Co powininiśmy wiedzieć przed wyborem studiów

Co powininiśmy wiedzieć przed wyborem studiów

roksana karolak miss

Co powininiśmy wiedzieć przed wyborem studiów

Wybór odpowiedniego kierunku to często jedna z najtrudniejszych decyzji jakie musi podjąć maturzysta. Oferta studiów jest bogata, a nasze aspiracje bardzo wysokie. Większość z nas chce studiować coś, czym naprawdę się interesuje i jest to naszą pasją. Często jednak słyszy się, że należy studiować kierunek „przyszłościowy”, który pozwoli nam na znalezienie dobrze płatnej pracy. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Krok 1: Pomyśl jakie są Twoje mocne i słabe strony. Przeanalizuj, które przedmioty nie sprawiają Ci problemu i staraj się poszerzać wiedzę w ich zakresie. Sprawdź, która branża Cię interesuje i jakie są po niej możliwości. Postaraj się ułożyć swoją ścieżkę kariery, która będzie Twoją motywacją do wybrania odpowiednich przedmiotów maturalnych, uczelni i kierunku studiów.

Krok 2: Przemyśl, jakie przedmioty maturalne chcesz zdawać. Dokładnie sprawdź ofertę uczelni oraz przedmioty, które są brane pod uwagę na kierunki, które Cię interesują. Pamiętaj, że każdy przedmiot to długie godziny nauki i pracy. Warto pomyśleć wcześniej także o zajęciach dodatkowych, takich jak lekcje rysunku, tańca czy śpiewu. Jeżeli myślisz o zostaniu architektem, aktorem czy reżyserem to musisz pamiętać, że są to kierunku, na których odbywa się egzamin wstępny, który sprawdza Twoje uzdolnienia w tym kierunku. Warto poświęcić zatem kilka dodatkowych godzin na lekcje, aby następnie dobrze zaprezentować się na egzaminie.

Krok 3: Sprawdź dokładnie ofertę każdej uczelni. Przeczytaj program studiów kierunków, które Cię interesują. Często jest tak,że kierunek z pozoru wygląda interesująco, ale kryje w sobie przedmioty, które nie do końca będą Ci odpowiadać. Warto też porównać kierunki o tej samej nazwie na różnych uczelniach i wybrać ten, którego program jest dla nas najciekawszy.

Krok 4: Sprawdź progi z zeszłych lat i realnie oceń czy masz szansę na dostanie się na wybrane przez Ciebie kierunki. Odrzuć te, które są dla Ciebie nieosiągalne i skup się na tych, które są w Twoim zasięgu. To właśnie pod te kilka kierunków, wybierz przedmioty maturalne, które są brane pod uwagę przy rekrutacji.

Krok 5: Przeprowadź analizę SWOT kierunków, które wstępnie wyselekcjonowałeś. SWOT to skrót od strenghts, weaknesses, opportunities and threats. Ta popularna technika analityczna pozwoli Ci na rozłożenie kierunków na czynniki pierwsze i wybranie najlepszego. To świetna metoda na uporządkowanie informacji o uczelniach i kierunkach.

Pamiętajmy także, że to my podejmujemy ostateczną decyzję o wyborze studiów. Staraj nie sugerować się zatem wyborami Twoich znajomych czy przyjaciół. Ten wybór to jedna z ważniejszych decyzji, która powinna być przemyślana i podjęta w zgodzie z samym sobą. Z tym bagażem informacji życzymy wszystkim przyszłorocznym maturzystom samych udanych wyborów! Być może pomoże w tym Wam wywiad ze studentką Prawa i Dziennikarstwa Międzynarodowego, która - podobnie jak Wy - musiała stanąć przed tym trudnym wyborem.

Roksana Karolak jest tegoroczną maturzystką, która tak jak tysiące innych licealistów stanęła w tym roku przed trudnym wyborem jakim jest podjęcie odpowiedniego kierunku studiów. Portal otouczelnie.pl chce zapewnić maturzystom rzetelną pomoc w znalezieniu wymarzonego kierunku. Z tego powodu zapytaliśmy Roksanę o jej studia, plany na przyszłość i pasje.

Marta Matyja: Jakie skończyłaś liceum i na jakim profilu?

Roksana Karolak: Jestem absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi o profilu humanistycznym.

MM: Jakie studia wybrałaś i czego od nich oczekujesz?

RK: Zdecydowałam się rozpocząć studia na dwóch kierunkach - Prawo i Dziennikarstwo Międzynarodowe. Chciałabym się sprawdzić w obu dziedzinach, a skoro mam taką możliwość to postanowiłam z niej skorzystać. Zdaję sobie sprawę z tego, iż rozpoczęcie dwóch kierunków jednocześnie to spore wyzwanie dla młodej osoby, jednak mam nadzieję, że uda mi się wszystko pogodzić.

MM: Czy masz wzór do naśladowania, który pomógł Ci w podjęciu decyzji o Twojej dalszej edukacji?

RK: Nie mam wzoru do naśladowania, decyzja dotycząca mojej dalszej edukacji wynikała z moich zainteresowań i chęci sprawdzenia się w tym, co wydaje mi się ciekawą perspektywą na przyszłość. W wyborze pomogli mi rodzice, a motywacją do zapisu na dwa kierunki był mój brat, który również studiuje kilka kierunków równocześnie i świetnie sobie radzi, więc jest dla mnie żywym świadectwem tego, że chęci i dobra organizacja zapewnią osiągnięcie celu.

MM: Czy myślałaś o wyjeździe z Łodzi, brałaś pod uwagę inne uczelnie?

RK: Brałam pod uwagę inne uczelnie, myślałam o Uniwersytecie Jagiellońskim lub Uniwersytecie Warszawskim, ponieważ chciałam zamieszkać w innym mieście, usamodzielnić się. Jednakże zdecydowałam się zostać w Łodzi i wydaje mi się, że to była dobra decyzja. Mieszkając w innym mieście pewnie zdecydowałabym się wyłącznie na studia prawnicze, między innymi dlatego, że Dziennikarstwo Międzynarodowe to kierunek dostępny wyłącznie na Uniwersytecie Łódzkim.

MM: Czy myślisz, że w Łodzi znajdziesz pracę w zawodzie?

RK: Odpowiedź na to pytanie jest o tyle trudna, że nie jestem w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał rynek pracy i jakie będzie zapotrzebowanie w momencie, kiedy będę kończyć studia, ale oczywiście mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę i że mój przyszły pracodawca doceni wykształcenie zdobyte w trakcie studiowania moich kierunków.

MM: Co pomogło Ci w znalezieniu odpowiedniego kierunku?

RK: Kierowałam się głównie moimi zainteresowaniami, chociaż przed podjęciem decyzji szukałam wielu informacji w Internecie. Korzystałam z otouczelnie.pl, ponieważ to strona, dzięki której łatwo można porównać uczelnie w Polsce. Dla mnie najbardziej pomocna była zakładka „Dla maturzysty”, ponieważ w jednym miejscu mogłam znaleźć wiele informacji na temat matury, rekrutacji na studia etc.

MM: Czy masz jakieś pasje? Czy uważasz, że studia pomogą Ci w ich rozwijaniu?

RK: Wydaje mi się, że studia będą rozwijać moje pasje, bo tak jak wspominałam, na podstawie moich zainteresowań podjęłam decyzję o tym co będę studiować. Interesują mnie media, bardzo lubię język niemiecki, więc Dziennikarstwo Międzynarodowe z językiem i kulturą niemiecką to kierunek jakby stworzony idealnie dla mnie. Prawo jest kierunkiem elitarnym z bogatą historią i tradycją, dlatego zamierzam się sprawdzić w tej dziedzinie.

MM: Media mają ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Jak osoby w Twoim wieku patrzą na media?

RK: Rzeczywiście w dzisiejszych czasach media mają ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Wiele osób w moim wieku widzi to, że media są coraz mniej obiektywne i coraz bardziej manipulują opinią zbiorowości. Wielu moich znajomych przestało oglądać telewizję, widząc stronniczość stacji telewizyjnych. Niestety nie zmierza to w dobrym kierunku.

MM: Gdzie widzisz siebie za kilka lat? Czy jest jakaś gałąź dziennikarstwa, która najbardziej Cię interesuje?

RK: Na tą chwilę nie wiem, gdzie chciałabym się znaleźć za kilka lat. Mam nadzieję, że na studiach uda mi się polubić którąś z gałęzi najbardziej i wówczas łatwiej będzie mi zdecydować gdzie chcę się znaleźć w przyszłości.

MM: Dziękuję za wywiad i życzymy samych sukcesów na akademickim szlaku kariery.

RK: Dziękuję. 

Komentarze (0)