Architektura
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
POKAŻ
Studia architektoniczne w Łodzi możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Sztuk Projektowych ASP), Politechnice Łódzkiej (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5,5 roku.
Studia architektoniczne Łódź | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia architektura i budownictwo w Łodzi rozpocznie się 15 kwietnia 2024 r. i potrwa do 30 września 2024 r. | terminy rekrutacji >
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia architektoniczne w Łodzi w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, fizyka, język obcy, chemia. Ponadto na niektóre kierunki przeprowadzany jest egzamin z rysunku oraz rozmowa kwalifikacyjna.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Architektura | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Architektura wnętrz | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Budownictwo | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Planowanie przestrzenne | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Projektowanie wnętrz | stacjonarne, niestacjonarne | II stopnia |
Oprócz dobrze zdanej matury z matematyki i języka obcego, Politechnika Łódzka wymaga podejścia i zaliczenia egzaminu zdolności plastycznych, który polega na wykonaniu odręcznych rysunków ołówkiem na podany temat, np. bulwar nadrzeczny w mieście czy spacer w dżungli wielkiego miasta.
Nie są to proste zadania, wymagają nie tylko umiejętności plastycznych, ale także kreatywnego myślenia i poszukiwania obrazów przestrzeni w swojej głowie.
Dlatego przemyślcie sobie dobrze, czy potraficie wykonać takie zadanie, zanim dokonacie wpłaty za egzamin rekrutacyjny. Na samą architekturą startowało w tym roku w Łodzi ponad 700 osób, przyjęto zaledwie 140 na trzy specjalności (architektura wnętrz, urbanistyka).
A i to nie koniec rekrutacji! Studenci architektury twierdzą, że pierwszy rok studiów jest rokiem przesiewowym, tzn. kadra sprawdza kto realnie nadaje się do zawodu i pozwala przejść na drugi rok tylko tym najwytrwalszym i cechującym się najlepszymi kompetencjami, potrzebnymi do wykonywania zawodu architekta czy budowniczego.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach i kierunkach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Łódzkiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 917 punktów na architekturę oraz 473 punkty na planowanie przestrzenne.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Studia architektoniczne w Łodzi należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków w Łodzi. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Politechnikę Łódzką na architekturę ubiegało się ponad 3 kandydatów na jedno miejsce.
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów architektonicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach architektonicznych w Łodzi
Architektura:
Budownictwo:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Studia stacjonarne prowadzone przez uczelnie publiczne są bezpłatne. Płatną formą kształcenia są natomiast wszystkie formy studiów oferowane przez uczelnie niepubliczne oraz studia niestacjonarne w uczelniach publicznych.
Architektura:
Architektura wnętrz:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Każda uczelnia ustala własny termin publikowania wyników postępowania kwalifikacyjnego. Niezależnie od tego, kandydaci otrzymują informacje w indywidualnym profilu internetowej rejestracji, poprzez który zgłaszali chęć ubiegania się o przyjęcie na studia.
Dowiedz się więcej wyniki rekrtuacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
W każdej uczelni mogą obowiązywać inne formy składania dokumentów. Najczęściej dostarczane są przez kandydatów osobiście, do siedziby uczelni, bądź pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy, należy pamiętać o zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz o tym, aby dostarczyć je w wyznaczonym terminie.
Składanie dokumentów rekrutacyjnych rozpoczynamy po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Dostarczenie dokumentów jest ostatnim etapem, co nie oznacza, że możemy podejść do niego lekkomyślnie. Nasz zestaw musi być kompletny i zawierać wszystkie wymagane przez uczelnie dokumenty i musi zostać złożony w określonym terminie. Spóźnienia bądź braki mogą skutkować skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Mogłoby się wydawać, że studia architektoniczne z powodu swojej interdyscyplinarności mogą być realizowane wyłącznie w formie stacjonarnej. Nic bardziej mylnego. Studia architektoniczne w Łodzi posiadają charakter dwojaki, czyli oferują kształcenie także w trybie niestacjonarnym. W ramach studiów architektonicznych można studiować takie kierunki jak Architektura, czy Architektura wnętrz i w zależności od szkoły wyższej można je zgłębiać w dwóch formach.
