Gdzie mieszkać podczas studiów we Wrocławiu

Gdzie mieszkać podczas studiów we Wrocławiu

Gdzie mieszkać podczas studiów we Wrocławiu

19.07.2021

Gdzie mieszkać podczas studiów we Wrocławiu

Jeżeli przyjeżdżasz studiować do Wrocławia i chciałbyś zamieszkać w tym mieście już zawczasu powinieneś pomartwić się o miejsce, w którym będziesz mieszkać.

Wiele osób na pierwszym roku mieszka w uczelnianych Domach Studenta. To dobra alternatywa dla nieznających jeszcze miasta, ale nie wszyscy mogą i chcą mieszkać w zbiorowisku studentów. Akademiki mają sporo plusów — nie pobiera się w nich dodatkowych opłat, często podłączenie do sieci również jest bezpłatne. Większość wrocławskich uczelni pozwala na składanie wniosków już w okresie wakacyjnym. Dlatego warto rozejrzeć się za miejscem najpóźniej na początku sierpnia. Warto przemyśleć miejsce, w którym planujesz mieszkać, ponieważ niektóre części miasta są lepiej lub gorzej skomunikowane z poszczególnymi uczelniami. 

 

 

Politechnika Wrocławska Akademiki

 

Studenci Politechniki Wrocławskiej są skupieni w jednym kampusie pomiędzy mostem Grunwaldzkim i rondem Reagana. Najwygodniej na osiedle Politechniki dojechać z placu Grunwaldzkiego, Śródmieścia (są to co prawda jedne z droższych dzielnic, ale także najlepiej skomunikowanych).  Mniej drogie jest osiedle Psie Pole (dotrzeć pod uczelnię można autobusami 141, 131 i pośpiesznym D) , często oferty wynajmu mieszkań są tutaj kierowane typowo do studentów. W pobliżu jest również Biskupin i Sępolno (jeżdżą tu tramwaje nr 2, 10, 17, 9 oraz autobusy 145, 146). Dobrze skomunikowane są też osiedla Gaj, Huby i okolice Magnolii.

Politechnika ma do dyspozycji także dziewięć akademików w pobliżu uczelni, blisko również Parku Szczytnickiego, ZOO i Odry — DSy mają więc dobre zaplecze rekreacyjne a na osiedlu akademickim zlokalizowane są punkty usługowe i gastronomiczne. Studenci maja do wyboru pokoje: jednoosobowe, dwuosobowe, trzyosobowe oraz małżeńskie.

Cena waha się od 390 zł do 690 zł.

 

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Akademiki

 

Wrocławscy studenci, którzy uczą się na tej uczelni również mają sporo szczęścia! Uniwersytet Przyrodniczy jest położony podobnie jak Politechnika Wrocławska przy rondzie Reagana — to prawdziwie studencka część miasta. Do uczelni bezpośredni dojazd będą miały osoby mieszkające na Biskupinie, Sępolnie, Śródmieściu, Hubach, Gaju, Szczepina czy Krzyków (autobusem pospiesznym D).

Uniwersytet Przyrodniczy dysponuje również sześcioma Domami Studenta:

 • „Arka” — ul. K. Olszewskiego 25
 • „Centaur” — pl. Grunwaldzki 65
 • „Labirynt” — ul. Sopocka 23
 • „Talizman” — pl. Grunwaldzki 63
 • „Zodiak” — ul. Grunwaldzka 106a
 • „Raj” — ul. Pautscha 5/7

Ceny pokoi różnią się w zależności o tego, czy mamy zamiar mieszkać w segmencie, poza segmentem albo w pokoju o powiększonym metrażu:

 • Pokój jednoosobowy — od 477 zł do 687zł
 • Pokój dwuosobowy — od 462 zł do 591 zł
 • Pokój trzyosobowy —od 456 zł do 462 zł

 

Uniwersytet Wrocławski Akademiki

 

Dla studentów Uniwersytetu wrocławskiego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wydziały są bardziej rozproszone po mieście niż było to w przypadku poprzednich uczelni. Gmach główny mieści się w ścisłym centrum miasta, Rektorat przy Placu Uniwersyteckim, w pobliżu jest także Zakład Medioznawstwa, Wydział Chemii, Wydział Biotechnologii, Instytut Informatyki. Dalej, bo na Sołtysowicach mieści się Wydział Nauk Społecznych (dojeżdża tam autobus pośpieszny A oraz kilka zwykłych linii a z ronda Reagana bezpośrednio jeździ linia 116).

W podobnej okolicy co gmach główny mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Sokolskiego i Akademia Sztuk Pięknych.

Uniwersytet Wrocławski ma w swoim kampusie cztery akademiki:

 • Dom Studencki „Kredka” ul. Grunwaldzka 69 
 • Dom Studencki „Ołówek” pl. Grunwaldzki 30
 • Dom Studencki „Parawanowiec” pl. Grunwaldzki 28
 • Dom Studencki „Słowianka” pl. Grunwaldzki 26
 • Dom Studencki „Dwudziestolatka” ul. Piastowska 1

Wszystkie Domy są podłączone do wewnętrznej sieci internetowej.
Ceny dla studentów Uniwersytetu:

 • Pokój jednoosobowy — od 1116 zł do 828 zł
 • Pokój dwuosobowy — od 522 zł do 642 zł

 

AWF we Wrocławiu Akademiki

 

Wydziały wrocławskiego AWF-u są nieco rozproszone, ale większość z nich mieści się na Sępolnie — cichym i zielonym osiedlu. Dojechać tu można tramwajem 17, 9, 33 oraz 10. Aby mieć dobry dojazd Akademii Wychowania Fizycznego można mieszkać oczywiście na Sępolnie, ale także na sąsiadującym z nim Biskupinem oraz ze Śródmieścia, okolic placu Grunwaldzkiego. Bezpośrednio dostaniesz się do uczelni również z Krzyków, Gaju, Parku południowego i ul. Ślężnej.

Dom Studenta Akademii Wychowania Fizycznego to dziesięciopiętrowy budynek, z dwiema monitowanymi windami, przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci mają do dyspozycji ciche pokoje do nauki, sale kinowe, kuchnie, węzły sanitarne i możliwość podłączenia komputera do sieci. Opłata za miejsce wynosi od 350 złotych.

 

AWL we Wrocławiu Akademiki

 

Studenci Szkoły Oficerskiej przez następne lata nauki będą dojeżdżać do kampusu uczelni na wrocławskich Sołtysowicach, niedaleko placu Kromera. Z tej uczelni dochodzi się w 5 minut do Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego — i podobnie jak do tego wydziału dobry dojazd zapewniony jest z bezpośrednio z ronda Reagana, oraz wielu innych części miasta.

Najwygodniej oraz najbliżej uczelni będzie dla osób, które mieszkają na Sołtysowicach albo Karłowicach. Ale i centrum miasta jest dobrze skomunikowane z tą częścią miasta.

Akademik tej uczelni znajduje się przy ul. Żelaznej. Pokoje wyposażone są w aneksy kuchenne, umywalki i toalety. Cały budynek jest połączony z siecią.

 

Wrocławski Uniwersytet Medyczny Akademiki

 

Studenci Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego mają wiele możliwości dojazdu. Główny gmach uczelni jest położony przy Wybrzeżu Pasteura (przed mostem Zwierzynieckim). Bezpośredni dojazd zapewniają tramwaje linii 2 i 10 oraz autobusy 145, 146 (dojeżdżające z Krzyków, Gaju i okolic Magnolii). W okolicy znajduje się również szpital kliniczny, Wydział Lekarski oraz dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu. Bezpośredni dojazd zapewniają autobusy 145 i 146 z Biskupina oraz 612, 113 z Krzyków.

W innym rejonie mieści się Wydział Farmacji (jest to ulica Borowska, na granicy osiedla Huby i Gaj). Natomiast Wydział Lekarsko-Stomatologiczny znajduje się przy ulicy Krakowskiej. Najlepszy dojazd do niego jest z okolic fabrycznej (szczególnie z ul. Grabiszyńskiej, ul. Lotniczej oraz Legnickiej). Niedaleko Wydziału jest plac Wróblewskiego, do którego dojeżdżają tramwaje 0 i 71.

Uniwersytet Medyczny oferuje swoim studentom miejsca w dwóch akademikach przy ul. Wojciecha z Brudzewa — Dom Studencki „Jubilatka” i „Bliźniak”. W akademikach zapewniony jest internet bezprzewodowy, automaty z napojami. Na osiedlu znajdziemy przychodnię lekarską.

Ceny dla studentów Uniwersytetu Medycznego:

 • Pokój jednoosobowy — od 600 zł do 700 zł
 • Pokój dwuosobowy — od 420 zł do 1000 zł
 • Pokój trzyosobowy — od 390 zł do 410 zł

 

 

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Akademiki

 

Budynki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu tworzy kampus w okolicach ulicy Ślężnej i Komandorskiej. Studenci mogą tutaj dojechać przede wszystkim z Sępolna (linie 9 i 15), Rynku, Śródmieścia. Niedaleko jeździ też autobus 125 do Oporowa i Brochowa (choć to dość długa podróż to mieszkania na tych osiedlach są tańsze). 

Inna możliwością jest spacer kilkanaście minut do ronda powstańców i pod Sky Tower skąd można dojechać właściwie wszędzie — jest to jeden z większych węzłów komunikacyjnych we Wrocławiu. Zatrzymuje się tu kilka tramwajów i dwa autobusy pośpieszne.

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego to dwa domy: „Przegubowiec” i „Ślężak” położone praktycznie przy ulicy Kamiennej. Ceny wahają się od 480 zł do 750 zł za pokój w „Przegubowcu” oraz od 420 zł do 750 zł za pokój w „Ślężaku”.

 

 

(Dominika Chachuła)

Komentarze (2)

Beata odpowiedz

Student Depot niestety już wszystko zajęte.

Jola odpowiedz

Na Robotniczej 96 jest nowy akademik Student Depot. Ma ładne pokoje jednoosobowe z łazienka i aneksem