Jak dojechać na uczelnię

Jak dojechać na uczelnię

Jak dojechać na uczelnię

Studia w Krakowie - jak dojechać na uczelnię?

Nieodłączną częścią studenckiego życia jest kursowanie pomiędzy uczelnią a domem (i, w wersji optymistycznej, biblioteką).  Dlatego ważne jest, by dowiedzieć się, jakimi środkami transportu warto poruszać się po mieście. W Krakowie działa, jak w prawie każdym większym mieście, dobrze zorganizowana komunikacja miejska, ale poruszać się można własnym samochodem, rowerem, skuterem. W tym artykule znajdziecie mnóstwo przydatnych wskazówek, które pomogą przyszłym krakowskim studentom poruszać się po mieście.

 

Komunikacja miejska

Najpopularniejszym środkiem transportu wśród studentów krakowskich uczelni jest niewątpliwie komunikacja miejska. A to nie jest prosta sprawa — w dużym mieście każdy na początku może się trochę pogubić. Kraków ma w zbiorowej komunikacji do dyspozycji tramwaje i autobusy. Nie brak linii nocnych, które rozwożą ludzi po praktycznie wszystkich częściach miasta.

Studenci mogą kupić bilety w cenach ulgowych lub specjalnie im dedykowany bilet semestralny: jest on ważny przez 140 dni na liniach dziennych i nocnych. Takie bilety rejestruje się na Krakowskiej Karcie Miejskiej (jest ona wydawana bezpłatnie w Punkcie Sprzedaży Biletów podczas zakupu pierwszego biletu okresowego).

 

Ceny biletów miejskich (z uwzględnieniem zniżek studenckich)

 • Bilet jednoprzejazdowy – 1,90 zł
 • Bilet 20-minutowy – 1,40 zł
 • Bilet 40-minutowy – 1,90 zł
 • Bilet 60-minutowy – 2,50 zł
 • Bilet 90-minutowy – 3 zł
 • Bilet 24-godzinny – 7,50 zł
 • Bilet 48-godzinny – 12 zł
 • Bilet 72-godzinny – 24 zł
 • Bilet miesięczny — 24 zł (na jedną linię); 33,50 zł (na dwie linie)
 • Bilet semestralny — 184 zł

Bilety można nabyć w kioskach, urzędach pocztowych, Automatach biletowych stacjonarnych KKM, Punktach Sprzedaży Biletów, Punktach Kontroli Ruchu MPK (na końcowych przystankach). Można również skorzystać z automatów biletowych zamontowanych w autobusach i tramwajach, ale należy pamiętać o tym, że płacić w nich można wyłącznie w bilonie. W pojazdach można również kupić bilet u kierowcy, jednak wyłącznie godzinne (ulgowe i normalne).

 

Samochód

Dla zmotoryzowanych mamy niezbyt dobrą wiadomość: nawet informatory turystyczne zalecają zostawienie swojego samochodu pod hotelem. Odnosi się to oczywiście do zwiedzania miasta, jednak co zrobić, kiedy mamy do dyspozycji własny samochód i mieszkamy w Krakowie?

Najlepiej zorientować się, gdzie na drogach powstał już korek i postarać się uniknąć tego miejsca. Warto przejrzeć rano strony komunikacji miejskiej, które informują o wypadkach drogowych i zatorach w ruchu. Kraków przoduje w rankingach na najwolniejsze miasto w Polsce, więc warto wziąć to pod uwagę i dobrze przemyśleć dojazd.

W mieście, szczególnie w centrum, kłopotliwe bywa parkowanie. Kraków jest podzielony na kilka stref, w których obowiązują rożne zasady dotyczące opłat za parkowanie, a także inne rozporządzenia w kwestii poruszania się pieszych i samochodów:

Strefa A — obejmuje Rynek Główny, ulice: Szewską, Sławkowską, Floriańską, Kanoniczą, Senacką oraz fragmenty ulic: Siennej (Mały Rynek – Rynek Główny), Grodzkiej (Rynek Główny – ul. Poselska), Pijarskiej (ul. Szpitalna – ul. Floriańska). Dozwolony jest tu wyłącznie ruch pieszy i rowerowy.

Strefa B — niektóre ulice w obrębie Plant, a także odcinki ulicy Długiej, Basztowej, Karmelickiej. Ruch pojazdów jest w tej strefie ograniczony, dozwolona prędkość wynosi 20 km/h. Parkowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach. Na obszarze strefy B obowiązuje całkowite pierwszeństwo pieszych.

Strefa C — kilkadziesiąt ulic wokół Plant (głownie w pasie od centrum do Alei Trzech Wieszczów). Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00 obowiązują karty parkingowe (do kupienia w kioskach, urzędach pocztowych, Urzędzie Miasta Krakowa lub u parkingowych).

