Opis kierunku
Studenci kierunku administracja w Łodzi dowiedzą się więcej na temat ustroju oraz kompetencji organów państwowych. Co więcej, poznają zasady zarządzania publicznego postępowania administracyjnego, czy postępowania niesądowego. Ponadto nauczą się zastosowania regulacji prawnych w instytucjach administracji, a także sporządzania pism procesowych.
Administracja należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 9 tys. kandydatów (o 602 więcej niż rok wcześniej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w organach administracji publicznej, przedsiębiorstwach prywatnych i państwowych, firmach doradczych i konsultingowych, organizacjach pozarządowych oraz organach UE.
Program studiów i przedmioty
Łódzkie uczelnie wyższe tak przygotowały swoje programy, by oferta w nich zawarta była atrakcyjna dla potencjalnego kandydata. Priorytetem dla tamtejszych profesorów jest wykształcenie nowoczesnej kadry specjalistów administracji i zarządzania publicznego.
Dlatego przyszły student tego kierunku może liczyć na poznanie prawa, finansów lub socjologii. Nie bez znaczenia są także zdolności interpersonalne, które będą rozwijane w trakcie studiów na tym kierunku. Dzięki nim przyszły absolwent będzie potrafił bardzo dobrze analizować, interpretować i projektować wybraną przez siebie strategię działań w obszarze administracji.
Kształcąc się na tym kierunku, przyszły absolwent będzie mógł nabyć kompetencje niezbędne do późniejszej pracy, czerpiąc z niej satysfakcję i zadowolenie. W tym miejscu należy podkreślić, że administracja jest niezwykle popularna w Łodzi, ponieważ oferuje ją wiele tamtejszych uczelni. Studia realizowane są w trybie stacjonarnym lub zaocznym, na aż trzech łódzkich uczelniach.
W programie studiów na kierunku administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Studia na administracji pozwalają studentom zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: prawa, finansów i rachunkowości, socjologii czy zarządzania. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się np.: analizowania, interpretowania i projektowania strategii działań w administracji publicznej lub prywatnej; analizowania i interpretowania tekstów prawnych; wykorzystywania orzecznictwa sądów krajowych i międzynarodowych do rozwiązywania problemów natury administracyjnej.
Studenci administracji poznają narzędzia oraz techniki, które niezbędne są m.in. do: samodzielnego sporządzania pism procesowych; wygłaszania wystąpień ustnych, stosowania zasad przepisów prawa podatkowego. W programie tego kierunku studiów znajdują się również przedmioty poświęcone np.: etyce w administracji, podstawom prawa karnego, mikro- i makroekonomii czy innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym stosowanym w e-administracji.
Absolwenci administracji są kompleksowo przygotowani m.in. do pełnienia funkcji urzędniczych, doradczych, kierowniczych, organizacyjnych lub związanych z komunikacją w biznesie, kontrolingiem lub księgowością. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą podjąć zatrudnienie np. w: organach administracji publicznej, przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, firmach doradczych i konsultingowych czy w organizacjach międzynarodowych i organach Unii Europejskiej. Ponadto absolwenci administracji mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Gdzie studiować na kierunku Administracja w Łodzi?
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku administracja, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Łódzki oferuje 150 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UŁ oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 3600 zł do 4920 zł za pierwszy rok studiów.
kierunek administracja - Uczelnie w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Limity miejsc
O przyjęciu kandydatów na poszczególne kierunku studiów decyduje lista rankingowa kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, która tworzona jest w ramach limitu miejsc.
Limity miejsc na kierunku administracja w Łodzi:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia na kierunku administracja w Łodzi
Stacjonarne studia na kierunku administracja w uczelniach publicznych w Łodzi są bezpłatne – za naukę w prywatnych szkołach wyższych oraz za studia niestacjonarne w publicznych uczelniach należy zapłacić.
