Gdzie mieszkać na studiach w Katowicach

Gdzie mieszkać na studiach w Katowicach

akademik czy mieszkanie katowice

Gdzie mieszkać na studiach w Katowicach

W ubiegłym roku pojawił się ranking najlepszych miast do życia i Katowice zajęły pierwsze miejsce. Warszawa, co prawda, wciąż króluje w wysokościach zarobków, jednak nie w jakości życia. Katowice docenione zostały za zachowanie najlepszego balansu między zaletami metropolitalności, a plusami mniejszego miasta. Dlatego przyszli studenci – jeśli jakość życia jest jednym z ważniejszych wyznaczników kierunku studiowania i miejsca edukacji, to wybierzcie jedno z osiedli robotniczych Katowic, znajdźcie mieszkanie (są one stosunkowo tanie) do wynajęcia, bądź wyszukajcie najlepszą lokalizację akademiku, w którym chcielibyście zamieszkać. Koszt wynajęcia pokoju w akademiku to zaledwie 300 zł. Rynek mieszkaniowy w aglomeracji cały czas jest niezapełniony, dlatego bez problemu traficie na odpowiedni dach nad głową.

1. Akademik w Katowicach

Akademik to najpowszechniejszy wybór studentów, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania. Jeżeli lubisz poznawać nowych ludzi, nie przeszkadzają Ci zwariowane, całonocne imprezy, nie przejmujesz się zbytnio brakiem prywatności – to jest to miejsce właśnie dla Ciebie! Akademiki znajdują się w centrum miasta, a dojazdy do wybranych wydziałów uczelni są znakomite. Zwróć jednak uwagę na to, że przy składaniu podania do akademika brane są pod uwagę pewne rzeczy. Po pierwsze miejsce zamieszkania. Pierwszeństwo będą mieli Ci, którym codzienne dojeżdżanie na zajęcia sprawiałoby trudności. Po drugie: nie masz wpływu na wybór lokatora. Jeżeli jesteś introwertykiem, a kontakty z ludźmi przyprawiają Cię o bóle głowy, to najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania czy pokoju. Poniżej zaprezentuję Wam akademiki. Być może znajdziecie coś dla siebie. 
 

Akademiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

 

Uniwersytet ten posiada aż dziesięć akademików, znajdujących się w trzech dzielnicach Katowic. Niektóre z nich są przystosowane do osób niepełnosprawnych: posiadają specjalny podjazd i dostosowaną do potrzeb studentów łazienkę. 

Akademiki na osiedlu Ligota
 1. Dom Studenta nr 1 „Stonoga” (ul. Studencka 15)
 2. Dom Studenta nr 2 „Aplikant” (ul. Studencka 17)
 3. Dom Studenta nr 7 „Szpital” (ul. Studencka 16)
Akademiki na osiedlu Sosnowiec
 • Dom Studenta nr 2 „Wutuś” (ul. Sucha 7a)
 • Dom Studenta nr 3 „Parnas” (ul. Sucha 7b)
 • Dom Studenta nr 4 „Amorek” (ul. Lwowska 2)
 • Dom Studenta nr 5 „Ikar” (ul. Lwowska 8)
Akademiki na osiedlu Cieszyn
 • Dom Studencki „Uśka” (ul. Bielska 66)
 • Dom Studencki „Cieszko” (ul. Bilska 64)
 • Dom Studencki „DSN” (ul. Niemcewicza 8)
Ceny pokoi dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
 • jednoosobowe 381zł/ms
 • dwuosobowe 267zł/ ms – 459zł/ms
 

Akademiki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach posiada dwa domy studenckie, które są zlokalizowane w cichej i spokojnej dzielnicy Katowic – w Centrum Ligoty. Osoby niepełnosprawne znajdą podjazd, który umożliwi im przejazd między wydzielonymi miejscami parkingowymi. 

 1. Dom Studencki „Zaścianek” (ul. Franciszkańska 8)
 2. Dom Studencki „Sikorka” (ul. Franciszkańska 10)
Ceny pokoi dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
 • jednoosobowe 520zł - 560zł
 • dwuosobowe 455zł - 485zł
 • trzyosobowe 410zł - 440zł
 

Akademiki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 

Jeżeli od dziecka miałeś umysł do ścisłych przedmiotów, a widok zwierzęcych organów i ludzkich na biologii nie przyprawiał cię o mdłości – to ten uniwersytet jest właśnie dla Ciebie! Uczelnia ta już od wielu lat kształci lekarzy różnych specjalności. Ma ona do zaoferowania cztery akademiki. Pokoje są 2 lub 3 osobowe, a każdy pokój ma dostęp do Internetu. Ponadto do dyspozycji studentów jest także: pokój cichej nauki, sala telewizyjna, pralnia, suszarnia, kuchnia i parking.

Akademiki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
 1. Dom Studenta nr 1 i 2 (ul. Medyków 12A i 12B)
 2. Dom Studenta nr 3 i 4 (ul. Medyków 24 i 26)
Ceny pokoi dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
 • jednoosobowe 350zł/ za os. - 740zł/ za os.
 • dwuosobowe 330zł/ za os. - 810zł/ za os. 

 

Akademik Akademii Muzycznej w Katowicach

 

Jeżeli masz niezwykle wyczulony słuch, potrafisz wyczarować magię z instrumentów, a nuty nie sprawiają Ci kłopotu. To wiedz, że w końcu znalazłeś swoje miejsce w życiu. Akademia ta proponuje tylko jeden akademik, przeznaczony wyłącznie dla studentów tej uczelni. Mieści się on w centrum miasta.

Akademik Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 1. Dom Studenta „Parnas” (ul. Krasińskiego 27)

 

Akademiki Politechniki Śląskiej

 

W mieście znajdują się dwa wydziały, a mianowicie: Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Wydział Transportu. Akademik jest oddalony od uczelni o jedyne 200m. Do dyspozycji studentów jest pralnia, siłownia i sauna, a także pokoje gościnne dla gości. Pokoje są 2 i 4 – osobowe ze wspólnym aneksem kuchennym. 

Akademik Politechniki Śląskiej w Katowicach
 1. Dom Studencki "Babilon" (ul. Krasińskiego 25a) 
Ceny pokoi dla studentów Politechniki Śląskiej w Katowicach (dla studentów uniwersytetu)
 • dwuosobowe i czteroosobowe 400zł/ms (700zł/ms)

 

2. Pokój czy mieszkanie? - Co wybrać, by żyło nam się lepiej?

Katowice to ogromna aglomeracja o dobrej komunikacji. Jeżeli zabrakło dla Ciebie miejsca w akademiku albo uważasz, że dzielenie się przestrzenią z kimś obcym to zły pomysł, to czas zacząć szukać kąta dla siebie. Pewnie boicie się wysokich kosztów. Okazuje się, że nie jest tak źle. Za wynajęcie pokoju jednoosobowego zapłacisz w granicach od 500zł – 735zł. Zaś dwuosobowe od 450zł – 900zł. Mieszkanie dla jednej osoby to koszt od 990zł do 1450zł. Dla dwóch to 500zł – 1500zł. 
 
 
Małgorzata Trepka

Komentarze (0)