Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Budownictwo w Warszawie?
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.
Studenci budownictwa muszą dobrze sobie radzić z różnymi obliczeniami matematycznymi oraz rozumieć zasady i metody projektowania różnorodnych konstrukcji. Kandydaci na ten kierunek powinni mieć podstawową wiedzę z zakresu m.in. matematyki, fizyki czy informatyki. Budownictwo jako dziedzina techniczno-przyrodnicza wymaga od kandydatów znajomości zagadnień z dziedzin ścisłych.
W procesie rekrutacji na studia na kierunku budownictwo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:, biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy,, język polski, matematyka.
Budownictwo Politechnika Warszawska (PW) - przedmioty maturalne
W rekrutacji 2023/2024 na kierunek budownictwo na Politechnice Warszawskiej uwzględniane są 3 przedmioty obowiązkowe: matematyka oraz język obcy, a także jeden przedmiot spośród: fizyka, chemia, informatyka, biologia, geografia. dowiedz się więcej
Budownictwo Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - przedmioty maturalne
Kandydaci na kierunek budownictwo w rekrutacji 2023/2024 prowadzonej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wśród przedmiotów maturalnych mogą uwzględnić: matematykę albo chemię, albo fizykę. dowiedz się więcej
Budownictwo Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - przedmioty maturalne
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie w rekrutacji 2023/2024 na kierunek budownictwo uwzględnia takie przedmioty jak: matematyka, fizyka, język obcy oraz język polski. dowiedz się więcej
Rekrutacja na budownictwo w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Studenci budownictwa w Warszawie poznają nowoczesne metody projektowania i zarządzania procesami budowlanymi. W trakcie zajęć przyszli specjaliści szkolą się w zakresie m.in. wykonawstwa, remontów i eksploatacji obiektów budowlanych.
Absolwenci tego kierunku tworzą rozmaite konstrukcje oraz kierują procesami inwestycyjnymi. Studenci zyskują kompetencje inżynierskie oraz wiedzę z branż pokrewnych – dzięki temu mogą oni w przyszłości współdziałać ze specjalistami z zakresu m.in.: geodezji, hydrologii, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych, ekologii czy architektury.
Budownictwo należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane było przez ponad 13 tys. kandydatów (o 1094 więcej niż rok wcześniej).
Wśród warszawskich uczelni publicznych budownictwo znałazło się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Warszawskiej (ponad 1,8 tys. zgłoszeń).
Praca po studiach
Absolwenci budownictwa mogą szukać zatrudnienia na stanowiskach takich jak np. projektant i wykonawca inwestycji z zakresu budownictwa, specjalista ds. budownictwa w administracji samorządów terytorialnych czy pracownik placówki dystrybucji materiałów budowlanych. Studenci przygotowywani są także do samodzielnego kierowania firmą projektową lub wykonawczą oraz pełnienia funkcji menadżerskich w działalności budowlanej lub inwestycyjnej.
Ogólne cele kształcenia
Budownictwo pozwala studentom zdobyć wiedzę i umiejętności, które niezbędne są m.in. do projektowania i zarządzania procesami budowlanymi. Uczestnicy zajęć szkolą się w zakresie np.: planowania, wykonawstwa, remontów i eksploatacji obiektów budowlanych. Studia te umożliwiają także poznanie m.in. międzynarodowych wymogów obowiązujących w działalności budowlanej oraz ekonomiczne, ekologiczne i prawne aspekty projektowania i realizowania inwestycji budowlanych.
Celem studiów na kierunku budownictwo jest przygotowanie profesjonalistów, którzy gotowi będą do podejmowania zadań związanych m.in. z organizacją i zarządzaniem przedsiębiorstwem budowlanym oraz z projektowaniem obiektów żelbetonowych, stalowych i drewnianych. Budownictwo przygotowuje absolwentów kompleksowo np. do wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego.
Absolwenci budownictwa mogą podjąć zatrudnienie np. w biurach projektowych, urzędach związanych z administracją nieruchomościami lub z nadzorem nad procesem budowlanym, a także w instytucjach naukowo-badawczych czy przy budowach wszelkiego typu obiektów budowlanych. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą wykorzystać nabyte na studiach kompetencje do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w branży budowlanej.
Program studiów i przedmioty
Program kierunku budownictwo w Warszawie przewiduje liczne przedmioty poświęcone podstawowym zagadnieniom inżynierskim. W trakcie studiów uczestnicy zajęć poznawać będą najważniejsze założenia np.: architektoniczne, geologiczne czy hydrologiczne. Praktyczne zajęcia pozwolą studentom rozwinąć zdolności techniczne – nauczą się odczytywania rysunków technicznych oraz projektowania konstrukcji z różnorodnych materiałów budowlanych.
