Studia w Koszalinie. Jaka praca po studiach

Studia w Koszalinie. Jaka praca po studiach

18.06.2021

Studia w Koszalinie. Jaka praca po studiach

Koszalin to jedno z większych centrów gospodarczych na terenie Pomorza. Na jego terenie ustanowiona została podstrefa Koszalin – Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Obejmuje ona w sumie kilkadziesiąt kompleksów, o łącznej powierzchni ponad stu hektarów. SSSE założona została w przemysłowej części miasta, wzdłuż jego południowej granicy. Prężny rozwój Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wiąże się m. in. z możliwością częściowego zwolnienia z podatku CIT albo części dwuletnich kosztów pracy, jak również ze zwolnieniem od podatku od nieruchomości gruntów oraz budynków położonych w podstrefie.

Koszalin jest również średniej wielkości ośrodkiem przemysłowym. Głównie rozwijają się tutaj przemysł spożywczy (zakłady przetwórstwa rybnego, rynek mięsny i cukierniczy oraz zbożowo-młynarski), przemysł elektromaszynowy (w tym produkcja urządzeń próżniowych, szyb samochodowych i dźwigów budowlanych), przemysł drzewny, przemysł tworzyw sztucznych oraz produkcja sprzętu medycznego. Prężnie rozwija się także działalność wydawnicza oraz transportowa. Na rozwój miasta wpływa także dostęp do zasobów naturalnych, takich jak złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, solanek, kredy jeziornej oraz borowiny.

W przypadku podmiotów gospodarczych rozwija się przede wszystkim handel, a także obsługa finansowa, rynek napraw, obsługa nieruchomości, przemysł i budownictwo. Na terenie Koszalina działa także Koszaliński Browar produkujący lokalne piwo Brok.

Stopa bezrobocia na terenie Koszalina wynosi około 10%, w zależności od roku czy nawet pory roku.

 

Komentarze (0)