Koszty utrzymania w Częstochowie

Koszty utrzymania w Częstochowie

studia w częstochowie koszty

Koszty utrzymania na studiach w Częstochowie

Częstochowa to jedno z najtańszych miast studenckich w Polsce. Koszty utrzymania, przy rozsądnym gospodarowaniu wydatkami, nie powinny przekroczyć 900 złotych.

Najłatwiej poznać wszystkie walory studenckiego życia decydując się na zamieszkanie w akademiku. Tam z pewnością nawiążesz wiele przyjaźni i zawsze znajdziesz kogoś, kto podzieli się z Tobą notatkami. Do tego to najtańsza opcja na zamieszkanie w Częstochowie. Za pokój w akademiku zapłacimy od 250 do 660 złotych, w zależności od tego z jak dużą liczbą osób zdecydujemy się go dzielić. Nieco droższym rozwiązaniem jest stancja. Tutaj koszt wynajęcia pokoju waha się w granicach od 290 do 450 złotych. Dla tych, którzy cenią sobie swoją prywatność i spokój, najlepszym rozwiązaniem będzie kawalerka. Niewielkie mieszkanie można wynająć już za 500 złotych miesięcznie.

Kolejnym wydatkiem, którego nie unikniemy jest wyżywienie. W Częstochowie zjemy obiad w barze mlecznym już za 10 złotych, więc na pewno nie będziemy chodzić głodni. Jeśli śniadania i kolacje będziemy robić sami, nie powinniśmy wydać więcej niż 500 złotych miesięcznie.

Najbardziej ekonomicznym wyborem, jeśli chodzi o poruszanie się po mieście, jest komunikacja miejska. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 1,50, a czasowy 1,70-5,00 złotych w zależności od czasu trwania naszej podróży. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup biletu miesięcznego, za który zapłacimy 45-55 złotych.

Oczywiście nie możemy zapomnieć, że nie samą nauką człowiek żyje! W Częstochowie rozrywek na pewno nam nie zabraknie. Miłośnicy imprez do białego rana, z pewnością odnajdą się w częstochowskich klubach muzycznych. Wstęp jest najczęściej bezpłatny, więc jedyne pieniądze które przeznaczymy na imprezę, to te wydane na barze. Na szczęście często pojawiają się promocje, więc nie obciąży to zbytnio naszej studenckiej kieszeni. Wielbiciele kina również znajdą coś dla siebie. Ceny biletów zaczynają się już od 10 złotych. Jeśli natomiast masz ochotę zobaczyć spektakl w częstochowskim teatrze, będziesz musiał przeznaczyć na to od 20 złotych wzwyż.

 

Karolina Stępień

 

w Częstochowie - zasady rekrutacji

Komentarze (0)