Wiadomym jest, że studia architektoniczne kształcą w zakresie projektowania architektonicznego obiektów budowlanych, projektowania urbanistycznego, czy projektowania wnętrz użyteczności publicznej i te założenia nie ulegają zmianie porównując kształcenie stacjonarne i niestacjonarne. Różnice widoczne są w procesie przeprowadzania zajęć i ich intensywności.
Studenci studiów niestacjonarnych nie uczęszczają na zajęcia w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku tylko biorą udział w tzw. zjazdach, które odbywają się zazwyczaj w soboty i niedziele, zwykle co dwa tygodnie.
Oznacza to, że plan dnia bywa wypełniony po brzegi i zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8:00 i trwają do godzin wieczornych. Co jeszcze charakteryzuje studia niestacjonarne? Możliwość podjęcia pracy w czasie ich trwania, bądź pogłębianie swojego warsztatu we własnym zakresie.
czytaj dalej studia architektoniczne niestacjonarne (zaoczne) w Łodzi
Studia architektoniczne w Łodzi to kierunki studiów, które poruszają zagadnienia związane z projektowaniem budynków mieszkalnych i użytkowych, projektowaniem wnętrz, projektowaniem mebli, dekoratorstwem, a także zagospodarowaniem przestrzennym. Rozwijają nie tylko praktyczne umiejętności, ale również wyobraźnię przestrzenną oraz wrażliwość na kolor, proporcję, czy światło.
Najpopularniejsze kierunki architektoniczne w Łodzi: architektura, budownictwo, architektura wnętrz, planowanie przestrzenne, rewitalizacja miast.
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach architektonicznych
Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy między innymi w biurach projektowych, firmach wykonawczych, pracowniach projektowania wnętrz, pracowniach konserwatorskich, czy instytucjach administracji państwowej i samorządowej.
Zarobki
Średnie zarobki w Łodzi na popularnych stanowiskach związanych z projektowaniem, czy rewitalizacją wahają się od 3500 zł do 7400 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest między innymi od doświadczenia, stanowiska, uprawnień, czy miejsca pracy).
Studia architektoniczne to idealna propozycja dla tych, którzy swoją kreatywność i artystyczny zmysł chcą wykorzystać w praktyce. Architekci i budowniczy jeszcze we wcześniejszych epokach uznawani byli za podopiecznych samego Boga, który w gotyku przedstawiany był z cyrklem w dłoni podczas tworzenia wszechświata. Już niedługo to Ty możesz zająć się kreacją przestrzeni i odbudową historycznych elementów świata, który popadł w ruinę.
Architektura ma dla człowieka ogromne znaczenie. Jeszcze niedawno cały świat zamarł na wieść o potwornym pożarze, który bezwstydnie niszczył Katedrę Notre-Dame w Paryżu. Innym razem cały świat czekał na stadiony budowane z okazji Mistrzostw Świata.
Architektura to nie tylko budynek, ale forma życia i kultury. Zawody architektoniczne uchodzą za niezwykle prestiżowe, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia. Ludzie są niezwykle zainteresowani usługami architektów i budowniczych, którzy chętnie projektują życie pod ich dyktando.
Praca w tym zakresie bywa żmudna i trudna, ale satysfakcja z tworzonego obiektu przez wielu porównywana jest do dziecka, które jest na tyle perfekcyjne, na ile dopracowano dany pomysł. Uczelnie w Łodzi kładą nacisk na praktyczne umiejętności. Mimo iż wielokrotnie przyjdzie Ci wykonywać projekt tego samego budynku, pracować w niesprzyjających warunkach, czy też sprzeczać się o wizje z kontrahentami, to Ty będziesz miał/a realny wpływ na rzeczywistość.
Studia architektoniczne w Łodzi możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia architektoniczne w Łodzi możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy to studia licencjackie, które trwają trzy lata, bądź studia inżynierskie, które w zależności od realizowanego kierunku trwają trzy i pół roku (np. budownictwo) lub cztery lata (architektura).
Studia drugiego stopnia mogą być uzupełnieniem stopnia pierwszego bądź stanowią formę odrębnego kształcenia, które dookreśli realizowany wcześniej kierunek. Trwają od trzech do czterech semestrów i kończą się tytułem magistra. Uczelnie w Łodzi umożliwiają także dalsze kształcenie w ramach studiów podyplomowych, które przeznaczone są dla osób, mających już dyplom ukończenia studiów wyższych.
W zależności od realizowanego kierunku na studia w Łodzi możesz uczęszczać zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Tryb dzienny realizowany jest od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne obierają formę studiów zaocznych, gdzie kształcenie odbywa się weekendowo od piątku lub soboty do niedzieli.
czytaj dalej studia w Łodzi
Przestrzeń studiów architektonicznych być może nie jest największa i nie składa się z niezliczonych propozycji kształcenia, ale za to nastawiona jest na pozyskanie praktycznej wiedzy, stanowiącej podstawę do wykonywania konkretnych i specjalistycznych zawodów. Wystarczy zajrzeć do programów nauczania i zorientować się jakie umiejętności rozwijane są podczas zajęć, aby zdać sobie sprawę z tego, że studia architektoniczne w Łodzi są trudne.
Studenci zdobywają wiedzę złożoną, nierzadko z dyscyplin, na pierwszy rzut oka, od siebie odległych. W jednym miejscu spotykają się zagadnienia techniczne i inżynierskie, fizyka, matematyka, a także zagadnienia reprezentujące świat sztuki. Chemia budowlana, mechanika budowli, hydraulika i hydrologia, geometria wykreślna, geodezja – wystarczy wymienić tylko kilka przedmiotów, aby dojść do wniosku, iż są to studia wymagające wysiłku i zaangażowania, jak również odnajdywania się w różnych obszarach.
Kierunki studiów architektonicznych
Studia architektoniczne w Łodzi to pojęcie szerokie, mieszczące w puli kierunków różnorodne dziedziny, a jednocześnie kwestie niezwykle sobie bliskie. Do tej kategorii kształcenia możemy włączyć nie tylko architekturę i architekturę wnętrz, ale i budownictwo czy projektowanie przestrzeni bądź rewitalizację miast.
Poszczególne zawody uważane są za niezwykle prestiżowe, a uczelnie w Łodzi dbają o wysoki poziom kształcenia i odpowiednie materiały do pracy. Propozycje kształcenia tworzone są w sposób interdyscyplinarny, dlatego wielokrotnie łączą umiejętności inżynierskie z wiedzą teoretyczną obejmującą różne bloki tematyczne, nawet z zakresu marketingu, zarządzania czy historii sztuki.
Kierunki architektoniczne wymagają umiejętności technicznych i rysunkowych, a także kreatywności i otwartości na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Po ukończeniu edukacji w tym zakresie studenci szczycą się tytułem inżyniera/licencjata/magistra.
Kierunki architektoniczne w Łodzi - rekrutacja 2024/2025
czytaj dalej kierunki studiów w Łodzi
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: architektury i urbanistyki odnoszące się do projektowania przestrzeni i budynków różnego typu. Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy w biurach projektowych, pracowaniach konserwatorskich, branży budowlanej, firmach wykonawczych, urzędach nadzoru budowlanego.
Największym ośrodkiem akademickim w Łodzi, który ma w swojej ofercie wiele kierunków architektonicznych, jest Politechnika Łódzka, ciesząca się zaufaniem studentów poszczególnych kierunków inżynierskich. Kładzie ona nacisk na praktyczny wydźwięk kształcenia i zapewnia zajęcia z najlepszymi w swojej branży specjalistami.
Uczelnia umożliwia zdobycie wykształcenia w zakresie najbardziej uniwersalnych, a zarazem obleganych kierunków, takich jak architektura, budownictwo czy planowanie przestrzenne.
Uczelnie prywatne, jak chociażby Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, pozwolą Ci rozwinąć stricte kreatywną stronę, stawiając na zajęcia twórcze i graficzne z wykorzystaniem najnowszych oprogramowań komputerowych. Swój pomysł w postaci architektury i urbanistyki ma także Społeczna Akademia Nauk, która łączy innowacyjne rozwiązania i zapewnia zdobycie kompleksowego wykształcenia.
Niezależnie od tego, którą placówkę akademicką wybierzesz, możesz być pewien/pewna, że w pełni spełni ona Twoje artystyczne aspiracje oraz umożliwi podjęcie dobrze płatnej pracy.
Gdzie studiować kierunki architektoniczne w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Kierunki architektoniczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Łodzi
czytaj dalej uczelnie publiczne w Łodzi
Kierunki architektoniczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Łodzi
czytaj dalej uczelnie prywatne w Łodzi
Wybór kierunku studiów nie jest łatwą kwestią do rozważenia. Decydując się na dany kierunek studiów, warto zbadać rynek pracy i zweryfikować, którzy specjaliści są najbardziej poszukiwani w danej przestrzeni czasowej.
Ci, którzy wybierają studia architektoniczne, mogą cieszyć się zainteresowaniem wśród pracodawców, ponieważ zawód architekta czy budowniczego jest na tyle uniwersalny, że specjaliści w tym zakresie z łatwością odnajdą się w nowoczesnej rzeczywistości. Jak trafnie zaznaczają eksperci, popyt na wiedzę w tym zakresie nie zmaleje, ponieważ miasta i miejsca nieustannie się rozbudowują i dążą do zmiany.
Ludzie zawsze będą potrzebowali domów, dróg, przejazdów, mostów, biur czy budynków kultury. Właśnie dlatego, wybierając studia architektoniczne w Łodzi, możesz być pewien/pewna fachu, który nigdy nie straci na znaczeniu, a co najważniejsze – jest bardzo dobrze płatny. Wraz z doświadczeniem horrendalnie rośnie Twoja pensja, a uznani zawodowcy zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
W zależności od tego, jaki kierunek wybierzesz, możesz pracować w biurach projektowych, firmach wykonawczych, pracowniach konserwatorskich, pracowniach związanych z projektowaniem wnętrz, a także w instytucjach administracji państwowej i samorządowej. Absolwenci zajmują się również budową różnego rodzaju obiektów lądowych kubaturowych, drogowych, inżynieryjnych.
Podczas podejmowania decyzji odnoszącej się do wyboru kierunku dalszego kształcenia warto wziąć pod uwagę także własne predyspozycje i umiejętności. Ci bardziej kreatywni, posiadający zmysł estetycznego projektowania odnajdą się na architekturze wnętrz. Jeśli chcesz tworzyć przestrzeń lub ją budować, warto rozważyć architekturę bądź budownictwo.
Dla tych, którzy chcą kształcić się w zakresie studiów architektonicznych, ale szukają czegoś nietuzinkowego, uczelnie przygotowały rewitalizację miast lub planowanie przestrzenne. Musisz zdecydować, w czym czujesz się najlepiej. To pierwszy krok do sukcesu.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Placówki akademickie w Łodzi są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wybór odpowiedniego dla nas ośrodka akademickiego z pewnością nie należy do najłatwiejszych.
Niektórym zależy na prestiżu bądź specyfice uczelni. Jeśli szukasz kreatywnego podejścia, które pozwoli rozwinąć nie tylko stronę techniczną, ale przede wszystkim twórczą, możesz wybrać studia w Akademii Sztuk Pięknych bądź w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania. Jeśli jednak marzy Ci się tytuł inżyniera i oczekujesz podejścia technicznego w dalszym kształceniu, warto postawić na Politechnikę Łódzką.
Wybór uczelni można zacząć także od wyboru kierunku. Pamiętaj, że uczelnie przedstawiają indywidualne oferty kształcenia, dlatego nie każdy ośrodek umożliwi Ci zdobywanie wiedzy w danym zakresie.
Rankingi i opinie studentów i absolwentów wykazują, że Łódź uchodzi za jedno z najlepszych i najbardziej rozwojowych miast akademickich. Do rozwoju dążą także wszystkie uczelnie, dlatego niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz, możesz być pewien/pewny, że będzie to dobra decyzja.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Aby znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie, wystarczy się rozejrzeć. Absolwenci tego obszaru wyższego kształcenia wykonują rozmaite zadania i zajmują się różnymi działaniami. Powstają budynki mieszkalne, budynki przemysłowe, mosty, drogi, autostrady, nowoczesne biurowce i dworce kolejowe – za to wszystko odpowiadają absolwenci studiów architektonicznych, a zatem studia architektoniczne w Łodzi to studia z przyszłością.
