Studia w Krakowie - koszty

Studia w Krakowie - koszty

Studia w Krakowie - koszty

Studia w Krakowie - koszty utrzymania

Kraków pod względem kosztów utrzymania zbliżony jest do Warszawy, należy do grupy najdroższych miast Polski. Podstawowym wydatkiem podczas studiów jest niewątpliwie mieszkanie. Wielu studentów decyduje się na zakwaterowanie w akademiku, gdyż jest to rozwiązanie najtańsze i kosztuje ok. 300 – 340 zł miesięcznie. Cena ta uzależniona jest od uczelni, do której dany dom studencki należy.

 

Pokoje w akademikach przeznaczone są z reguły dla 2 lub 3 osób, choć można wynająć także jedynkę. Dwuosobowy pokój ma na ogół powierzchnię 10m2. Jedna łazienka przypada na 2 pokoje.

Dla osób, które cenią sobie prywatność, a finanse nie mają dla nich tak dużego znaczenia pozostaje wynajęcie mieszkania. Kawalerka to koszt 900-1500 zł miesięcznie, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami za wodę, prąd, gaz, Internet itp. Cena uzależniona jest od dzielnicy, w której znajduje się lokum oraz oferowanego standardu.

Popularnym rozwiązaniem wśród studentów jest także wynajem dwu/trzypokojowego mieszkania wraz ze znajomymi. Całkowity koszt wynosi ponad 2 000 zł miesięcznie, ale po podziale na liczbę lokatorów  można się zmieścić w kwocie ok. 600zł, zaś wspólna nauka i zabawa to wspomnienia na całe życie.

Niestety na zakwaterowaniu koszty się nie kończą. Na żywność, kosmetyki oraz środki czystości  krakowscy studenci przeznaczają ok. 500 zł miesięcznie, a na przejazdy komunikacją miejską ok. 55 zł. Nie samą nauką człowiek żyje dlatego trzeba również przeznaczyć odpowiedni budżet na rozrywkę! Wyjście do knajpy to kolejne 30zł, do klubu – 40 zł, do teatru – 25-50zł, kina – 17zł.

Studiowanie w Krakowie nie jest tanie, ale rozsądnie gospodarując budżetem i dopasowując wydatki do swoich możliwości można z tym sobie doskonale poradzić.

 
 
 
Anna Jaśkiewicz

Komentarze (0)