Architektura w Łodzi - terminy rekrutacji

Architektura w Łodzi - terminy rekrutacji

Architektura w Łodzi - terminy rekrutacji


Terminy rekrutacji na uczelniach 2024/2025

Uczelnie

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka Termin rekrutacji I stopnia: Termin rekrutacji II stopnia: Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Harmonogram rekrutacji +

Z harmonogramem rekrutacji powinna zapoznać się szczegółowo każda osoba, która chce rozpocząć studia na kierunku architektura. Znajdują się w nim informacje na temat rejestracji kandydatów, czy egzaminów wstępnych. Przyszli studenci na studia mogą zapisywać się już w maju, nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz wyniki z matur oraz – w przypadku architektury – egzaminów wstępnych.

Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zakończony na początku lipca. Wtedy też kandydaci mogą składać dokumenty oraz oczekiwać na kolejny etap zmagań, czyli egzamin praktyczny. O tym, kto dostał się na studia, zadecyduje suma wyników matur oraz sprawdzianu wstępnego. Kandydaci dowiedzą się o tym pod koniec lipca.

Uczelnie w Łodzi bardzo często otwierają dodatkowy termin rekrutacji, który umożliwi dostanie się na studia dodatkowej puli osób. Do egzaminów praktycznych przystąpią one w sierpniu, a o wynikach postępowania dowiedzą się na przełomie sierpnia oraz września. Dokładne informacje o harmonogramie rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Dokumenty rekrutacyjne +

Każda z uczelni wymaga, aby przyszli studenci dostarczyli do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. To niezwykle ważny etap, ponieważ osoby zakwalifikowane potwierdzają, że chcą brać udział w dalszej procedurze rekrutacyjnej. Ośrodki akademickie indywidualnie ustalają, co powinno znaleźć się wśród tych dokumentów, ale ich trzon dla wszystkich uczelni jest stały. Powinny się znaleźć pośród nich:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
  • jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
  • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju umowy itd.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne są w Polsce obligatoryjne. Muszą być uiszczone przez wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w kwalifikacjach. Rekrutacja na studia w Łodzi na kierunku architektura wiąże się z uiszczeniem opłaty 150 złotych, ponieważ obejmuje ona także materiały udostępnione na egzaminie wstępnym. Można jej dokonać za pośrednictwem poczty lub przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by przelew był zrobiony terminowo, a jego potwierdzenie dostarczone do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku architektura mają profil inżynieryjny. W praktyce oznacza to, że przyszli studenci już od samego początku powinni mieć – oprócz doskonałych uzdolnień plastycznych – rozległą wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Przedmioty, które otworzą drogę do wzięcia udziału w egzaminie wstępnym, to język obcy nowożytni oraz matematyka. Sprawdzian uzdolnień plastycznych obejmuje z kolei rysunki odręczne z wyobraźni.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to indywidualny system każdej uczelni, według którego przeliczane są wyniki z egzaminów maturalnych. Ważne, żeby przedmioty wybrane przez maturzystów były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi, ponieważ każdy z nich jest odpowiednio punktowany. Dodatkowo przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także to, czy dany przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym. W rekrutacji na studia na kierunku architektura uwzględniane są także wyniki, jakie kandydaci otrzymają z egzaminów wstępnych.

Olimpiady oraz konkursy +

Ambitni uczniowie szkół średnich, którzy uwielbiają przedmioty ścisłe, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To prestiżowy konkurs, w którym wymagana jest bardzo rozbudowana wiedza, która znacznie wykracza poza mury szkoły średniej. Warto rozważyć jednak tę propozycję, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku architektura rozważ olimpiady takie jak:

  • Olimpiada Wiedzy Technicznej;
  • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych;
  • Olimpiada Fizyczna;
  • czy Olimpiada Matematyczna itd.

Komentarze (0)