Studia w Warszawie - Miasto otwarte

Studia w Warszawie - Miasto otwarte

Studia w Warszawie - Miasto otwarte

Studia w Warszawie. Miasto otwarte na wszystkich

Studia to bardzo ważny okres w życiu, pełen twórczych poszukiwań, nowych znajomości, doskonałej zabawy i szalonych pomysłów. To także czas, kiedy powinieneś zacząć poważnie myśleć o swojej przyszłości, zdobywając pierwsze zawodowe szlify i poznając rynek pracy. Warszawa jest do tego doskonałym miejscem.

 

Szerokie perspektywy. To określenie, które z pewnością musisz wziąć pod uwagę, wybierając dla siebie miejsce do studiowania, pracy, życia. A jakie da ci ich najwięcej jak nie stolica – miasto akademickie, centrum biznesowe, polityczne, w którym dzieje się wszystko to, co ważne w kulturze, sztuce czy sporcie.

 

Studia Warszawa - uczelnie

Zacznijmy w takim razie od uczelni. W Warszawie funkcjonuje 15 publicznych szkół wyższych. Trafiają one w zróżnicowane potrzeby młodych ludzi i kształcą w wielu kierunkach – zarówno humanistycznych, ścisłych, artystycznych czy związanych z wojskowością. A są to:

 • Akademia Sztuki Wojennej,
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej,
 • Akademia Sztuk Pięknych,
 • Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza,
 • Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego,
 • Chrześcijańska Akademia Teologiczna,
 • Politechnika Warszawska,
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego,
 • Szkoła Główna Handlowa,
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej,
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
 • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina,
 • Uniwersytet Warszawski,
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny,
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego.

 

Zapewnią ci one nie tylko doskonałe warunki do studiowania, bogate zaplecze naukowe i dydaktyczne, wysoko wykwalifikowaną kadrę, ale i pomoc materialną czy możliwości rozwoju w licznych organizacjach studenckich i kołach naukowych. Warszawskie uczelnie bardzo blisko współpracują z otoczeniem biznesowym, mając świadomość tego, jak ważny jest rozwój zawodowy studenta jeszcze na etapie nauki.

 

Studia Warszawa - praca po studiach

A jeśli o biznesie mowa, to stolica daje ci bardzo duże możliwości w zakresie zdobywania doświadczenia czy znalezienia wymarzonej pracy. Liczba firm lokujących swoje siedziby w Warszawie oraz jej okolicach cały czas się powiększa, a są to zarówno duże, międzynarodowe koncerny i korporacje, jak i średnie, małe czy mikroprzedsiębiorstwa.

Wśród nich znajdują się m.in. tacy inwestorzy zagraniczni jak: Procter & Gamble Operations sp. z o.o., Mercedes-Benz Polska sp. z o.o., IKEA, Mc Donald's Polska, Grupa Vattenfall Poland, Grupa Saint-Gobain, AVON International, Coca-Cola czy Daewoo. Warszawa jest także siedzibą ponad 40 przedsiębiorstw z pierwszej setki największych polskich firm.

A do najbardziej perspektywicznych sektorów gospodarki w całym województwie mazowieckim zalicza się branże: IT, elektroniczną, motoryzacyjną, rolno-spożywcza, chemiczną, biotechnologiczną, związaną z odnawialnymi źródłami energii czy projektami innowacyjnymi. Zarobki w Warszawie należą do najlepszych, przeciętne wynagrodzenie jest tutaj wyższe o około 30% niż średnia krajowa, bezrobocie zaś znajduje się na stosunkowo niskim poziomie. W pierwszym kwartale zeszłego roku liczba osób nieposiadających pracy spadła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 12% a w maju wynosiła ona tylko 4% w porównaniu do średniej krajowej na poziomie 10,8%.

 

Studia Warszawa - stypendia

W Warszawie możesz rozwijać swoje pasje i umiejętności a wspierać cię w tym będą różne instytucje. Urząd miasta każdego roku przyznaje stypendia im. Jana Pawła II wybitnym studentom, którzy – pomimo trudnej sytuacji materialnej – mogą się poszczycić wyjątkowymi osiągnięciami.

Ubiegać się o nie mogą nie tylko osoby mieszkające w stolicy, ale i tylko się w niej uczące. Każdego roku wsparcie uzyskuje kilkaset studentów, a mowa tutaj o kwotach od 500 do 1500 zł (w zależności od zajętego na liście rankingowej miejsca), seminariach i spotkaniach mających na celu poszerzanie wiedzy, kształtowanie charakteru młodych ludzi czy udziale w specjalnej szkole liderów przygotowującej do pracy na rzecz przyszłych stypendystów.

Specjalne programy dla studentów mają w swojej ofercie również liczne firmy funkcjonujące w stolicy. Zazwyczaj związane są one z możliwością odbywania praktyk i staży, uczestniczeniem w szkoleniach, czasem też przedsiębiorstwa fundują specjalne stypendia dla najzdolniejszych żaków.

 

Studia Warszawa - mieszkańcy

Warszawa posiada także swoje wielokulturowe oblicze. To tutaj, szczególnie przed II wojną światową, ścierały się różne wpływy, m.in. żydowskie, ormiańskie, rosyjskie czy niemieckie. Wystarczy wspomnieć, że ludność żydowska stanowiła niegdyś około 30% wszystkich mieszkańców stolicy i było to jedno z największych skupisk przedstawicieli tej narodowości na świecie.

Do dziś w Warszawie zachowały się ślady jej bytności w postaci Teatru Żydowskiego, Synagogi Nożyków czy cmentarza na Woli, ale również wydarzeń w rodzaju Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. A jak współcześnie wygląda przenikanie się w Warszawie wpływów odmiennych kultur? Żyją w niej przedstawiciele różnych narodowości. Nikogo nie dziwią tutaj rozmowy prowadzone w obcych językach nie tylko przez licznych przecież turystów, ale i osoby, które na stałe zadomowiły się w stolicy. A są to m.in. Ukraińcy, Wietnamczycy, Chińczycy, Amerykanie, Turkowie czy obywatele Indii. Alternatywną, wielokulturową mapę stolicy możesz znaleźć na stronie www.kontynent-warszawa.pl/planwarszawy.

Warszawa to miasto nowoczesne, ale i pielęgnujące tradycję, otwarte na innowacje i tworzących je kreatywnych, młodych ludzi, jak również darzące szacunkiem doświadczenie. Stolica tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy, może się wręcz wydawać, że wszyscy tutaj gdzieś gonią. Jeśli jednak przyjrzeć się miastu nieco bliżej, to można odnaleźć w nim enklawy spokoju, które pozwolą ci się zrelaksować poprzez obcowanie z naturą czy delektowanie się inspirującymi wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi. Dlatego serdecznie zachęcamy cię do studiowania w stolicy, mieście w 100% europejskim, które da ci szansę rozwinąć skrzydła i z powodzeniem rozpocząć nowy etap w twoim życiu.

 

Paulina Czarnek

Komentarze (0)