Komunikacja w mieście - czyli jak poruszać się po Łodzi

Komunikacja w mieście - czyli jak poruszać się po Łodzi

studia łódź - komunikacja

Studenci łódzkich uczelni chętnie wybierają komunikację miejską

Skoro już wiesz, gdzie możesz w Łodzi mieszkać i robić zakupy, teraz podpowiemy jak skutecznie poruszać się po mieście. Z naszej strony proponujemy, jak najczęściej poruszać się po Łodzi pieszo lub na rowerze. Po pierwsze - są to rozwiązania ekologiczne, po drugie - zdrowe, a po trzecie - o wiele więcej rzeczy zauważa się dookoła siebie.

Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji ok. 146,5 km ścieżek i dróg rowerowych (stan na początek 2016 r.). Sytuacja ta poprawia się z roku na rok. Do 2020 r. Łódź ma posiadać ponad 250 km takich ścieżek. W mieście funkcjonuje także kilka wypożyczalni rowerów, a w ostatnim czasie został uruchomiony system roweru miejskiego. Łódzki Rower Publiczny to alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po naszym mieście. Jest dobrym uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Łodzi. Rowerzyści ŁRP mają do dyspozycji 100 stacji i 1000 rowerów.

Jeśli jednak zdecydujesz się na skorzystanie z transportu publicznego, pamiętaj, iż poruszanie się po Łodzi nie jest trudne. Do dyspozycji jest 15 linii tramwajowych i kilkadziesiąt linii autobusowych. Ponadto w godzinach 22:30 – 5:00 kursuje także siedem nocnych linii autobusowych. Co istotne, rozkład jazdy łódzkich środków transportu publicznego jest inny w dni powszednie i w weekendy. Osobom spoza Łodzi, polecamy korzystanie z map komunikacyjnych, które pomogą zorientować się, jakimi liniami tramwajowymi bądź autobusowymi można dotrzeć do celu. Są one dostępne w punktach sprzedaży MPK Łódź, a także na stronie łódzkiego przewoźnika. Zachęcamy również do odwiedzania stron poświęconych rozkładom jazdy - gdzie z wyprzedzeniem można się zapoznać z planowanymi zmianami tras, rozkładów jazdy, czy utrudnieniami w ruchu. Bilety na komunikację miejską można nabyć w kioskach i sklepach w pobliżu przystanków, a także w pojazdach komunikacji miejskiej. Co ważne, łódzkie bilety są biletami czasowymi, co oznacza, że po skasowaniu biletu możemy zmieniać środki komunikacji publicznej, aż do czasu wyczerpania limitu czasowego.

Jeśli zdecydujesz się poruszać po Łodzi samochodem, musisz wiedzieć, że, jak we wszystkich metropoliach, nie jest to łatwe, szczególnie w godzinach szczytu. Wjeżdżając do centrum, warto również pamiętać o strefie płatnego parkowania. Dzieli się ona na 5 sektorów, a opłaty postojowe obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00. Aktualne cenniki są dostępne na stronie www.lodz.spp24.pl.

Na terenie Łodzi działa również sporo firm taksówkarskich. Do najpopularniejszych korporacji należą: Taxi 6400-400, Taxi Dwa-Dwa, Taxi Nova oraz Taxi Plus.

Łódzka Kolej Aglomeracyjnej. Pociągi ŁKA łączą miasta regionu ze stolicą województwa, są także doskonałą alternatywą podróżowania dla mieszkańców Łodzi. Uruchomione zostały bowiem nowe połączenia w ramach tzw. kolei obwodowej: Łódź Kaliska- Łódź Widzew oraz Łódź Widzew- Zgierz. Pociągi ŁKA zatrzymują się na nowych stacjach budowanych w ramach komplementarnego projektu. Dzięki temu podróżujący po Łodzi zyskują czas i wygodnie przemieszczają się w wybrane miejsca.

Nie tylko poruszanie się po Łodzi, ale także komunikacja zewnętrzna jest istotna. Z Łodzi, za pośrednictwem kolei, z łatwością można dojechać do Warszawy, Koluszek, Torunia, Kutna, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, itp. Ok. 10 km od miasta znajduje się skrzyżowanie transeuropejskich autostrad A1 i A2.

Kluczową inwestycją, która usprawni podróże koleją, jest budowa dworca Łódź Fabryczna. To jedna z największych inwestycji kolejowych w Unii Europejskiej. Nowa stacja będzie najnowocześniejszym podziemnym dworcem w kraju, który połączy Łódź szybkimi pociągami z największymi miastami Polski i Europy. Wielopoziomowy dworzec ma być gotowy do grudnia 2016 roku, a ponad nim ma powstać m.in. nowy rynek z ulicami: Polską, Żydowską, Niemiecką i Rosyjską, nawiązującymi do czterech kultur Łodzi.

 

Miasto posiada także własne lotnisko. Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta na Lublinku jest położony zaledwie 6 km od centrum miasta.

Szczegóły oferowanych połączeń lotniczych można znaleźć na stronie: www.airport.lodz.pl

Komentarze (0)