Jak spędzać czas poza uczelnią?

Jak spędzać czas poza uczelnią?

uczelnie w łodzi

Jak spędzać czas poza uczelnią podczas studiów w Łodzi?

Łódź kusi także bogatą ofertą kulturalną. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się łódzkie muzea. Eklektyczny pałac Izraela K. Poznańskiego, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi, to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują reprezentacyjne wnętrza (m.in. sala balowa i jadalnia), a także stała wystawa „Panteon Wielkich Łodzian”, która w ciekawy sposób przybliża sylwetki znanych osób związanych z miastem: Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Aleksandra Tansmana oraz Artura Rubinsteina.

Jednym z najbardziej nietypowych muzeów w Łodzi jest Muzeum Kanału „Dętka”. Ukryte pod pl. Wolności stanowi fragment podziemnej sieci kanalizacyjnej zaprojektowanej na początku XX wieku przez angielskiego inżyniera Williama Lindleya.

ms2 – Oddział Muzeum Sztuki, szczyci się jedną z najbogatszych w Europie, kolekcją sztuki współczesnej. Sercem zbiorów jest międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Stanowi ona fenomen na skalę światową – została bowiem zainicjowana przez samych artystów i stworzona dzięki ich darom.

Muzeum Kinematografii gromadzi eksponaty związane z historią polskiej kinematografii. W ekspozycji stałej prezentowane są rzadkie urządzenia techniki filmowej. Wystawy czasowe poświęcane są historii filmu, współczesnym polskim superprodukcjom, jak również polskiej fotografii i sztuce mediów.

O tradycjach włókienniczej Łodzi przypomina Centralne Muzeum Włókiennictwa. W kompleksie klasycystycznych budynków, w którym znajdowała się pierwsza w Łodzi mechaniczna przędzalnia, można oglądać narzędzia, maszyny włókiennicze, tkaniny historyczne i współczesne oraz ubiory. Muzeum jest organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny Artystycznej. Przy muzeum znajduje się również Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej prezentujący przykłady zabudowy miasta z początku XIX w.

Wykaz wszystkich muzeów znajdziesz na: www.uml.lodz.pl/kultura/muzea

 

Teatry

W Łodzi w wielu miejscach można obcować ze sztuką teatralną. W mieście działa kilkanaście teatrów, oferujących bogaty i niezwykle różnorodny repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Teatr Wielki to drugi pod względem wielkości gmach operowy w kraju i jeden z największych w Europie (ponad 1300 miejsc na widowni). Od 1968 roku Teatr Wielki jest organizatorem międzynarodowego festiwalu - Łódzkie Spotkania Baletowe. Odbywające się co dwa lata spotkania, zgodnie ze swoim artystycznym założeniem, są miejscem konfrontacji aktualnych trendów w światowej sztuce baletowej i najważniejszych osiągnięć we współczesnej choreografii.

Z kolei Teatr Muzyczny jest najstarszą sceną muzyczną w Łodzi. W 2015 roku świętował 70-lecie działalności. Na repertuar Teatru Muzycznego zawsze składały się wielkie dzieła klasyki operetkowej, komedie muzyczne, a także klasyczne musicale.

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi – to najstarszy łódzki teatr, kontynuator tradycji pierwszej stałej sceny w mieście uruchomionej w 1888 z inicjatywy Ł. Kościeleckiego przy ul. Piotrkowskiej. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, już od ponad 65 lat na dwóch scenach wystawia sztuki, w których każdy znajdzie coś dla siebie: od spektakli dla dzieci, przez komedie, po klasykę. Ciekawy repertuar znajdziesz również w Teatrze Powszechnym, który od 1994 roku jest organizatorem Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (do 2003 r. Festiwal Sztuk Przyjemnych) - jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.

Wykaz wszystkich teatrów znajdziesz na: www.uml.lodz.pl/kultura/teatry

 

Kina, domy i instytucje kultury

Na seans filmowy warto zajrzeć do multipleksów w centrum miasta lub też jednego z kin studyjnych. W Łodzi działa też kilkanaście domów kultury, które aktywizują łodzian w zakresie kultury i sztuki.

Wszyscy zainteresowani wielokulturowym dziedzictwem Łodzi powinni zapoznać się z ofertą Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. To instytucja powstała w 2010 roku, której celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na rozwój miasta.

Jedną z najnowszych instytucji kultury działających w Łodzi jest Fabryka Sztuki. To miejska instytucja usytuowana na terenie XIX-wiecznych fabryk na Księżym Młynie. Działania Fabryki Sztuki koncentrują się wokół edukacji kulturalnej i artystycznej, teatru, sztuk wizualnych oraz muzyki. Fabryka realizuje cykliczne, autorskie projekty edukacyjne i artystyczne. Organizuje wykłady i spotkania z artystami oraz czołowymi ekspertami w dziedzinie kultury i sztuki, seminaria, warsztaty, spektakle, koncerty, wystawy i projekcje.

 

Restauracje

Kulinarna mapa Łodzi pełna jest smacznych niespodzianek. Aż trudno w to uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu dominowały w mieście bary mleczne i jadłodajnie. Dziś łódzkie restauracje oferują dania kuchni z całego świata, a ich siedziby są ulokowane na terenie całego miasta, także w dworkach, fabrykanckich pałacach, włókienniczych halach, tkalniach, magazynach, mieszczańskich kamienicach i domach robotniczych. Moglibyśmy długo wymieniać doskonałe lokale, które urzekają daniami kuchni polskiej, europejskiej, a nawet azjatyckiej czy północnoamerykańskiej. Może do gustu przypadną Ci dania z typowo łódzkim rodowodem. Wywodzą się one z kultury robotniczej, która łączyła smaki kuchni niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej. Prażoki, zalewajka, knedle z kapustą, szare kluski, kapusta z grochem czy piernik z marchwi to tylko kilka przykładów dań, które zaspokajały potrzeby ciężko pracujących robotników.

 

Kluby

Studia to nie tylko czas nauki i zdobywania cennych doświadczeń zawodowych, ale także ciekawy okres w życiu każdego młodego człowieka. To czas zabawy, korzystania z bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej, zawierania nowych znajomości.

Dla wielu nasze miasto jest klubową stolicą Polski. Łódzkie życie klubowe obrosło legendą - było miejscem narodzin gwiazd polskiej muzycznej sceny alternatywnej, m.in. zespołów Cool Kids of Death, Coma, Psychocukier.

Na miłośników „nocnego życia" czeka, ze swoimi klubami i pubami, ulica Piotrkowska, gdzie można posłuchać różnorodnej muzyki i bawić się przy dyskotekowych rytmach. Nie można również zapomnieć o klubach typowo studenckich, zlokalizowanych na osiedlu studenckim Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego (Lumumbowo). Futurysta, Medyk, Synapsa, Underground to miejsca, w których bez wątpienia będziesz się dobrze bawić. 

 

Komentarze (0)