Koszty utrzymania w Olszytnie

Koszty utrzymania w Olszytnie

koszty utrzymania w olsztynie

Koszty utrzymania na studiach w Olsztynie

 

Koszty utrzymania się w Olsztynie są niewielkie w porównaniu z większymi miastami. Żeby skromnie przeżyć miesiąc wystarczy nam około 1000-1100 złotych.

Ile pieniędzy potrzebujemy, żeby móc zamieszkać w Olsztynie? Oczywiście wszystko zależy od tego na jakie lokum się zdecydujemy. Najtańszy będzie akademik. W zależności od jego standardu i tego z iloma osobami będziemy zamieszkiwać pokój, zapłacimy od 290 do 450 złotych. Jeśli do dyspozycji mamy większą sumę, możemy zdecydować się na wynajęcie pokoju na mieście. Zapłacimy za niego od 500 do 700 złotych. Dla osób ceniących sobie prywatność, idealnym wyborem będzie wynajem kawalerki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie nas to kosztowało więcej, bo od 700 do 1000 złotych. Kolejnym wydatkiem, którego nie unikniemy będzie ten związany z wyżywieniem. Za dwudaniowy obiad w bufecie studenckim zapłacimy 12 złotych, więc jeśli na śniadanie i kolację nie wydamy więcej niż 8 złotych, na miesiąc będziemy potrzebować 600.

W jaki sposób przemieszczać się po Olsztynie? Najbardziej ekonomicznym wyborem będzie komunikacja miejska. Za bilet czasowy zapłacimy od 1,80 do 6 złotych, w zależności od tego jak długo będzie trwała nasza podróż. Jeszcze taniej będzie, jeśli zainwestujemy w bilet miesięczny, którego koszt waha się w granicach od 38 do 55 złotych.

Jako że nie samą nauką student żyje, musimy liczyć się z tym, że część naszych pieniędzy przeznaczymy na rozrywkę. Gdzie możemy wybrać się ze znajomymi? Jeśli cenicie sobie aktywny wypoczynek, na pewno spodoba Wam się w parku linowym. Za wejście tam trzeba zapłacić około 20 złotych. Mniej ekstremalną, ale na pewno równie ciekawą atrakcją będą kręgle. Tego typu atrakcję znajdziesz w Olsztynie już od 30 złotych. Fani kina również mają możliwość wybrania czegoś dla siebie. Ceny biletów wahają się w granicach od 14 do 30 złotych. Żeby wybrać się do teatru, musimy liczyć się z wydatkiem 30-80, a do filharmonii 20-80 złotych. Miłośnicy szaleństw na parkiecie, koniecznie powinni wybrać się do olsztyńskiego klubu studenckiego - wstęp jest bezpłatny, a na barze czeka na nich wiele promocji. 

Dom studencki/mieszkanie

Miejsce w akademiku — od 290 zł do 450 zł

Wynajem kawalerki — od 700 zł do 1000 zł

Wynajem pokoju — od 500 zł do 700 zł


Komunikacja miejska (przy zniżkach dla studentów)

Bilet miesięczny — od 38 zł do 55 zł

Bilet semestralny — od 167 zł do 240 zł

Bilety czasowe — 1,80 (godzinny na zwykłe linie); 2,30 (godzinny na linie nocne, pospieszne i specjalne); 6,00 (24 godzinny)

Bilety jednoprzejazdowe — 1,50 (na zwykłe linie); 2,00 (na linie nocne, pospieszne i specjalne)


 

Rozrywka

Filharmonia — od 20 zł do 80 zł

Teatr — od 30 zł do 80 zł

Kino — od 14 zł do 30 zł 


 

 

 

Karolina Stępień

w Olsztynie - zasady rekrutacji

Komentarze (0)