-
Uniwersytet Łódzki: 3800 zł
-
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi: od 3600 zł
-
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi: od 4800 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Terminy poszczególnych etapów rekrutacji są indywidualne dla poszczególnych szkół wyższych. Informacje na temat wyników rekrutacji są publikowane w prywatnym profilu kandydata w systemie IRK lub ERK – kandydaci zostają poinformowani o tym, czy zakwalifikowali się na wybrane studia oraz ile punktów uzyskali w procesie rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Łódzki: 14.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Aby dostać się na wybraną uczelnię, kandydaci na studia muszą złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych – zazwyczaj można zrobić to osobiście, przynosząc zestaw do siedziby uczelni, lub wysłać go za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub poczty elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można po ogłoszeniu listy rankingowej – kandydaci często mają zaledwie kilka dni na dostarczenie niezbędnych dokumentów do siedziby uczelni, dlatego ważne jest, żeby zrobili to w określonym terminie. Spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Łódzki: od 15.07.2023 do 19.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Administracji?
Absolwenci studiów na kierunku Administracja stanowią nowocześnie wykształconą kadrę specjalistów, posiadających wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w szeroko pojętej administracji publicznej, jak również w sektorze pozarządowym, czy w różnego typu przedsiębiorstwach.
Oznacza to, że osoby posiadające dyplom ukończenia studiów mogą pracować między innymi w: organach administracji publicznej, firmach doradczych i konsultingowych, fundacjach i stowarzyszeniach, instytucjach finansowych, państwowych i prywatnych przedsiębiorstwach, czy też organizacjach międzynarodowych i organach Unii Europejskiej. A ile wynoszą średnie zarobki absolwentów tych studiów?
Średnie zarobki absolwentów Administracji w 2023 roku:
-
specjalista ds. administracyjnych – 4350 złotych
-
specjalista ds. kadr i płac – 5300 złotych
-
dyrektor ds. administracyjnych – 8800 złotych
-
referent w administracji państwowej – 3400 złotych
-
naczelnik wydziału w administracji państwowej – 7500 złotych
-
kierownik działu kadr i płac – 7530 złotych
Czy warto iść na Administrację?
Administracja należy do grona chętnie wybieranych kierunków, ponieważ oferuje pozyskanie wykształcenia złożonego z wiedzy i umiejętności, odnoszących się do kilku dziedzin, takich jak: prawo, finanse, czy zarządzanie, a interdyscyplinarność otwiera wiele drzwi na rynku zatrudnienia.
To, co wydaje się najistotniejsze to umiejętność analizowania i interpretowania tekstów prawnych, sporządzania typowych pism procesowych, czy pozyskiwania funduszy europejskich, a takie umiejętności są mile widziane w wielu miejscach, od jednostek administracji rządowej i samorządowej po różnego typu przedsiębiorstwa.
Gdzie warto studiować Administrację?
Kandydaci na studia w Łodzi nie powinni mieć problemu z odnalezieniem ofert dydaktycznych, bowiem Administracja jest kierunkiem realizowanym przez wiele uczelni.
Administracja – uczelnie publiczne (państwowe) w Łodzi:
Dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się również uczelnie niepubliczne, których dość sporo występuje na edukacyjnej mapie miasta. Decydując się na studia w uczelni niepublicznej należy jednak pamiętać o tym, że oferują one studia odpłatne, niezależnie od formy odbywania zajęć.
Administracja – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Łodzi:
-
Akademia Humanistyczno- Ekonomiczna
-
Społeczna Akademia Nauk
-
Wyższa Szkoła Cosinus
-
Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania
Program studiów i przedmioty
Studenci studiów na kierunku Administracja poruszają się po zagadnieniach odnoszących się głównie do nauk prawnych, nauki o polityce i administracji, jak również ekonomii i finansów oraz nauki o zarządzaniu i jakości. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:
-
historia administracji,
-
prawo konstytucyjne,
-
publiczne prawo gospodarcze,
-
postępowanie administracyjne,
-
podstawy rachunkowości
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności