Uniwersytet w Kielcach

Uniwersytet w Kielcach

uniwersytet w kielcach

Uniwersytet w Kielcach

W województwie świętokrzyskim jest to jedyne miasto akademickie. Co roku przyciąga ono około 50 tysięcy studentów, gdzie blisko połowa z nich decyduje się na podjęcie nauki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Uniwersytet to pięć niezależnych wydziałów działających w Kielcach (Matematyczno-Przyrodniczy, Humanistyczny, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, Pedagogiczny i Artystyczny oraz Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania). Pod szyldem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego działają również wydziały zamiejscowe: Filologiczno-Historyczny (Filia w Piotrkowie Trybunalskim) i Nauk Społecznych (Filia w Piotrkowie Trybunalskim). Oprócz wydziałów w ramach uniwersytetu istnieją również jednostki akademickie takie jak: Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego oraz Uniwersyteckie Centrum Wsparcia i Rehabilitacji.

Studia realizowane są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Podjęcie studiów pierwszego stopnia (licencjackich) daje możliwość ich kontynuowania na studiach magisterskich (drugiego stopnia), a na wybranych kierunkach również studiów trzeciego stopnia doktoranckich. Ponadto uczelnia uprawniona jest do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w czterech dziedzinach: dr hab. nauk fizycznych w zakresie fizyki; dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii; dr hab. w zakresie nauk o zdrowiu; dr hab. w zakresie biologia

Studenci UJK działają ponad 83 kołach naukowych. Ponadto od 1995 prowadzą Studenckie Studio Radiowe Decybel II, które działa przez cały tydzień w godzinach wieczornych. W marcu 2006 ukazał się z kolei pierwszy numer studenckiego magazynu „Presik”. Na uniwersytecie działa również Ośrodek Nauki i Kultury Studenckiej, którego zadaniem jest wspieranie aktywności naukowej studentów oraz animacja życia kulturalnego. Z ONiKS związany jest również Studencki Klub WSPAK, który stanowi miejsce obcowania z kulturą i rozwijania działań twórczych w wielu dziedzinach sztuki.

Jednak nie samą nauką żyje student. Co roku studenci uniwersytetu oddają krew w ramach ogólnopolskiej akcji „Wampiriada”. Ponadto kieleccy żacy podczas organizowanych akcji rejestrują się w banku dawców szpiku. Sport to również mocna strona kieleckiej uczelni. Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prowadzi kilka sekcji, m.in. piłki ręcznej oraz piłki siatkowej kobiet i mężczyzn. Szczypiorniści AZS UJK zajęli w sezonie 2014 drugie miejsce w Małopolskiej Lidze Seniorów. Siatkarze w sezonie 2014/2015 zwyciężyli w rozgrywkach III ligi.

Dzięki założonemu kilka lat temu, Klubowi Aktywnego Studenta, 50 najlepszych studentów ma możliwość zaprezentowania swojej sylwetki w albumie, który co roku wysyłany jest do wiodących pracodawców województwa świętokrzyskiego.

 

Rekrutacja na uniwersytet w Kielcach

Aby stać się studentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba założyć konto w serwisie rekrutacyjnym oraz prawidłowo wypełnić zamieszczone tam formularze. Kolejny krokiem jest uzupełnienie profilu kandydata o wyniki egzaminu dojrzałości. Na uniwersytecie funkcjonują kierunki o charakterze interdyscyplinarnym, co za tym idzie przedmiotami punktowanymi są wszystkie przedmioty maturalne. W zależności jednak czy wybierasz kierunek humanistyczny czy matematyczny, a może nawet biologiczny, przedmioty obowiązkowe będą się od siebie różnić. Mianownikiem wspólnym jest natomiast język polski oraz język obcy, które to brane są pod uwagę podczas rekrutacji na wszystkie studia.

 

Praca po studiach na uniwersytetcie w Kielcach

Jako absolwent, a także student, jednego z uniwersytetów w Kielcach możesz ubiegać się o pracę w firmie ROVESE S.A. Przedsiębiorstwo to jest jednym z wiodących przedsiębiorstw produkcyjnych na rynku europejskim z polskim kapitałem. Przedmiotem podstawowej działalności Grupy Rovese jest produkcja i dystrybucja wyrobów wykorzystywanych do wykańczania i wyposażenia łazienek (produktów ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych, kabin prysznicowych, wanien i brodzików akrylowych, mebli łazienkowych oraz innych artykułów około łazienkowych).

Kolejnym miejscem przyjaznym studentom jest GERDA, powszechnie znane z wysokiej jakości drzwi, zamki, kłódki, w tym te o zwiększonej odporności na włamanie, to efekt wprowadzenia innowacyjnych technologii i rozwiązań organizacyjnych. W ostatnich latach firma GERDA nawiązała współprace z największymi developerami w kraju. Dzięki czemu oferuje ona swoim pracownikom jeszcze więcej form i możliwości rozwoju. Stawianie na rozwój pracowników owocuje stałym wzrostem udziału w rynku inwestycyjnym, rosnącą sprzedażą i zadowoleniem kontrahentów z jakości oferowanych przez firmę produktów. 

 

Anna SobolewskaTEMATY POWIĄZANE

 

 

w Kielcach - zasady rekrutacji

Komentarze (0)