Turniej Debat Oxfordzkich na Uniwersytecie Zielonogórskim

Turniej Debat Oxfordzkich na Uniwersytecie Zielonogórskim

Advertisement

Studia Zielona Góra - Uniwersytet Zielonogórski

21.04.2023

Turniej Debat Oxfordzkich na Uniwersytecie Zielonogórskim

14 kwietnia na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się Turniej Debat Społecznych "Ekoobywatel." W starciu udział wzięło siedem czteroosobowych zespołów złożonych z uczniów szkół ponadpodstawowych - potencjalnych kandydatów na studia w Zielonej Górze -  pochodzących z województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Wydarzenie zorganizowane było przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji. 
Międzyzespołowa walka rozegrała się w trzech rundach fazy eliminacyjnej. W finale spotkały się: zespół  III LO im. prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze oraz zespół LO im. Ireny Sendler w Przemkowie. Sukces odnieśli uczniowie z Przemkowa, obalajac tezę o rozpadzie Unii Europejskiej w ciągu najbliższych 10 lat. 
Tytuł najlepszej mówczyni turnieju otrzymała Agata Molisak z V LO Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze. Wynik końcowy uczennicy wynosił 14.66 pkt!
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był "EKOOBYWATEL". Na etapie eliminacji grupowych uczestniczy debatowali na temat:
  • ⦁ Ekoedukacja powinna stać się obowiązkowym przedmiotem w szkole
  • ⦁ Postawy proekologiczne w społeczeństwie są związane z poziomem życia 
  • ⦁ Polsce opłaca się przyjmowanie imigrantów
  • ⦁ Unia Europejska rozpadnie się w ciągu 10 lat – była tematem debaty finałowej.
Czwarta teza nad którą debatowali uczniowie stała się finałowym tematem, to za jego pośrednictwem wygrał zespół LO im. Ireny Sendler w Przemkowie.
Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele podkreślają, że debata oxfordzka uczy młodzież szkolną występów publicznych, kultury wypowiedzi oraz panowania nad długością wypowiedzi. Dodatkowo wydarzenie jest idealną okazją na przeniesienie się w akademickie realia i bliższe poznanie uczelni. 
Uniwersytet Zielonogórski może pochwalić się szerokim wachlarzem kierunków studiów oferowanych na uczelni. Miłośnicy oxfordzkich debat na pewno znajdą tu coś dla siebie! Rekrutacja na studia na UZ rozpocznie się już wkrótce!

Komentarze (0)