Życie poza uczelnią w Białymstoku

Życie poza uczelnią w Białymstoku

18.06.2021

Co robić w Białymstoku, czyli życie poza uczelnią

Białystok to nie tylko administracyjna stolica województwa podlaskiego, ale także kulturalna północno- wschodniej Polski. Duże miasto daje wiele możliwości rozwoju, a przy tym wiele różnych form spędzania wolnego czasu. Oprócz zwiedzania miasta i spacerowaniem jego ulicami, możecie zajrzeć do klubokawiarni, modnej knajpy, by potem odkrywać kolejną przestrzeń miasta.

Muzea w Białymstoku

Najważniejszym muzeum w mieście i w ogóle w całym województwie podlaskim jest Muzeum Podlaskie, usytuowane na Rynku Kościuszki, reprezentacyjnej promenadzie miasta. Muzeum posiada swoje oddziały rozmieszczone w różnych punktach Białegostoku, a tymi oddziałami są: Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Białostockie Muzeum Wsi. Ponadto, działają także Muzeum Wojska, oraz Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku.

Teatry i inne instytucje kultury

Życie kulturalne w Białymstoku biegnie swoim torem. Tutaj mieści się jedna z najlepszych galerii sztuki współczesnej – Galeria Arsenał. Drugą miejską galerią jest Galeria im. Sleńdzińskich, posiadająca największy w Polsce zbiór dzieł sztuki i pamiątek archiwalnych polskiego rodu artystów z Wilna.

Dzięki Białostockiemu Teatrowi Lalek oraz Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej w Akademii Teatralnej, Białystok uzyskał miano polskiego centrum sztuki lalkarskiej. Istnieje także Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki oraz kilka teatrów prywatnych.

Do grona innych instytucji kultury należą, między innymi: Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Utworzone przy ulicy Warszawskiej 19, centrum proponuje zwiedzającym wystawę stałą „Białystok młodego Zamenhofa” oraz liczne wystawy czasowe, koncerty, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne.

W mieście odbywa się także wiele imprezy i wydarzeń godnych uwagi. Warto wymienić Podlaski Festiwal Krótkich Filmów Niezależnych ŻubrOFFka, Jesień z Bluesem, Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Kluby i miejsca imprez

Jeśli chcecie posłuchać muzyki na żywo, to warto odwiedzić Zmianę klimatu. To tutaj odbywają się liczne koncerty. Drugim, bardzo ważnym adresem jest klub Gwint- największy i jeden z najstarszych w mieście. Tutaj także odnajdziecie muzykę na żywo, ale także imprezy tematyczne, czy konkursy karaoke.

A gdzie zjeść?

Tradycyjne smaki Podlasia to największe i najsmaczniejsze atrakcje Białegostoku. Kuchnia podlaska to mieszanka smaków polskich kresów, kuchni białoruskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, tatarskiej i żydowskiej. Wielokulturowa tradycja Białegostoku przetrwała w regionalnych potrawach. Gdzie możemy ich spróbować? Na przykład w Barze Astoria już za 10 zł można się nieźle najeść. 

Komentarze (0)