W programie studiów na kierunku budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwenci tego kierunku są przygotowani do planowania i organizowania robót budowlanych. Dzięki kompleksowemu przygotowaniu studenci tego kierunku mogą rozwijać się w zakresie nie tylko projektowania, ale również zarządzania czy prowadzenia analiz.
Gdzie studiować na kierunku budownictwo w Warszawie?
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku budownictwo, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Warszawska oferuje 270 miejsc. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PW, SGGW oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 7600 zł do 7980 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek budownictwo - uczelnie w Warszawie
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Limity miejsc
Liczba miejsca na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a rekrutacja na nie odbywa się w ramach limitu miejsc. Uczelnie przyjmują kandydatów, którzy zdobyli najwyższe wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na kierunku budownictwo w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: 270
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie: 52
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia na kierunku budownictwo w Warszawie
Studenci uczelni publicznych za stacjonarną naukę nie muszą płacić – opłaty dotyczą tylko studiów niestacjonarnych w publicznych szkołach wyższych oraz studiów, znajdujących się w ofercie większości prywatnych uczelni.
Budownictwo studia Warszawa - ceny 2022
-
Politechnika Warszawska – 7980 zł
-
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie – od 7600 zł
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie – 5400 zł
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – od 7680 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci wyniki rekrutacji poznać mogą w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Szkoły publikują informacje dotyczące listy osób zakwalifikowanych na poszczególne kierunki oraz punktów zdobytych przez kandydatów w prywatnych profilach kandydatów w systemie IRK lub ERK.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska – 18.07.2023
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2023
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie – 17.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Kandydaci na studia, którzy pomyślnie przeszli postępowanie kwalifikacyjne, mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne osobiście, bezpośrednio do siedziby uczelni. Niektóre szkoły wyższe dopuszczają także formę pośrednią – dokumenty można czasem przekazać za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci, którzy pomyślnie przeszli przez proces rekrutacji, powinni złożyć kompletny zestaw dokumentów rekrutacyjnych w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Należy pamiętać o tym, że spóźnienie lub niespełnienie wymagań rekrutacyjnych może skutkować dla kandydata skreśleniem go z listy osób zakwalifikowanych na dane studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska – od 19.07.2023 do 24.07.2023
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2023
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie – do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Budownictwie?
Absolwenci studiów na kierunku Budownictwo wyróżniają się praktyczną wiedzą, dotyczącą między innymi projektowania obiektów i elementów budowlanych oraz kierowania zespołami i firmą budowlaną. Kierunek ten cieszy się niesłabnącą popularnością, bowiem umożliwia również pozyskanie umiejętności w jasno określonych specjalizacjach, a to oznacza że osoby kończące naukę i otrzymujące dyplom stają przed wieloma możliwościami i drogami kariery zawodowej. Absolwentów Budownictwa można spotkać między innymi w: biurach projektowych, czy też wykonawstwie obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego lub komunikacyjnego. A ile zarabiają absolwenci tego kierunku?
Średnie zarobki absolwentów Budownictwa w 2023 roku:
-
inżynier budownictwa – 6000 złotych
-
kierownik budowy – 10000 złotych
-
asystent kierownika budowy – 6000 złotych
-
projektant konstrukcji budowlanych – 8570 złotych
Czy warto iść na Budownictwo?
Budownictwo jest kierunkiem, który odznacza się praktycznym charakterem kształcenia, co oznacza że oferuje pozyskanie umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie na rynku. Ponadto, programy nauczania oferują specjalności, które studenci mogą realizować według zainteresowań oraz planów na przyszłość.
Gdzie warto studiować Budownictwo?
Kandydaci na studia w Warszawie, którzy zastanawiają się nad Budownictwem mają dość duże pole wyboru uczelni. W stolicy funkcjonuje co najmniej kilka uczelni, które oferują ten kierunek kształcenia, zarówno w formule studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
Budownictwo studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie:
-
Wojskowa Akademia Techniczna
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
-
Politechnika Warszawska
Wśród stołecznych uczelni niepublicznych również można znaleźć kilka ofert kształcenia dotyczących omawianego kierunku. Kandydaci powinni jednak pamiętać o tym, że nauka w niepublicznych szkołach wyższych należy do odpłatnych, a koszt uzależniony jest od konkretnej placówki.
Budownictwo studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie:
-
Uczelnia Techniczno- Handlowa im. H. Chodkowskiej
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku Budownictwo zdobywają obszerną wiedzę oraz liczne umiejętności, przede wszystkim w zakresie: projektowania i wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego, analizy konstrukcji, stosowania materiałów budowlanych i nowoczesnych technologii, jak również wykorzystywania technik komputerowych stosowanych w budownictwie. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:
-
materiały budowlane
-
mechanika konstrukcji
-
technologia i organizacja robót budowlanych
-
konstrukcje betonowe
-
inżynieria komunikacyjna
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności