Ile zarobisz w Częstochowie

Ile zarobisz w Częstochowie

Zarobki w Częstochowie

Częstochowa nie należy do podium miast, gdzie jest największa mediana zarobków. Przeciętnie zarabia się tu nieco więcej niż 3 tysiące złotych brutto na miesiąc, co sprawia, że jest to około 88% całkowitego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Więcej zarabia się chociażby w Katowicach (mediana 4 200 złotych brutto na miesiąc), w Tychach (mediana 4050 zł brutto), Gliwicach (mediana 4 000 złotych brutto), Bielsko Białej (3 800 złotych brutto) czy Dąbrowie Górniczej (3 770 złotych brutto na miesiąc). Przed Częstochową znajdują się także Rybnik, Zabrze czy Jaworzno. Częstochowa praktycznie zamyka stawkę, jeśli chodzi o najniższe zarobki.

Tak zróżnicowane stawki związane są z tym, iż województwo śląskie jest bardzo zurbanizowane, ale też bardzo uprzemysłowione i rozłożenie przemysłu bezpośrednio wpływa na zarobki w konkretnych miastach. Mediana zarobków w przemyśle ciężkim wynosi ponad 4 tysiące złotych brutto na miesiąc. Równie wysokie, a czasami nawet wyższe zarobki można osiągnąć w branży IT (mediana to ponad 5 tysięcy złotych brutto na miesiąc), ciepłownictwie (mediana 4 200 złotych brutto), energetyce oraz w bankowości (zarobki podobne jak w ciepłownictwie i energetyce).

Z drugiej strony, najniżej opłacone stanowiska związane są z usługami dla ludności, gdzie mediana wynosi 2 700 złotych brutto na miesiąc. Niewiele więcej zarabia się w kulturze i sztuce, sektorze publicznym czy w nauce i szkolnictwie (gdzie mediana wynosi 3 000 złotych brutto).

Statystycznie więcej zarabia się w wielkich i dużych przedsiębiorstwach. W mikroprzedsiębiorstwach zarobki są o ponad 30% mniejsze. W zależności od wielkości firmy mediana waha się od 2 600 złotych brutto aż do 4 000 złotych brutto.


 

w Częstochowie - zasady rekrutacji

Komentarze (2)

M. odpowiedz

Kiedy dane zostały opublikowane.

M. odpowiedz

Kiedy dane zostały opublikowane.