Ile zarobisz w Lublinie

Ile zarobisz w Lublinie

praca i studia Lublin wynagrodzenia

Zarobki w Lublinie

Zarobki w Lublinie nie należą do najwyższych w kraju. Oddalenie od stolicy i położenie przy wschodniej granicy sprawiają, że przeciętny mieszkaniec Lublina zarabia mniej niż wynosi mediana zarobków w kraju. Pensje stopniowo wzrastają co roku, jednak wciąż wiele osób pracujących w województwie lubelskim zarabia mniej niż najniższa krajowa. Wg badań GUS średnia pensja w województwie wynosi 3668 złotych brutto, natomiast w Lublinie zarobki utrzymują się na poziomie 4300 złotych brutto.

Średnio zarobki wzrosły o prawie 4% w stosunku do poprzednich badań, jednak wiele zależy od pracodawcy, a przede wszystkim od branży i stanowiska. Z badań GUS wynika, że najlepiej zarabiają osoby zatrudnione w IT oraz komunikacji. W tym ostatnim sektorze znajdują się również wydawcy, pracownicy telekomunikacji, producenci filmów oraz - przede wszystkim - przedstawiciele branży informatycznej. Tutaj zarobki przekraczają 5829 zł brutto miesięcznie. W samym IT mediana wynagrodzeń w lubelskim wynosi 4500 złotych brutto na miesiąc. Dla porównania, w województwie mazowieckim ta kwota wynosi ponad dwa tysiące więcej. Zarobki w tym sektorze są bardzo różne, wystarczy spojrzeć na listę różnych zawodów: Specjalista ds. obsługi klienta - 1293 złotych, pracownik call center z językiem niemieckim - 3000 do 3500 złotych, przedstawiciel handlowy - 3300 złotych, programista Java - 6700 złotych, handlowiec - 10 000 złotych brutto miesięcznie.

Z kolei najmniej zarabiają osoby zatrudnione w hotelarstwie i gastronomii. Tutaj średnie zarobki wynosiły 2756 złotych brutto. Niewiele więcej zarabiają pracownicy administracji i ochroniarze, tutaj średnia kwota zarobków oscyluje w okolicy 2775 złotych brutto. Najmniej zarabiają osoby pracujące w sektorze usług komunalnych, prawniczych, serwisie technicznym, sporcie i rekreacji oraz turystyce. Tutaj przykładowe zawody i zarobki wyglądają tak: Aplikant adwokacki - 1200 złotych, magazynier - 2300 złotych, sekretarka w firmie z zagranicznym kapitałem - 2600 złotych, pracownik hotelu - 1500 złotych, pracownik gastronomii - 1566 złotych, asystent w administracji - 1600 złotych, tłumacz - 2503 złote, pracownik ochrony - 1375 złotych, prawnik - 2421 złotych na miesiąc.

Anna Szumacher

Komentarze (0)