Atrakcje turystyczne studenckiej Łodzi

Atrakcje turystyczne studenckiej Łodzi

studia w Łodzi - atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne studenckiej Łodzi

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej charakterystycznymi obiektami dla Łodzi są stare fabryki z czerwonej cegły, pałace i wille fabrykanckie. Te najczęściej oglądane przez turystów znajdują się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, na terenie dawnego imperium Izraela K. Poznańskiego oraz w obrębie Księżego Młyna. Oto kilka miejsc i szlaków, od których warto zacząć swoją przygodę z naszym miastem.

Ulica Piotrkowska

Nasz subiektywny przegląd najciekawszych miejsc w Łodzi zaczniemy od ul. Piotrkowskiej. Ta sławna ulica od samego początku stanowiła centralną oś, wokół której rozbudowywała się Łódź, a jej rozwój nadał obecny kształt centrum miasta. Można tu zobaczyć galerię pomników, m.in. Trzech Fabrykantów, Ławeczkę Tuwima, Kuferek Reymonta albo Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – 13 454 kostek z wygrawerowanymi nazwiskami. Zwiedzając „Pietrynę” koniecznie trzeba się przyjrzeć fasadom pięknych kamienic łączących motywy secesyjne, klasyczne czy modernistyczne. Po spacerze najlepiej zajrzeć do jednej z wielu restauracji, kawiarni, któregoś z pubów, a w sezonie wiosenno-letnim usiąść w ogródku, by w spokoju popatrzeć na miasto. Koniecznie trzeba zajrzeć na podwórko dawnej fabryki Ramischa – OFF Piotrkowska, skupiające muzyków, artystów, designerów, animatorów kultury, projektantów mody i innych twórców szeroko pojętej kultury offowej.

Manufaktura

To znane centrum kultury, rozrywki i handlu. Unikatowy na skalę europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela K. Poznańskiego. Na 20 ha znajduje się m.in. rynek z kolorowymi fontannami – miejsce, gdzie odbywają się festyny, koncerty i imprezy plenerowe, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, restauracje, ponad 300 sklepów, dyskoteki, kręgielnia, ściana wspinaczkowa i multikino.

Księży Młyn

Jest to rozległa dzielnica, która przetrwała niemal kompletnie z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX wieku Karol W. Scheibler, jeden z największych łódzkich fabrykantów, wybudował – na wzór angielskich osad przemysłowych – zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście. Na Księży Młyn składają się planowo rozmieszczone i jednolite architektonicznie budynki fabryczne, osiedle mieszkaniowe, rezydencje właścicieli, wille dyrektorskie z ogrodami, a także ulice i bocznice kolejowe, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia i klub fabryczny. Dziś to miejsce, gdzie realizowane są liczne inwestycje. Wśród nich warto wymienić prace związane z utworzeniem Instytutu Designu Akademii Sztuk Pięknych czy choćby udostępnianie przez Urząd Miasta Łodzi kolejnych lokali na potrzeby pracowni artystycznych. W planach jest dalsza rewitalizacja Księżego Młyna, która ma zmienić to miejsce w zieloną, przyjazną przestrzeń, podkreślając industrialne dziedzictwo Łodzi.

Nowe Centrum Łodzi

Fabryczne kominy nad miastem nie dymią od lat. Dziś Łódź buduje swój nowoczesny wizerunek. Przykładem może być największy projekt rewitalizacyjny w Europie, czyli budowa Nowego Centrum Łodzi (NCŁ).

NCŁ to spektakularny program przebudowy 100 hektarów w samym sercu Łodzi. Owocem tego ogromnego urbanistycznego wyzwania ma być dzielnica, która pomoże odzyskać blask łódzkiemu śródmieściu i określi charakter Łodzi na najbliższe lata – jako miasta przemysłów kreatywnych i kandydata do organizacji wystawy International Expo 2022 poświęconej rewitalizacji. Ten śmiały plan będzie urbanistycznym wehikułem czasu, w którym historia i nowoczesność przenikają się, tworząc jednolitą substancję miejską – ikonę na kulturalnej i inwestycyjnej mapie Europy.

