Kierunek lekarsko-dentystyczny studia jednolite magisterskie - Warszawa

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia jednolite magisterskie - Warszawa

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia jednolite magisterskie - Warszawa

Studia jednolite w Warszawie

lekarsko-dentystyczny

Odkryj kierunek lekarsko-dentystyczny w Warszawie i i sprawdź, gdzie możesz studiować 

08.03.2024

Kierunek lekarko-dentystyczny studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Kierunek lekarsko-dentystyczny w Warszawie to 5-letnie studia jednolite magisterskie, które kończą się uzyskaniem dyplomu lekarza dentysty. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej.

Opis kierunku

Kierunek lekarsko-dentystyczny od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością. Kierunki medyczne dają nie tylko możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy, lecz przyczyniają się przede wszystkim do znalezienia satysfakcjonującej pracy! Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego poznają tajniki współczesnej stomatologii. Nauczą się nie tylko jak leczyć, lecz również jak skutecznie zapobiegać różnorodnym chorobom zębów i jamy ustnej.

Jaka zawodowa przyszłość czeka absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego? Stomatolodzy po zdaniu odpowiednich egzaminów będą mogli pracować nie tylko w publicznych placówkach. Część dentystów decyduje się na prowadzenie własnej, prywatnej praktyki.

 

Uczelnie

W Warszawie kierunek lekarsko-dentystyczny (studia jednolite magisterskie) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (Wydział Lekarsko-Stomatologiczny WUM).

Jakie są wymagania na studia jednolite magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie

Jeśli marzysz o tym, by zostać dentystą, musisz odpowiednio wcześnie rozpocząć swoje przygotowania maturalne. Przedmioty, które powinieneś zdać podczas egzaminów (najlepiej na poziomie rozszerzonym!), to przede wszystkim: matematyka, biologia oraz chemia.

Pamiętaj, że na listach osób przyjętych widnieją nazwiska wyłącznie najlepszych absolwentów szkół średnich. To, czy i ty się na nich znajdziesz, zależeć będzie wyłącznie od poziomu twojej wiedzy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNYM?

Dziś każdy z nas chce mieć piękny, nieskazitelny uśmiech. To zupełnie naturalna pobudka, ponieważ stanowi on jedną z naszych najważniejszych wizytówek. Obszar medycyny stomatologicznej dostrzega to zapotrzebowanie i nieustannie się rozwija. Dlatego też my – jako pacjenci – możemy odetchnąć z ulgą. Już dawno skończyły się czasy wypadających plomb, czy bolesnych zabiegów stomatologicznych. Dziś dodatkowo możliwe są takie formy leczenia, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były możliwe i równały się utracie uzębienia.

Z racji też nieustannej estetyzacji naszego wyglądu zawód stomatologów cieszy się ogromną popularnością. Korzystamy bowiem chętnie z usług specjalistów, którzy doskonale zaopiekują się naszym uśmiechem. Warto podkreślić jednak, że kierunek lekarsko-dentystyczny zarezerwowany jest dla najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy nie mają żadnych problemów z przyswajaniem zagadnień ścisłych. Odpowiednio wcześnie zastanów się, czy i ty będziesz w stanie podołać tym intelektualnym wyzwaniom.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Współcześnie absolwenci szkół średnich mają bardzo często do wyboru dwa tryby, w których mogliby rozpocząć naukę wyższą – dotyczy to również kierunku lekarsko-dentystycznego. Tryb stacjonarny (dzienny) czy niestacjonarny, który z nich wybrać? Studia dzienne nie będą się dla ciebie wiązać przede wszystkim z uiszczaniem opłat za czesne. Z kolei kształcenie w trybie niestacjonarnym wymagało będzie od ciebie płacenia za studia. Odpowiednio wcześnie określ swoje priorytety.

Pierwsze lata nauki będą mieć na tym kierunku formę nauki wstępnej. Przyszli stomatolodzy muszą bowiem posiadać doskonałą wiedzę z podstawowych nauk medycznych. Oznacza to w praktyce, że na początku swojej intelektualnej przygody zetkną się z przedmiotami takimi jak:

  • fizjologia i anatomia człowieka
  • genetyka
  • immunologia
  • biochemia i chemia medyczna

 

To oczywiście dopiero początek. Przyszli stomatolodzy muszą otrzymać gruntowne wykształcenie kierunkowe, dzięki któremu wzbudzać będą zaufanie wśród swoich pacjentów. Warto zadbać o to, by było one na jak najwyższym poziomie – wtedy też wizyty w gabinetach dentystycznych przestaną siać postrach wśród pacjentów. Wśród treści kierunkowych studenci odnajdą przykładowo:

  • materiałoznawstwo i sprzęt stomatologiczny
  • chirurgię szczękową
  • profilaktykę stomatologiczną

 

Przyszli stomatolodzy muszą przystąpić także do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Osoby, które do niego przystępują, muszą otrzymać na nim ponad połowę punktów – to warunek konieczny, by móc z sukcesami wykonywać w przyszłości odpowiedzialny zawód stomatologa.

 

Gdzie studiować na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie

Kierunek lekarsko-dentystyczny (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Warszawie

Ile trwają studia jednolite magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie?

