Co warto zwiedzić w Białymstoku?

Co warto zwiedzić w Białymstoku?

18.06.2021

Studia w Białymstoku. Co warto zwiedzić w Białymstoku?

Białystok to stolica Podlasia, a przy tym największe miasto Polski północno- wschodniej. Bliskie sąsiedztwo Białorusi, Litwy i Rosji sprawiło, że od wieków wspólnie żyli tu przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. To właśnie ukształtowało unikatowy charakter miasta przesiąknięty wielokulturowością.

Najcenniejszą budowlą w mieście jest pałac Branickich, wraz z otaczającym go zabytkowym ogrodem. To jedno z najwspanialszych barokowych założeń architektonicznych w naszym kraju, nawiązujące do francuskich pałaców królewskich. Kolejnymi ciekawymi punktami na mapie Białegostoku są Ratusz zdobiący Rynek i Archikatedra, oraz inne budowle sakralne. Spacerując ulicami miasta na pewno uda nam się zobaczyć Dwór Weltera, Pałac Hasbacha, Synagogę Piaskower, Pałac Krusensternów, wieżę ciśnień, Pałac Nowika, Kamienicę Makowskich, czy też Fabrykę Towarzystwa Białostockiej Manufaktury.

Około 250 białostockich obiektów zostało wpisanych do rejestru zabytków. Nieopodal miasta leżą urokliwe miejscowości, będące spuścizną różnorakich kultur. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się wiele unikatowych w skali europejskiej zespołów przyrodniczych i zabytkowych. Należą do nich, przede wszystkim, Białowieski Park Narodowy – ostoja żubrów w Europie, umieszczony na Liście Dziedzictwa Światowego i uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, Biebrzański Park Narodowy- największy w Europie Środkowej kompleks torfowisk niskich i największy w Polsce park narodowy, Narwiański Park Narodowy- ostoja niezwykle rzadkich gatunków ptaków wodno- błotnych.  

 

Komentarze (0)