Posiadając dyplom ukończenia studiów można pracować w biurach projektowych, firmach wykonawczych, pracowniach projektowania wnętrz, urzędach związanych z administracją nieruchomościami, nadzorze budowlanym, pracowniach konserwatorskich. Wykształcenie stanowi przepustkę do wykonywania różnorodnych zadań, które na dodatek można realizować zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Studia architektoniczne w Łodzi to idealna opcja dla tych, dla których priorytetem jest zdobycie szerokiej wiedzy i umiejętności, pozwalających w przyszłości na pracę w zespołach projektowych i wykonawstwie. Gruntowne wykształcenie, możliwości certyfikacji oraz różnego rodzaju staże i praktyki wpływają z korzyścią na zdobywanie pierwszych zawodowych doświadczeń i rozwijanie twórczego zmysłu.
Studenci mają także szansę ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej oraz na zdobycie uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w nieograniczonym zakresie. Uczelnie w Łodzi umożliwiają również zdobycie certyfikatu ENAEE, który ułatwi Ci ubieganie się o tytuł zarejestrowanego inżyniera oraz uzyskanie uprawnień zawodowych w innych państwach.
Ośrodki akademickie są nowoczesne i wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. Architektura i budownictwo idzie z duchem czasu, dlatego bardzo ważne jest korzystanie z najnowszych oprogramowań komputerowych, które wspomagają tworzenie. Uczelnie w Łodzi zapewniają także komfortowe warunki do nauki i życia studentom, przyjeżdżającym do miasta z całej Polski.
Dla najlepszych przewidziane są różnorodne programy stypendialne, dla tych w trudnej sytuacji finansowej programy socjalne. Władze uczelni i miasta nie zostawiają w potrzebie tych, którzy dążą do wiedzy i chcą zapracować na własny sukces.
Miasto studentów to także miejsce różnego rodzaju wydarzeń i imprez, które umilają pobyt poza domem oraz czas wolny od nauki. Studenci mają okazję szlifować warsztat pod okiem najlepszych, a absolwenci mają szansę rozwijać się w pracy w zawodzie, w której znalezieniu pomaga uczelniane biuro karier. Pamiętaj, że świat inżynierów i projektantów na Ciebie czeka, a industrialna przestrzeń łódzkich ulic aż prosi się o kreatywne pomysły, które wprowadzone w życie, będą idealnym wpisem do tworzonego portfolio.
Architekci mają ręce pełne roboty, choćby dlatego, że tak naprawdę niewielu architektów ma pełne uprawnienia inżynierskie do samodzielnego wykonywania zawodu. Po odbyciu stażu zawodowego po studiach inżynierskich absolwenci mogą ubiegać się o przyznanie uprawnień w ograniczonym zakresie w budownictwie.
Po studiach architektonicznych w Łodzi możecie pracować jako architekci zatrudnieni w branży budowlanej i architektonicznej w kraju, jak i za granicą. Możecie podjąć pracę w biurze architektonicznym, być pracownikiem pomocniczym w zakresie projektowania urbanistycznego i architektonicznego, ale też macie szansę na pracę w zakresie wykonawstwa i nadzoru budowlanego.
Prowadzenie własnej działalności jest kuszącą opcją dla absolwentów, jednak nie tak łatwo jest znaleźć klientów na projekty niezbyt doświadczonych architektów. Polecamy na początku po odbyciu stażu zdobyć trochę doświadczenia i dopiero potem myśleć o własnym biznesie.
Jako wykwalifikowani architekci możecie również ubiegać się o zatrudnienie w urzędach, w których to działają całe wydziały ds. architektury miasta i zarządzania przestrzenią miejską.
Średnie zarobki architekta oscylują wokół 5000 zł miesięcznie, jednak tak samo często zdarza się, że są one niższe, jak i wyższe. Także wszystko zależy od was! Do dzieła, przyszli architekci! Sprawcie, by nasze miasta wyglądały cudnie, od Was dużo zależy.
Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi
Jedyną publiczną uczelnią, która oferuje możliwość podjęcia studiów architektonicznych w Łodzi jest Politechnika Łódzka, na której to prowadzone są studia I stopnia inżynierskie i II stopnia magisterskie. Studia inżynierskie trwają 4,5 roku, a magisterskie 2 lata, tak więc studiuje się znacznie dłużej niż na studiach humanistycznych. Politechnika Łódzka oferuje takie kierunki studiów, jak:
SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W ŁODZI STUDIA ARCHITEKTONICZNE
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia architektoniczne wybrać
Studia na wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej
Studia w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi
Zawsze marzyłam o architekturze, ale chyba nie jestem zbyt zdolna na ten kierunek.. hah