Opłaty za parkowanie

 • Za pierwszą godzinę: 3,00 zł
 • Za drugą godzinę: 3,50 zł
 • Za trzecią godzinę: 4,10 zł
 • Za czwartą godzinę i kolejne: 3,00 zł

Minimalna opłata wynosi 1 zł i uprawnia do parkowania przez 20 min. Warto przeliczyć pieniądze, bo automaty nie wydają reszty (nadwyżka jest doliczana do dodatkowego czasu parkowania).

Dla kieszeni mieszkańców Krakowa i tych, którzy muszą codziennie zostawiać samochód w strefie płatnego parkowania ulgą może być wykupienie abonamentu postojowego. Miesięczny koszt to ponad 200 zł, dla mieszkańca danej strefy parkowania suma zmniejsza się do 10 zł.
By wykupić abonament można udać się do Biura Strefy Płatnego Parkowania, zakupić przez internet albo zapłacić stosowną kwotę w parkomacie.

 

Taksówki

Studenci w Krakowie, którzy wybiorą ten środek transportu musza pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, najlepiej wybierać taksówki, które należą do krakowskich korporacji. Można je poznać po podświetlanym napisie „TAXI” na dachu samochodu, hologramie na przedniej szybie (hologram zawiera numer boczny pojazdu i licencji) oraz logo korporacji na drzwiach.  Wyłącznie tak oznakowane pojazdy mogą przewozić ludzi na terenie Krakowa. Wsiadanie do nich jest o tyle bezpieczniejsze dla klientów, że w razie jakichkolwiek sporów łatwiej jest namierzyć korporację niż osobę prywatną.

Taksówkarze zobowiązani są do umieszczenia cennika na drzwiach tylnej szybu samochodu. Informacja o opłatach powinna być także umieszczona wewnątrz pojazdu. Co ważne, w Krakowie obowiązują uchwalone przez Radę Miejską ceny maksymalne, których nieprzestrzeganie grozi karą.

Ceny maksymalne przewozu osób

 • Opłata początkowa za wynajęcie taksówki i przejazd pierwszego odcinka — 7,00 zł
 • Taryfa 1 (opłata za przejazd 1 km w dni powszednie w godz. 6:00 - 22:00) – I strefa — 2,80 zł
 • Taryfa 2 (opłata za przejazd 1 km w godz. 22:00 - 6:00 oraz w niedziele i święta) – I strefa — 4,20 zł
 • Taryfa 3 (opłata za przejazd 1 km w dni powszednie w godz. 6:00 - 22:00) – II strefa — 5,60 zł
 • Taryfa 4 (opłata za przejazd 1 km w godz. 22:00 - 6:00 oraz w niedziele i święta) – II strefa — 8,40 zł
 • Opłata za jedną godzinę postoju dla wszystkich taryf — 38,00 zł

 

Rower

W ciepły i bezdeszczowy dzień można wybrać się na rower. Z pewnością ułatwi to poruszanie się pomiędzy własnym mieszkaniem a uczelnią i unikanie korków, szczególnie jeżeli nie mamy do tych miejsc zbyt daleko. A poruszanie się rowerem po Krakowie jest niezwykle ułatwione! W mieście wytyczonych jest wiele ścieżek rowerowych, a na dwóch kółkach możesz jeździć w strefach miasta, na przykład na Starym Rynku, które nie są dostępne dla kierowców.

W Krakowie działa także bezobsługowa wypożyczalnia rowerów — KMK Bike. Aby z niej korzystać należy się zarejestrować w serwisie internetowym, zweryfikować konto i wpłacić początkowa opłatę za korzystanie z wypożyczalni (20 złotych).
Po tych czynnościach możesz korzystać z miejskich punktów KMK Bike, przy wypożyczaniu roweru podaje się PIN i numer telefonu (do weryfikacji), wykonać żądane czynności i wziąć rower. Przy zwrocie pojazdu trzeba wstawić go do elektrozamka.

A co jeżeli nie ma wolnego stojaka? Wtedy należy przypiąć linką z zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka, innego roweru, przetasować cyfry, a następnie wcisnąć przycisk „Zwrot" i postępować zgodne ze wskazówkami na wyświetlaczu terminala. Można również zadzwonić do Biura Obsługi Klienta.

Cennik KMK Bike:

 • Wypożyczenie roweru od 0 do 20 minut — 0 zł
 • Wypożyczenie roweru od 21 do 60 minut — 2 zł
 • Wypożyczenie roweru na drugą lub trzecią godzinę — 3 zł/godz.
 • Wypożyczenie roweru na czwartą i każda kolejna godzinę — 4 zł/godz.
 • Maksymalny czas wypożyczenia to 12 godzin.

 

 

 

 

(DCH)

Komentarze (0)