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie trwają 5 lat (studia jednolite).

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów nauki. Twoje kształcenie będzie mieć charakter nieprzerwany, co w praktyce oznacza, że wybierzesz studia jednolite magisterskie. Nie jest to najpopularniejszy w Polsce podział, musi od dotyczyć jednak części kierunków, które mają bardzo rozbudowane programy kształcenia, a pierwsze lata nauki stanowią jednie wprowadzenie teoretyczne. Warto podkreślić także, że studia na kierunku lekarsko-dentystycznym nie skończą się dla ciebie obroną pracy dyplomowej. W tym przypadku przystąpisz do państwowego egzaminu, który nada ci uprawnienia do wykonywania zawodu.

 

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNYM?

Pamiętaj, że aby wykonywać z sukcesami zawód dentysty, będziesz musiał otrzymać pozytywne wyniki podczas egzaminu państwowego z tego obszaru. Jeśli wszystko powiedzie się pomyślnie, możesz mieć pewność, że nie będziesz narzekać na brak możliwości zawodowego rozwoju. Uczelnie w Warszawie oferują ci bowiem świetnie przygotowany program dydaktyczny oraz dostęp do praktyk w jednostkach klinicznych, co znacznie przełoży się na jakość twojej wiedzy i kompetencji.

Jako dentysta będziesz mógł rozpocząć pracę we wszelkich klinikach stomatologicznych – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Czeka na ciebie praca zarówno w:

  • małych gabinetach
  • szpitalach

 

Możesz także pomyśleć śmiało o założeniu własnej działalności gospodarczej. Twoje umiejętności sprawią, że będziesz mógł świadczyć szeroki wachlarz usług stomatologicznych – od medycyny estetycznej do chirurgii szczękowej.

 

 

Co warto sprawdzić idąc na studia jednolite magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie?

Chciałbyś rozpocząć studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie? Przeanalizuj zatem szczegółowo, jakie przedmioty zdawać na maturze. Im szybciej zaczniesz intensywne przygotowania, tym większe będziesz mieć szanse, że znajdziesz się na listach osób przyjętych! Świadomość na temat tego, jakie przedmioty zdawać, sprawi, że będziesz umiał rzetelnie określić swoje szanse.

Sprawdź również, jak wygląda kwestia związana z opłatami rekrutacyjnymi czy dostarczaniem odpowiednich dokumentów. Pamiętaj, że pewne zaniedbania w tym obszarze mogą sprawić, że mimo świetnych wyników maturalnych nie dostaniesz się na wymarzone studia. Pilnowanie terminów rekrutacyjnych jest zatem niezwykle ważne!

Zastanów się również odpowiednio wcześnie, czy kierunek lekarsko-dentystyczny jest dostosowany do twoich zainteresowań i zawodowych wizji na przyszłość. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, byś wybrał taki profil kształcenia, który przyniesie ci satysfakcję z nauki!

Czy warto iść na studia jednolite magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie?

Dziś na szczęście każdy z nas może mieć piękny uśmiech na wyciągnięcie ręki – gabinety stomatologiczne oferują nie tylko specjalistyczne leczenie, lecz także zabiegi z pogranicza medycyny estetycznej. Jeśli i ty widzisz się w roli dentysty, to śmiało możesz wybrać kierunek lekarsko-dentystyczny!

Dlaczego warto go wybrać? Przede wszystkim dzięki niemu otrzymasz unikalne kwalifikacje zawodowe. Nie będziesz musiał również martwić się o swoje zatrudnienie po ukończeniu kształcenia. Stomatologowie mogą bowiem pracować w różnorodnych klinikach czy praktykach prywatnych.

Pamiętaj jednak o tym, że jeśli wybierasz studia medyczne, powinno towarzyszyć ci na co dzień poczucie wewnętrznego powołania. Twoje kształcenie wyższe będzie mieć wyjątkowo intensywny charakter – czeka cię wiele godzin ćwiczeń, laboratoriów oraz praktyk.

Studia jednolite magisterskie niestacjonarne na kierunku lekarsko-dentystycznym w Warszawie

Uczelnie w Warszawie zwracają nie tylko uwagę na jakość kształcenia studentów, lecz również na kwestie organizacyjne, które pozwolą na naukę w najbardziej komfortowych warunkach. Jeśli chciałbyś zatem rozpocząć studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, lecz zależy ci również na elastyczności, to czekać na ciebie będzie tryb niestacjonarny!

Studia niestacjonarne charakteryzuje to, że zajęcia odbywają się najczęściej podczas weekendowych zjazdów naukowych. To w ich trakcie uczestniczyć będziesz w ćwiczeniach praktycznych i laboratoriach. Musisz mieć jednak świadomość, że kształcenie w trybie niestacjonarnym wymaga także dużego zdyscyplinowania. Część materiału teoretycznego będziesz bowiem opanowywać we własnym zakresie.

Przeanalizuj również odpowiednio wcześnie swoją sytuację finansową. Pamiętaj o tym, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne. Przeanalizuj zatem plusy i minusy kształcenia w tym trybie i wybierz propozycję dostosowaną nie tylko do własnych potrzeb, lecz przede wszystkim – możliwości.

Komentarze (0)