Sport we Wrocławiu

Sport we Wrocławiu

Sport we Wrocławiu

Sport we Wrocławiu

Studenci we Wrocławiu mogą nie tylko bawić się przy dobrej muzyce i piwie. Mogą również być aktywni. I to przez cały rok! Miasto jest znane z terenów zielonych oraz rekreacyjnych a położenie nad Odrą sprzyja uprawianiu różnorodnych sportów i to bez ruszania się z miasta.

Coraz modniejszy staje się jogging i Wrocław także wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wysportowanego tłumu — w mieście powstało 10 oficjalnych ścieżek biegowych. Biec można w Parku Wschodnim, Parku Zachodnim, Grabiszyńskim. Ale oprócz popularnych rozwiązań można wybrać liczącą 5 km trasę w Śródmieściu albo kilometrówkę w Parku Szczytnickim.

Oficjalne trasy rozpisane zostały na stronie: http://www.wroclaw.pl/podkategoria.

Wrocław ma również sporo możliwości dla osób jeżdżących na rowerze. Od 2011 działa system wypożyczania rowerów Wrocławski Rower Miejski. Żeby móc korzystać trzeba tylko zarejestrować się w aplikacji Nextbike i dokonać wszystkich opłat (warto wiedzieć, że pierwsze 20 minut jest darmowe). System ten działa także w innych miastach Polski. Oznacza to, że przez te samą aplikację można wypożyczać rowery także ze stacji nieznajdujących się we Wrocławiu. Miasto może się także pochwalić się ogromną siecią ścieżek rowerowy: ponad 200 kilometrów, z czego większość biegnie przez tereny rekreacyjne. Jednak władze Wrocławia ciągle planują kolejne inwestycje związane z popularyzacją tego środka transportu, dlatego w najbliższych latach możemy się spodziewać większej ilości dobrze przemyślanych ścieżek dla cyklistów.

Bliskość rzeki Odry tworzy prawdziwy raj dla osób lubiących sporty wodne. W „polskiej Wenecji” jest dziewięć przystani, w których możesz wypożyczyć kajak, łódkę czy rower wodny. Wrocław to także dwanaście wysp, choć na pierwszy rzut oka nie jest to tak oczywiste. Niektóre zostały zagospodarowane jak tereny rekreacyjne i rozłożysz na nich koc, posiedzisz w ładnej okolicy (taka jest m. in. Wyspa Słodowa czy Bielarska), inne wprost przeciwnie: Wielka Wyspa to teren, na którym mieści się kilka osiedli a na Kępie Mieszczańskiej także tereny wojskowe.

Na terenie miasta działa także kilka kąpielisk miejskich. Najpopularniejsze Kąpielisko Glinianki na Fabrycznej, w którym można popływać, opalać się na plaży. Na jego terenie znajduje się boisko do piłki nożnej, siatkówki plażowej, ale także Wake Park, w którym wypożyczysz sprzęt do wakeboardingu i skimboardingu.
Największym kąpieliskiem jest „Morskie oko” — plaża to aż 10 ha. To bardzo dobrze wyposażony teren rekreacyjny ze ślizgawką, brodzikiem dla dzieci i plac zabaw. W związku z tym, że jest tam sporo dzieciaków nie jest to najbardziej odpowiednie miejsce na szalone imprezy. Lecz to nie zmienia faktu, ze „Morskie oko” jest najbardziej popularnym kąpieliskiem we Wrocławiu.

A kiedy nie sprzyja aura popływać można w kilkunastu krytych basenach miejskich. We Wrocławiu znajduję się największy Aquapark Wrocław, jeden z największych w Polsce obiektów tego typu. Wybierać można także spośród Zakładu Pływania AWF Wrocław przy Stadionie Olimpijskimpływalni Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Kamiennej, pływalni Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego — wszystkie te baseny to obiekty uczelniane, nastawione przyjaźnie do studenta.

Jak w większości wielkich miast, tak i we Wrocławiu można zagrać bardziej „tradycyjne” sporty: znajdziemy tutaj boiska do piłki nożnej, siatkowej, koszykówki (również na osiedlach akademickich). W mieście działają korty tenisowe (np. przy Stadionie Olimpijskim, a nauczyć się grać można w Centrum Treningowym SPARTAN). Korzystać można również z wielu siłowni, które oferują nie tylko podnoszenie ciężarów, ale także fitness czy coraz popularniejszy crossfit.

Fanów sportów ekstremalnych z pewnością zadowoli oferta ścianek wspinaczkowych, jedna z nich, Zerwa znajduje się w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Wspinać się na świeżym powietrzu można w parku linowym Wyspa Przygody Opatowicka (przy ulicy Braci Gierymskich).

Jeżeli jeździsz na deskorolce, hulajnodze, BMX-ie albo rolkach możesz spróbować swoich siła we wrocławskim skateparku. Należy jednak pamiętać, że korzystamy z niego na własną odpowiedzialność, a przed wejściem trzeba podpisać oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych.

W zimie też nie musisz się nudzić. We Wrocławiu działa kilka lodowisk, na których zwykle można wypożyczyć lub naostrzyć łyżwy. Większość z nich to nowoczesne, kryte obiekty.

W mieście, działa Dolnośląska Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego. Inicjatywa ta zrzesza kluby i sekcje sportowe poszczególnych szkół wyższych w mieście.  Z legitymacja w wielu miejscach przysługują studentom dogodne zniżki. Można także korzystać z organizowanych treningów w sekcjach uczelnianych i brać udział w zawodach. Jest to wspaniała okazja dla aktywnych studentów, bo nie tylko pozwala na uczestniczenie w treningach, ale także na zawiązanie nowych znajomości.

 

 

 

(Dominika Chachuła)

Komentarze (0)