Gospodarka w Bielsku - Białej

Gospodarka w Bielsku - Białej

18.06.2021

Praca po studiach czyli gospodarka w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to miasto położone w południowej Polsce, na terenie województwa śląskiego. Bielsko-Biała od lat zwana jest „miastem stu przemysłów” oraz „śląskim Manchesterem”, jednak jak obecnie wygląda kwestia gospodarcza tego regionu? Według magazynu Forbes Bielsko-Biała to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla rozwoju biznesu, jeśli chodzi o miasta do trzystu tysięcy mieszkańców, a bezrobocie w mieście rzadko wykracza ponad 4,5%. A co rozwija się najbardziej? To przede wszystkim sektor prywatny, skupiony w rękach osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Głównie rozwijają się branże związane z handlem hurtowym i detalicznym, naprawą samochodów i motocykli, a także obsługą nieruchomości, w tym wynajmem i usługami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. W regionie znajdują się także większe firmy i zakłady, zatrudniające nie tylko lokalnych mieszkańców. Są to m. in. Zakłady Eatona (w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na obszarze Wapienicy) czy Zakłady Tłuszczowe Bielmar.

Bielsko-Biała jest również głównym ośrodkiem tworzącym Bielski Okręg Przemysłowy. Na jego terenie rozwija się przemysł maszynowy i samochodowy, jak również włókienniczy, metalurgiczny i spożywczy. Dodatkowo, zakłady przemysłowe położone są w Komorowicach, w Wapienicy, nad rzeką Białą i w okolicach ulic Piekarskiej i Komorowickiej. Tutaj prym wiodą takie firmy jak Fiat Auto Poland, Eaton Automotive Systems, Adler Polska, Magneti Marelli, Techmex, Fiat-GM Powertrain Polska, Finnveden Polska, Cooper-Standard Automotive Polska, Hutchinson Poland, Philips Lighting Polska, Teksid, Klingspor, Bulten, Aqua S.A., Adolf Ahlers AG, Avio Polska, EnerSYS, GE Power Controls czy Electropoli-Galwanotechnika.

Prężnie rozwijają się również obszary związane z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Beskidzkim Inkubatorem Technologicznym - z biurami na około trzydzieści firm i centrum naukowo-konferencyjnym - oraz Bielskim Parkiem Przemysłowym i Usługowym. Ten ostatni zajmuje powierzchnię ponad pięciu hektarów, a inwestorami na jego terenie zostali chociażby Hutchinson Poland, Multiform Dariusz Krywult z branży motoryzacyjnej i budowlanej oraz TI Poland, również z branży motoryzacyjnej.

Bielsko-Biała może się również poszczycić stabilnym rozwojem sektora usług finansowych; na terenie miasta znajduje się sześćdziesiąt oddziałów banków, około czterdzieści firm ubezpieczeniowych raz kilka domów maklerskich i inwestycyjnych.

 

Komentarze (0)