Gdzie mieszkać w Toruniu?

Gdzie mieszkać w Toruniu?

akademik toruń gdzie mieszkać

Gdzie mieszkać podczas studiów w Toruniu?

Pierwsza myśl jest oczywista – w miasteczku akademickim na Bielanach, perełce architektonicznej socjalizmu. Na osiedlu tym znajduje się sześć Domów Studenckich UMK (akademiki od numeru 7 do 12), dwa Hotele Asystenckie, rektorat uniwersytetu, Wydział Chemii, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Biblioteka Uniwersytecka, Aula Uniwersytecka, dwie sale sportowe, stołówka, kluby studenckie, kino, korty i Akademicka Przychodnia Lekarska. Na terenie osiedla mieści się jeden z najsłynniejszych klubów i scen muzycznych w kraju Klub Studencki Od Nowa, także maturzyści – lepszego miejsca chyba nie można sobie wyobrazić. Oprócz miasteczka na Bielanach, funkcjonują tu jeszcze mały campus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz campus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Koszty wynajmu prywatnego mieszkania nie powinien przygnieść studenckiego portfela. Pod względem finansowym Toruń jest równie przyjazny jak studencka Bydgoszcz.

Akademik, mieszkanie, pokój – co wybrać, by żyło się nam lepiej?
W życiu każdego z nas nadchodzi taki czas, gdy pragniemy się wyrwać się z rodzinnego domu. Zakosztować prawdziwego życia, łączyć pracę zarobkową ze studiami. Niektórzy poczują dreszcz emocji na tę myśl. Z kolei inni z niepokojem będą przeglądać oferty akademików i czytać o nich niekiedy dobre, a czasami złe opinie. Być może dostaniecie bólu głowy od podliczania, co będzie korzystniejsze: akademik, mieszkanie, czy pokój? Nic się nie martw! Życie w Toruniu nie jest takie straszne i drogie! Pamiętaj też, że każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. O ile w akademiku ominą Cię dodatkowe koszty, to w dwóch pozostałych przypadkach nie będzie już tak kolorowo. W akademiku zawsze możesz liczyć na pomoc innych studentów w nauce. Jeżeli poczujesz się samotny, to zawsze będziesz miał z kim porozmawiać. Niektórzy studenci pomogą Ci także w zużyciu osobistych kosmetyków, jak i pozbawią Cię jedzenia na śniadanie. O ile nie przeszkadzają Ci całonocne hulanki, to doskonałe miejsce dla Ciebie. Tym bardziej, że akademiki znajdują się w centrum miasta. Dojazdy do poszczególnych wydziałów są bardzo dobre. 

Akademiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uznawany jest za  jeden z największych uczelni w Polsce. Posiada bogatą ofertę studiów. Znajdziesz tutaj studia humanistyczne, matematyczne, administracyjne, teologiczne itp. W Toruniu na osiedlu zwanym „Centrum” znajdziemy sześć akademików. Każdy z nich ma do zaoferowania pokoje 1,2,3-osobowe. Do dyspozycji studentów są kuchnie, telewizja, pralnie, suszarnie i żelazka. Wiadomo, że student nie samą nauką tylko żyję. W bursach znajdą się takie rozrywki, jak: bilard, siłownia, piłkarzyki i tenis stołowy.

Akademiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (osiedle „Centrum”)
1. Dom Studencki nr 1 (ul. Mickiewicza 2/4)
2. Dom Studencki nr 2 (ul. Mickiewicza 6/8)
3. Dom Studencki nr 3 (ul. Moniuszki 16/20)
4. Dom Studencki nr 5 (ul. Słowackiego 5/7)
5. Dom Studencki nr 6 (ul. Słowackiego 1/3)
	  
Ceny pokoi dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (osiedle „Centrum”) 
- jednoosobowe 330zł/ms – 820zł/ms 
- dwuosobowe 295zł/ms – 320zł/ms
- trzyosobowe 265zł/ms – 320zł/ms

Akademiki znajdują się również na osiedlu Bielany. Znajdują się tam aż sześć domów studenckich. Pokoje są 1, 2 lub 3 – osobowe. W pokojach do dyspozycji studentów znajdzie się: telefon, Internet oraz odbiorniki programu studenckiego „Radio Sfera”. W Domach studenckich nr 10, 11, 12 w każdym pokoju są dostępne gniazda telewizyjne. Natomiast w akademikach nr 7, 8, 9 znajdują się pokoje 4-osobowe z oddzielnym WC, prysznicem i umywalką. Ponadto na każdym piętrze zlokalizowana jest kuchnia. 

Akademiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (osiedle „Bielany”)
1. Dom Studencki nr 7 (ul. Gagarina 19)
2. Dom Studencki nr 8 (ul. Gagarina 17)
3. Dom Studencki nr 9 (ul. Gagarina 21)
4. Dom Studencki nr 10 (ul. Gagarina 27)
5. Dom Studencki nr 11 (ul. Gagarina 33)
6. Dom Studencki nr 12 (ul. Reja 25)

Ceny pokoi dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (osiedle „Bielany”)
- jednoosobowe 400zł/ms – 600zł/ms
- dwuosobowe 285zł/ms – 380zł/ms
- trzyosobowe 270zł/ms
  
Mieszkanie czy pokój? - Co tańsze?
Jeżeli już na samym początku Twojej wyprawy na studia zdajesz sobie sprawę, że akademik nie jest miejscem dla Ciebie, to najwyższa pora poszukać innego miejsca. Do wyboru masz pokój lub mieszkanie jedno- albo dwuosobowe. Musisz pamiętać, że cena zakwaterowania podnosi się – im lokum jest bliżej uczelni, a tym samym centrum – tym wyższe są koszty utrzymania. Nie musisz jednak od razu zaciskać pasa i szukać dorywczej pracy. Okazuje się, że ceny pokoi czy mieszkań nie są tak wysokie, jak we Wrocławiu, Łodzi czy w Krakowie. Jeżeli jesteś osobą, która lubi ciszę i spokój, woli się skupiać na nauce, a nocne życie jest dla Ciebie koszmarem – to jak najbardziej powinieneś zacząć szukać takiego lokum dla siebie! Pamiętaj, że czekają na Ciebie dodatkowe opłaty, których unikniesz mieszkając w akademiku (opłaty za gaz,  prąd, wodę, czynsz). 

Jakie są przeciętne koszty wynajmu pokoju?

Pokoje

1-osobowe

2-osobowe

Bydgoskie Przedmieście

300zł - 600zł

340zł - 420zł

Mokre

350zł - 370zł

400zł

Bielany

450Zł - 700zł

-

Rybaki

340zł

-

Koniuchy

370zł

-

Wrzosy

400zł

-

Jakie są przeciętne koszty wynajmu mieszkania?

Mieszkania

1-osobowe

2-osobowe

Bielany

-

350zł - 800zł

Koniuchy

800zł

-

Bydgoskie Przedmieście

500zł - 1000zł

950zł - 1100zł

 

Małgorzata Trepka

 

Komentarze (0)