programów, oba oczywiście płatne – praktyki i staże. Trzymiesięczne praktyki wakacyjne oferujemy osobom po drugim roku studiów, które w roku akademickim nie są w pełni dyspozycyjne. Oferty stażowe kierujemy do studentów ostatnich lat oraz absolwentów. Są to półroczne staże na umowę o pracę z indywidualną opieką zdrowotną i benefitami. 60 procent stażystów zostaje z nami na dłużej.

 

Praktyki w Warszawie - czy można na tym zarobić?

3000zł miesięcznie na stażu? Taką możliwość daje wakacyjny program stażowy "Rozwiń z nami skrzydła", który firma Lidl kieruje do "najlepszych studentów wszystkich lat studiów oraz absolwentów". Staż można odbyć w jednym z siedmiu miast – w Jankowicach (woj. wielkopolskie), Gliwicach (woj. śląskie), Strykowie (woj. łódzkie), Pruszczu Gdańskim (woj. pomorskie), Legnicy (woj. dolnośląskie), Tarnowie (woj. małopolskie) oraz w Wyszkowie (woj. mazowieckie), który znajduje się 50km od Warszawy. Osoby, które zechcą aplikować na staż do Wyszkowa, mogą zdobyć trzymiesięczne doświadczenie w Dziale Administracji. Kandydaci mają czas na złożenie dokumentów aplikacyjnych do 19 kwietnia. Następnie wybrane osoby zostaną zaproszone na sesję Assessment Center, na podstawie której zostanie podjęta decyzja o zatrudnieniu. Assessment Center to wielowymiarowy proces oceny kompetencji, w którym aplikanci są obserwowani i oceniani przez zespół wyszkolonych i obiektywnych "sędziów kompetentnych". Staże we wszystkich miastach rozpoczynają się 1 lipca.
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda praca w jakiejkolwiek z firm, która Cię interesuje, warto zajrzeć na jej stronę internetową. Większość dużych, znanych przedsiębiorstw prowadzi rekrutację ciągłą na praktyki i staże lub organizuje swoje własne, cykliczne programy stażowe. I nie wahaj się - aplikuj! Stażyści zostają otoczeni kompleksowym wsparciem i opieką doświadczonych pracowników, przy czym samodzielnie realizują określone zadania. Większość stażystów zostaje w firmie, w której odbywała staż, na znacznie dłużej. Zbliżają się wakacje, warto ten czas poświęcić na zdobywanie doświadczenia, które jest nieocenioną wartością na drodze do budowania swojej ścieżki zawodowej. Udział w różnego rodzaju stażach, praktykach, szkoleniach czy nawet wolontariatach, jest bardzo doceniany przez przyszłych pracodawców. A dla Ciebie może być mocnym sygnałem, czym naprawdę chciałbyś zajmować się w przyszłości.

Praktyki w Warszawie 

Oferty praktyk i staży w Warszawie

Komentarze (0)