Uniwersytet w Olsztynie

Uniwersytet w Olsztynie

uniwersytet w olsztynie

Uniwersytet w Olsztynie

Województwo warmińsko - mazurskie, oprócz przecudnej urody jezior i zakamarków umożliwiających odpoczynek, młodym ludziom zapewnia wykształcenie wyższe na najwyższym poziomie. Wiedzę z różnorodnych dziedzin połączoną z doświadczeniem na światowym poziomie zapewnia Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie.

Uniwersytet składa się z 17 wydziałów, które kształcą humanistów (historyków, filologów, filozofów, artystów itp.), ale także ekonomistów, inżynierów, lekarzy, weterynarzy. Szeroki wybór oferty sprawia, że w jednej placówce kształci się ludzi o różnych podejściach badawczych, a studenci mają mniej kłopotów administracyjnych — wszystko znajduje się w jednym miejscu! Tym miejscem jest Kortowo, czyli miasto w mieście. Poza domami studenckimi i obiektami akademickimi (biblioteka uniwersytecka, biuro AZS) znajdują się tutaj banki, bary, księgarnie, przedszkole oraz stadnina koni. Cały ośrodek położony jest nad pięknym Jeziorem Kortowskim — w 2011 r. miesięcznik „National Geographic” przyznał Kortowu nagrodę w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.

UWM to 73 kierunki w tym 3 makrokierunki, czyli takie które dają możliwość połączenia dwóch lub więcej tradycyjnych dyscyplin naukowych lub technicznych. Takimi kierunkami są Bioinżynieria produkcji żywności, Zarządzanie i inżynieria produkcji oraz Gastronomia- sztuka kulinarna. Władze uczelni dbają o konkurencyjność kierunków studiów na rynku polskim oraz międzynarodowym. Dlatego też starają się tworzyć innowacyjne programy edukacji Przykładami takich specjalności są: Administracja i cyfryzacja, kierunek który dostarcza wiedzy z zakresu administracji publicznej (rządowej, samorządowej); stosowania prawa w instytucjach niepublicznych; samodzielnego podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej; świadomego korzystania z nowoczesnych technologii teleinformatycznych w pracy urzędu i w prowadzeniu działalności gospodarczej. Analiza i kreowanie trendów to wynik wspólnej inicjatywy trzech wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydziału Humanistycznego, Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Nauk Społecznych. Kierunek opiera się na czterech filarach: filozofii, ekonomii, informatologii i socjologii. Każdy z nich spełnia odmienne zadanie - daje inną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje. W programie kształcenia szczególny nacisk położono na zajęcia praktyczne: warsztaty, ćwiczenia, praktyki zawodowe, działania zespołowe (praca dyplomowa – obok tradycyjnej formy – może również być nowatorskim, zespołowym projektem, np. gotowej usługi, produktu, strategii czy innowacyjnym rozwiązaniem, ułatwiającym start zawodowy).

Publiczna uczelnia wyższa istniejąca na terenie Olsztyna od 1999 roku zrzesza w swoich murach ponad 25 tysięczną społeczność studencką, która kształci się na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich i podyplomowych.

Uczelnia umożliwia studiowanie na Uniwersytecie Technicznym w Offenburgu w Niemczech (jednocześnie ze studiami na UWM) i wyjazdy w ramach programu ERASMUS.

 

Rekrutacja na studia na uniwersytecie w Olszytnie

Rekrutacja na studia realizowane na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim zaczyna się w połowie maja, a niemal cały proces prowadzony jest za pomocą internetowego systemu. Aby rekrutacja była poprawnie przeprowadzona należy: wprowadzić wszystkie niezbędne dane oraz zapisać się na wybrane kierunki. Kolejnym etapem jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej oraz dostarczenie komisji rekrutacyjnej wszystkich niezbędnych dokumentów. Spis dokumentów znajduje się na stronie uniwersytetu. Wydziały prowadzone na Uniwersytecie mają charakter humanistyczny, przyrodniczy oraz matematyczny, dlatego też podczas rekrutacji na studia punktowane są wszystkie przedmioty maturalne, od historii i wiedzy o społeczeństwie, przez biologię i chemię, do przedmiotów ścisłych takich jak fizyka czy matematyka. Każdy z tych przedmiotów ma własną wagę rekrutacyjną, określaną indywidualnie podczas każdej z rekrutacji. Wspólnymi przedmiotami maturalnymi dla każdego z kierunków są język polski oraz język obcy.

 

Praca po studiach na uniwersytecie w Olszynie

Warmińsko - mazurski rynek pracy poszukuje specjalistów w każdej dziedzinie. Dzięki temu studenci i absolwencki każdego wydziału istniejącego w ramach UWM znajda zatrudnienie w interesującej go branży. Praca w ABB łączy wykorzystywanie nowoczesnych technologii do realizacji inspirujących projektów w międzynarodowym środowisku. Miejsce to jest doskonałą trampoliną do kariery zawodowej. Podczas pracy w ABB możesz stać się częścią załogi działającej w ramach działów: Inżynierii Produkcji, Kontroli Jakości, Zaopatrzenia i Zakupów, Planowania Produkcji, Stacji Prób, Projektowania, Realizacji i Doskonalenia Procesów, Gospodarki Magazynowej, Systemów Informatycznych. Firma oferuje również Program Praktyk Letnich. Praktyki są pełnopłatne, 3- miesięczne a studenci w ich trakcie pogłębiają wiedzę zdobytą na studiach. Kolejnym pracodawcą otwartym na współpracę ze studentami i absolwentami jest ENERGA, zajmująca się dystrybucją, wytwarzaniem i obrotem energii energetycznej i cieplnej. Firma jest przykładem połączenia innowacyjności z dbaniem o środowisko. Energa jest pierwszą grupą energetyczną w Polsce, która w całości przystąpiła do prestiżowej certyfikacji EMAS, potwierdzającej spełnienie najwyższych standardów ochrony środowiska. Jest to największa jak dotychczas rejestracja w EMAS w Polsce, obejmująca 10 spółek zatrudniających łącznie 5 tys. pracowników. Praktyki oraz staże to bardzo ważna część edukacji. Doświadczenie na nich zdobyte wykorzystywane jest podczas pracy. W Olsztynie i okolicach studenci i absolwenci zatrudnienie znajdą również w Raiffeisen-Leasing Polska S.A.. Firma jest liderem nowoczesnych rozwiązań w zakresie finansowania biznesu. Wśród pracowników promowana jest przedsiębiorczość, inicjatywa. Firma dba również o rozwój pracowników zapewniając im szereg szkoleń oraz stały dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. 

Anna SobolewskaTEMATY POWIĄZANE

 

Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie kierunki studiów

Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie rekrutacja

w Olsztynie - zasady rekrutacji

Komentarze (0)