Uczelnie w Katowicach

Uczelnie w Katowicach

uczelnie katowice

Uczelnie w Katowicach

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych.

 


uczelnie katowice politechnika śląskaUczelnie w Katowicach - Politechnika Śląska

Politechnika Śląska znajduje się w Gliwicach. Studia na PŚ w liczbach przedstawiają się następująco: kandydaci mają do wyboru  48 kierunków studiów i ponad 200 specjalności na 14 wydziałach. Wśród nich aż sześć kierunków, których językiem wykładowym jest angielski. Ich ukończenie z pewnością sprawi, że absolwenci będą bardzo atrakcyjni na rynku pracy. Poza kierunkami technicznymi można tu studiować administrację, socjologię, nawet… filologię (!). Rozwój gwarantują nie tylko świetne zajęcia i wspaniali wykładowcy, ale również organizacje studenckie. Najbliżej związane z uczelnią są koła naukowe, w których gromadzą się studenci o tych samych pasjach naukowych i organizują konferencje lub spotkania z osobistościami nauki.

Studenci, którzy chcieliby poznać inne kraje mają możliwość skorzystania z programu Erasmus albo CEEPUS (wymiana z krajami Europy Wschodniej). 


Czytaj więcej: Uczelnie w Katowicach - Politechnika Śląska


uczelnie katowice uniwersytet ekonomiczny

Uczelnie w Katowicach - Uniwersytet Ekonomiczny

Uniwersytet Ekonomiczny jest jedną z pięciu ekonomicznych uczelni publicznych w Polsce. Chlubi się wieloletnią tradycją i innowacyjnym podejściem do kształcenia. Ma bogatą ofertę kierunków oraz specjalności. Pod swoje skrzydła bierze przede wszystkim przyszłych prezesów, przedsiębiorców i menedżerów. Oprócz tradycyjnych kierunków, jak ekonomia czy finanse i rachunkowość, UE prowadzi także mniej typowe dla takich placówek: dziennikarstwo i informatykę. Przy uniwersytecie działa wiele organizacji zrzeszających studentów kierunków ekonomicznych: AIESEC, AEGEE,  Śląskie Studenckie Forum Business Centre Club. Można również realizować się w uczelnianych mediach: na przykład w dwumiesięczniku Nowy Gwóźdź Programu wydawanym przez NZS albo w biuletynie Forum.

Ciekawi świata lub tego, jak ma się nauka na innych polskich uczelniach, mogą skorzystać z programu Transekonomik oraz programu Erasmus.

Czytaj więcej: Uczelnie Katowice - Uniwersytet Ekonomiczny


uczelnie katowice uniwersytet śląskiUczelnie Katowice - Uniwersytet Śląski

Szeroką interdyscyplinarną ofertę co roku przygotowuje Uniwersytet Śląski. Na uczelnię składa się aż 12 wydziałów (w tym Wydział Teologiczny,  Informatyki i Nauki o materiałach, Artystyczny a nawet Wydział Radia i Telewizji). Przyszli studenci, oprócz tradycyjnych kierunków, mogą wybierać spośród bardziej unikatowych. Uniwersytet w ubiegłym roku rekrutował na kierunki takie jak: doradztwo filozoficzne i coaching, organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, inżynieria biomedyczna, sztuka pisania, projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Od wielu lat studenci UŚ realizują wspaniałe przedsięwzięcia, wśród nich stworzenie mediów akademickich: radia Egida, Gazety Uniwersyteckiej UŚ, pisma Suplement czy Telewizji Internetowej UŚ. Współpracować z niemi mogą nie tylko studenci dziennikarstwa, dlatego może być to wspaniały sposób pokazanie swojego, jeszcze nie wszystkim znanego, talentu.


 

Czytaj więcej: Uczelnie Katowice - Uniwersytet Śląski


uczelnie katowice śląski uniwersytet medycznyUczelnie Katowice - Śląski Uniwersytet Medyczny

W Katowicach znajduje się też uczelnia medyczna — Śląski Uniwersytet Medyczny. Zajmuje on wysokie miejsca, 28. w rankingu „Perspektyw” z 2014 roku. Uniwersytet kształci specjalistyczną kadrę lekarską, pielęgniarską, ratowniczą i analityków medycznych. Studia prowadzone się także na kierunkach wykładanych po angielsku (jednak są one odpłatne). Wśród wszystkich kierunków znajdziemy również rzadziej spotykane: coaching medyczny, elektroradiologię i neurobiologię. Życie studenckie na SUM-ie kręci się wokół organizacji studenckich: kół naukowych, towarzystw naukowych. Wśród nich są także te niemające nic wspólnego z medycyną, jak chór uczelniany i AZS.

Niewątpliwą zaletą dla kandydatów na studia może się okazać rozbudowana współpraca Uniwersytetu z innymi krajami. Studenci mogą brać udział w wymianach nie tylko w ramach projektu Erasmus, ale także podczas szkół letnich, które odbywają się w Tarnopolu, Lwowie, a także cyklicznie w Monachium oraz Nicei.

Czytaj więcej: Uczelnie Katowice - Śląski Uniwersytet Medyczny


uczelnie katowice aspUczelnie Katowice - Akademia Sztuk Pięknych

W Katowicach prężnie rozwija się sztuka, dlatego przyszli artyści mogą szkolić  się na dwóch, wspaniałych uczelniach: Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach jest młodą placówką — została utworzona dopiero w 2001 roku. Prowadzi nabór w czterech specjalnościach: Projektowanie graficzne, Wzornictwo, Malarstwo, Grafika warsztatowa. Uczelnia posiada własną galerię — Rondo Sztuki, w której prezentuje wystawy o szerokim zakresie: od fotografii i malarstwa po pokaz ilustracji książkowych.


 

Czytaj więcej: Uczelnie Katowice - Akademia Sztuk Pięknych


uczelnie katowice akademia muzycznaUczelnie Katowice - Akademia Muzyczna

Akademia Muzyczna to najstarsza uczelnia w Katowicach. Posiada wieloletnią tradycję nauczania i wciąż się rozwija. W roku otworzą się nowe specjalności, m. in.: korekcja oraz strojenie fortepianu (na kierunku instrumentalistyka), elektroniczne instrumenty klawiszowe oraz instrumenty perkusyjne (kierunek jazz i muzyka estradowa).

 


Czytaj więcej: Uczelnie Katowice - Akademia Muzyczna

 

 

 

 

 

(DCH)

Komentarze (0)