Na Nowe Centrum Łodzi składać się będą trzy strefy. Pierwsza – z nowym, podziemnym dworcem Łódź Fabryczna połączonym z infrastrukturą komunikacyjną miasta. Nad dworcem stworzony będzie rynek, łączący NCŁ z ulicą Piotrkowską. Dominantami przestrzennymi staną się wyjątkowe obiekty: Brama Miasta, budynki zrewitalizowanej elektrociepłowni EC-1 oraz Centrum Kongresowe, które będą otoczone obiektami Specjalnej Strefy Kultury. W drugiej strefie będą realizowane przedsięwzięcia komercyjne, natomiast strefa trzecia stanowi obszar gęstej zabudowy historycznej z przełomu XIX i XX wieku, wymagający modernizacji.

Łódź filmowa

Aleja Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej, łódzka Szkoła Filmowa, która od blisko 70 lat kształci kolejne pokolenia największych twórców polskiego i światowego kina oraz jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii – to tylko kilka powodów, dla których warto poznać filmową stolicę Polski.

Od lat w naszym mieście odbywa się wiele festiwali filmowych. Postindustrialny krajobraz Łodzi i liczne pałace fabrykantów nie raz były inspiracją dla producentów filmowych, stając się plenerem dla blisko 200 filmów i seriali. Tu kręcono m.in. „Zakazane piosenki” (pierwszy polski film powojenny), „Kingsajz”, „Aleję gówniarzy”, „Ediego” czy popularny serial sensacyjny „Stawka większa niż życie”. W wielu filmach Łódź zagrała samą siebie – jak w „Ziemi obiecanej” czy serialu „Daleko od szosy”, ale na potrzeby filmu stawała się także Warszawą, Gdańskiem, Monachium, czy nawet Stambułem.

Miłośników animacji zachęcamy do odwiedzenia Studia Se-Ma-For, które dwukrotnie w swej historii otrzymało najwyższe wyróżnienie w świecie filmu – Oscara. W Łodzi powstawały bajki, które dzisiaj uznawane są za kultowe, np. „Miś Uszatek” czy „Przygody Misia Colargola”. Tajniki pracy nad nimi i wieloma innymi produkcjami można zgłębić na wystawie w Muzeum Bajki.

Reymontowska Łódź dawno już przeszła do historii. Dziś ziemia obiecana przemysłu włókienniczego staje się ziemią obiecaną przemysłów kreatywnych.

Łódź modowa

Jeszcze niedawno Łódź była postrzegana wyłącznie jako miasto fabryk i przemysłu włókienniczego. Teraz zmienia oblicze – rozkwita jako centrum mody, designu, przemysłów kreatywnych i nowoczesnych technologii.

Za tą metamorfozą stoją łodzianie z wiedzą, pasją i ideami, z unikatowymi pomysłami, gotowi na nowe wyzwania. To dzięki nim każdego roku w Łodzi odbywają się najważniejsze w kraju wydarzenia poświęcone modzie, takie jak: Złota Nitka czy Gala Dyplomowa Katedry Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Prezentują one młodych twórców i nowe trendy oraz stwarzają pole do dyskusji na temat współczesnej mody. Wydarzenia te dają także możliwość bezpośredniej konfrontacji indywidualnych dokonań artystycznych z konkretnym odbiorcą. Skupienie i integracja tak różnorodnych w odsłonach, ale spójnych w tematyce międzynarodowych modowych imprez w jednym mieście, czyni z Łodzi wyjątkowe miejsce zarówno na mapie kraju jak i świata. Miasto wspiera i patronuje imprezom promującym polską modę.

Bogata historia włókiennictwa stała się inspiracją do budowy Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych, tworzenia klastra branży tekstylno-odzieżowej czy zorganizowania Targów Technicznych Wyrobów Włókienniczych. Jest także natchnieniem dla designerów i artystów różnych branż. Pobudza wyobraźnię studentów i absolwentów łódzkich uczelni artystycznych oraz przyciąga znanych projektantów.

To właśnie w Łodzi znajdują się najważniejsze uczelnie kształcące projektantów i technologów ubioru – Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego z jedyną w Polsce Katedrą Ubioru, a także Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Moda to sfera, która od wielu lat jest wizytówką naszego miasta, a Łódź to przecież modny kierunek!

Więcej o atrakcjach turystycznych Łodzi znajdziesz na: www.turystyczna.lodz.pl

Komentarze (0)